Knihy

Markus Zusak: Zlodejka kníh

Moje hodnotenie: 10/10
Nemám sklony k násiliu. Ani k zlobe. Som len dôsledok.
(Smrť, str. 12 ; Zlodejka kníh)
Markus Zusak (1975) je austrálsky autor narodený v Sydney ako najmladší zo 4 detí. Od mala počúval príbehy o nacistickom nemecku a malom mestečku, v ktorom kedysi žila jeho matka. Tieto príbehy boli inšpiráciou ku knihe Zlodejka kníh.

Oficiálna synopsa
Liesel Memingerová prichádza do nemeckého mestečka Molching, kde ju čakajú adoptívni rodičia. Postupne si zvyká na krik a výčitky novej mamy Rosy i na láskavosť nového ocka Hansa. Liesel si nachádza priateľov – aj toho najlepšieho, ktorý sa do nej zaľúbi. Zoznamuje sa so slovami, učí sa ich čítať i zapisovať. Počúva hudbu, ktorou jej ocko obveseľuje mestečko. A hoci by to od nej asi nik nečakal, kradne knihy.
Na všetko, čo vnímavá Liesel prežíva, však dopadá tieň Adolfa Hitlera, ktorý vládne Nemecku a nepochybne aj srdciam väčšiny jeho obyvateľov. Jej ocko nacistickému poblázneniu odolal a Liesel sa čoskoro naučí rozlišovať medzi svetom “tam vonku”, kde treba na požiadanie hajlovať či vešať zástavy so svastikami, a svetom “vnútri”, v dome, kde sa v pivnici ukrýva mladý židovský utečenec.

Blíži sa koniec vojny, život je čoraz ťažší a Smrť, rozprávač strhujúceho príbehu Liesel Memingerovej, má čoraz viac práce. Jeho pohľad sprevádza čitateľov od prvej stránky po poslednú a prifarbuje ju melanchóliou i čiernym humorom.
Nádhera. Krása. Úžas.
Fantastická kniha. Rozpráva o slovách a pritom vám po dočítaní žiadne nezostanú. Nikdy by som si nebola pomyslela, že si obľúbim Smrť 😉 Je úžasným rozprávačom. Do konca som nevedela ako to dopadne. Tentokrát nechcem spoilerovať, ale vážne som sa bála, že tú postavu autor zabije…. 😦 Celé je to úžasné. Prečítajte si to. No vážne, ja normálne neviem čo k tomu povedať. Možno len jediné: zomriete (:
Nik nechce zbombardovať Himmelstrasse.
Nik by predsa nebombardoval miesto pomenované
podľa neba, či áno?
Či áno?
(str. 433; Zlodejka kníh)
Zdroj: Martinus.sk, wikipedia.org

2 myšlienky na “Markus Zusak: Zlodejka kníh

  1. Spätné upozornenie: LIST – Alethea Caris

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s