Filmy a seriály

Breaking Dawn part I

Premýšľam ako “dať na papier” môj celkový názor na film. Premýšľam ako to zhrnúť, pretože tak vo väčšine mám na jednotlivé scény rôzne názory. Hádam z toho na konci niečo vyplynie.
.
.
Prekvapilo ma, že dej otvorili slovami Belly Swanovej, tak ako to bolo pri každej časti, a upokojilo zároveň. Som v správnej sále. Začína film. Twilight pokračuje.
.
Dramatický útek z domu Jacoba Blacka odštartoval náhľad reakcií na oznámenie o svadbe. Bol to vydarený začiatok. Páčili sa mi kontrasty medzi postavami a ich výrazmi. Hlavne chudák Charlie a vôbec neprekvapená a nadšená René.
Nasledovala Bella potkýňajúca sa na vysokých podpätkoch, Cullenovci nesúci stromy (áno, stromy!) úplne prirodzene v rukách (veď čo, 5 gramov hore-dole) a Alice rozčuľujúca sa nad chýbajúcou fantáziou jej rodiny.
.
– Nepovedal som ti o sebe všetko.
– Už nie si panic?
.
Scénu zahrňujúcu flasback Edwardovej minulosti som vôbec nečakala. Bolo to v knihe? (slabá pamäť) No to je jedno: Úmysel bol vynikajúci a dejovo to zapasovalo, len prevedenie trošku pokulhávalo. Mimochodom, prišla som na to, že sa mi páči Robertov hlas. (Keď už nič iné :D)
Počas prípravy Belly na svadbu sa ukázalo, že Rose sa s Bellou zmierila (škoda, že si už ani prinajmenšom nepamätám Bellinu ironickú poznámku) a najlepší bol príchod Charlieho v obleku
.
– Ja viem, som sexy.
.
a jeho poznámka o veku René v súvislosti s niečím starým čo musí mať každá nevesta.
.
Teraz si poprosím fanfáry. Začína sa svadba.
Kristen bola dokonalá. Všetky klobúky dolu! Tá nervozita, strach, obavy! Ja som jej to všetko žrala. Priam neskutočne na nej bolo vidieť každý záchvev, každú emóciu. Zahrala to bravúrne. Doteraz som ju mierne ako herečku ingorovala – bola proste Bella Swan a ďalej som to neriešila. Bol to veľký krok vedľa, ale plánujem ho napraviť, pretože si to nezaslúži.
.
Turning Page – Sleeping at last (instrumental)
.
Sľub bol veľmi pekný a najviac sa mi páčilo ako spravili ich bozk. Kamera sa pomaly točí a vy zistíte, že na lavičkách zrazu nikto nesedí. Perfektné zapracovanie pocitu do scény. Odo mňa standing ovation.
A takmer som zabudla na šaty! Osobne sa mi veľmi páčili. Zpredu boli jednoduché, ale výborne tvarovali Kristen postavu a ako sa hovorí – v jeduchosti je krása. Chrbát bol otvorený a riešený čipkou. Ako vravím, ja som veľmi spokojná. A keď už sme pri šatách a Kristen, musím sa priznať, že sa mi páčili všetky jej šaty, ktoré mala na sebe v tomto filme. Taktiež sa mi veľmi páčil jej svadobný účes.
.
– Musia byť rodina. Sú prekrásne. Majú skvelú fyzickú výbavu.
– Ukáž… Tu ti tečia slina.
.
Niektoré prechody scén sa mi zdali veľmi prudké. Tuším práve prechod z obradu na oslavu bol prvým takým, ktorý som si uvedomila a zarazila sa.
Príhovory boli veľmi podarené, čo viac k tomu dodať. Všetky boli šité postavám presne na mieru. Emmett, Jessica – naši vtipálkovia… Vyhrážky Charlieho a Alice… A romantika z Edwardových úst to jednoducho zaklincovala.
.
Akýkoľvek čas s tebou bude dostatočne dlhý. Ale začnime večnosťou.
.
Napriek tomu, že Jacoba nemám rada ani v knihách, ani vo filmoch, včera mi sadol. Normálne som ho počas celých 111 minút mala rada. Zvláštne. Tá scéna ako mu Bella skočí do náručia a tancujú spolu kdesi v lese za domom… Páčilo sa mi to. A taktiež všetky ich spoločné scény. (Nebudem chorá?)
.
Videli ste to volvo? Však mi také kúpite na osemnástku! 😀
.
Scéna v Riu ma mierne sklamala. Čakala som, že si tam medzi tým davom aj zatancujú! Keď už ani na svadbe netancovali (čo mi zas až tak nechýbalo), mali tancovať tu! V rytme latinskoamerickej hudby!
Brazílčina je vtipný jazyk. Hľadala som v tom španielčinu a aj keď tam bola, tak v dosť malom množstve. K titulkom sa nevyjadrujem, keďže ani angličtinu neprekladali úplne presne.
.
Ak si na niečo potrpím, tak sú to tradície.
.
Bolo mi mierne vtipne z Belly holiacej si nohy a taktiež, keď sa mu stále čím ďalej tým viac nenápadnejšie začala ponúkať. Neubránila som sa myšlienke, čo by si asi pomyslela feministka v sále. (A viete, že niekto zo sály aj odchádzal? :D)
Páčila sa mi myšlienka kombinácie šachu s Bellinou požiadavkou.
.
A nastal zvrat. Bella je tehotná a upír v ťažkom šoku.
.
Bellina premena v trosku bola brilantná. Vzdávam hold maskérom a grafikom. Napriek tomu, že Cullenovci (asi až tak na Rose) boli úplne otrasní, Bella bola viac ako perfektná. Taktiež tlieskam za to, že neodflákli vlkov a nepomysleli si “Aj tