Knihy

Moja súkromná knižnica I.

iHola!
Rozhodla som sa zaviesť vás do mojej izby a odhaliť vám môj poklad, ktorý sa však neskladá zo zlata, striebra, či diamantov…
Kochajte sa 😉

Polička č. 1

Polička č. 1 (anihilo.blog.cz)
 
.
Hostiteľ (Stephanie Meyer) – Táto kniha sa kompletne vymyká z témy Twilightu a aj keď bola okolo prvej päťdestiatky strán nudná, potom sa to všetko rozbehlo a na konci som zažila šok, ktorý sa však (po úder-srdca-vynechávajúcej bielej strane) zmenil v radosť a dobrý pocit, ktorý všetci poznáme po prečítaní skvelej knihy 🙂
.
Vlčí sľub (Dorothy Hearst) – Vlčí sľub je prvým dielom zo série Vlčie kroniky. Vyšla však v roku 2009 a odvtedy po pokračovaní ani vidu, ani slychu. Dosť ma to mrzí, pretože táto kniha je naozaj krásna. Jej príbeh sa odohráva v lesoch a na lúkach prostredníctvom vlčej svorky – hlavne mladej vlčice Kaaly, v ktorej koluje zakázaná krv a napriek prísnemu zákazu si obľúbi ľudí.
.
Odkaz dračích jazdcov (Christopher Paolini) – Knihy Eragon, Eldest a Brisingr sú prvé tri diely tetralógie o mladom dračom jazdcovi, ktorý sa z chudobnej siroty stáva odvážnym, tvrdohlavým a cieľavedomým hrdinom, pri ktorom občas ako čitateľ musíte od hanby žmúriť oči a vravieť mu “Eragon, nehovor to/nerob to, prosím ťa!”. Potom si len s ťažkým srdcom povzdychnete, keď vašu radu neposlúchne a čítate ďalej s ľútosťou nad jeho trápením. Tá medzera inak čaká na 4. diel s názvom Dedičstvo, ktoré vyjde začiatkom roka 2012.
.
Temné hmoty (Philip Pullman) – Predstavujem vám súborné vydanie trilógie Zlatý kompas, Magický nož a Jantárový ďalekohľad. Príbeh o paralelných svetoch, priateľstve, zradách, rodine, mágii a bolesti, ktorý si už síce veľmi nepamätám a tudiž by sa mi ho zišlo opätovne prečítať. Čítala som názor, že toto predčí Harryho Pottera. S tým nesúhlasím (neviem či niekedy uznám, že je niečo lepšie ako HP), no netvrdím, že to nebolo super 🙂
.
Prísaha (Alexandra Pavelková) – Opäť jedno súhrnné dielo, tentoraz príbehov o Vimke. Musím sa priznať, že ma skutočne prekvapilo, že takúto skvelú fantasy napísala Slovenka. Dámy a páni, je to pravda a vrele Vám ju odporúčam. Moje príliš romantické srdiečko bolo síce trochu sklamané, ale to nič 😉 Určite si ju prečítajte!

Polička č. 2

Polička č. 2 (anihilo.blog.cz)
 
.
Harry Potter (J.K.Rowling) – Je nutné predstavovať vám túto ságu o mladom čarodejníkovi, ktorý dospieva každým dielom (spolu s vami), zažíva jedinečné dobrodružstvá, je sirota, no aj tak má úžasnú rodinu?
.
Stmívaní a Nov: Oficiální průvodci (Mark Cotta Voz) – Človek ani nevie čo k tomuto povedať. Ono… Kedysi som bola veľmi nadšenou fanúšičkou Twiligtu a považovala som za nutné mať tieto knihy (spolu s Director´s Notebook, ktorý spomínam aj nižšie) doma.
.
Twilight (Stephanie Meyer) – Pamätám si, ako ťažko sa tieto knihy zháňali. Chodila som z kníhkupectva do kníhkupectva, pokiaľ som si v jednom z nich vybavila, aby mi láskavo objednali Stmívaní, Nový měsíc, Zatmění a Rozbřesk z Čiech. Seriózne, neboli k dostaniu. K tejto ságe som sa dostala cez jeden poviedkový blog (ktorý bohužiaľ ešte toho roku zanikol), kde jeho adminka ospevovala tieto knihy a nakoniec mi poslala link, kde som si ich mohla stiahnuť do počítača. Po prečítaní prvého dielu (kedy som skoro prišla o oči, čo ja vždy pri čítaní vo worde) som bola úplne v šoku a skutočne mám pred sebou spomienku ako som rýchlo stlačila krížik a úplne rozrušená klikala na ikonku s názvom druhého dielu a lačne sa vrhla na prvé vety očakávajúc, že mi podajú vysvetlenie. Sklamane som zistila, že sa z nich nič nedozviem a celá mrzutá vypla počítač, pretože som musela ísť na nákup (ak by som ešte chvíľu zdržovala, myslím, že by mame praskli nervy). Neskôr, keď som si ich všetky krásne, nové, voňavé vyzdvihla v kníhkupectve a prečítala som ich, bola som naozaj nadšená. Milovala som ten príbeh. Snažila som sa zohnať aspoň malú hŕstku ľudí (množstvo sa pohybovalo okolo čísla 6) a podeliť sa o pocity a názory. A potom prišiel film…
.
Modlitebná knižka Od srdca k srdcu, O láske k psom (citáty)
.
Krátky druhý život Bree Tannerovej (Stephanie Meyer) – Krátke knihy obyčajne rada nemám, no tu nebolo potrebné ďalej dej rozvádzať. Tuším som s ňou bola spokojná 🙂 Aj túto by som si mala zopakovať, aby som vám mohla podať vernejšie hlásenie…
.
Twilight: Director´s Notebook (Catherine Hardwicke)
.
Neoficiálny sprievodca Harrym Potterom (Ellie Down) – Netuším odkiaľ mám túto knihu a po pravde ani čo všetko sa v nej spomína O:)

Polička č. 3

Polička č. 3 (anihilo.blog.cz)
.
Macbeth, Trojkráľový večer, Antonius a Kleopatra, Rómeo a Júlia, Sonety, Búrka, Hamlet (William Shakespeare)
Z tejto mojej neúplnej zbierky diel Williama Shakespeara, ktorá raz dúfam bude kompletná, mám najradšej asi Hamleta. Macbethom som veľmi nadšená nebola a najviac obľúbených citátov mám zo Sonetov. Alebo z Rómea a Júlie? Jeden z nich je teda rozhodne najdlhší – replika mnícha Lorenza, kde rozpráva o dvoch stranách mince (:
.
Hořící lilie (Otomar Dvořák) – Túto knihu som dostala na Vianoce od Lenky a Marti, ktorým opäť ďakujem 😀 Je to historický román zo 17. storočia, kedy sa niekoľko desiatok ľudí (medzi nimi dokonca samotní Česi) nechá najať, aby podpálilo stovežatú Prahu. Delí sa na niekoľko línií, ktoré sa spolu zaujímavo prepletú a nakoniec opäť osamostatnia, pričom sa dozvedáme o osudoch všetkých hlavných postáv.
.
Anna Elliotová, Emma, Opatství Northanger, Rozum a cit, Orgullo y prejuicio, Pýcha a predsudok (Jane Austen)
Nemala som to srdce oddeliť španielsku verziu P&P od tej českej, napriek tomu, že na španielske knihy mám osobitú poličku. Áno, aj o tejto zbierke snívam, že raz bude úplná, napriek tomu, že viem, že Pýchu a predsudok žiadna iná kniha od Jane Austenovej už nepredčí. Vždy zostane prvá. A kto mi veľmi závidí nedávno získaný autogram a má tendenciu mi ho ukradnúť… Len ju skúste otvoriť. (Ale vedzte, že to bude to posledné čo spravíte.) Minule som premýšľala, ako som sa vlastne k P&P dostala. Nespomínala sa náhodou v Twilighte?
.
Dcery pana Darcyho (Elizabeth Aston) – Dúfala som, že bude dobrá. Bohužiaľ sklamala. Ak by ste ju porovnali s “akože prvým dielom” (čiže P&P), zistili by ste, že je totožná, len postavy sa volajú inak.
.
Jak mi Jane Austenová znižila život (Beth Patillo) – Rozhodne lepšie ako predchádzajúca kniha. Bola sama-sebou. Žiadna napodobenina. Koniec koncov, dej knihy je viac rozobratý TU.
.
(na fotke nie je vidno)
Večná láska
(Judit O´Brien) – Túto knihu som čítala viackrát za sebou a ani raz ma nenudila. Samantha predčasne dostane k svojim narodeninám od jej mamky strieborný náhrdelník s príveskom, ktorý ju má trošku povzbudiť pred tým čo ju čaká – a to príchodom jej otca, ktorý až zistí, že mu rozbila jeho milované auto, ktorého fotku dokonca nosí v peňaženke…!
.
Dracula (Bram Stoker) – Gotický román. Jeden z najslávnejších. Najprispôsobovanejších. (Najstrašidelnejších asi nie…)
.
Havran (Allan Edgar Poe) – Zbierka slovenských prekladov a niekoľko strán teórie o tejto slávnej a krásnej básni, ktorá sa proste preložiť nedá a možno preto je taká čarovná.
.
Oliver Twist (Charles Dickens) – Hanbím sa! Ale ja som ju fakticky nedočítala, hoci som ju dostala na Vianoce. Ale keď medzi tým bolo vždy čo robiť, vždy prišla pod ruku iná kniha a… A… Áno, zaraďujem ju do priečinku s výkričníkom. Ja ju dočítam, nebojte sa 😉
.
to be continued…

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s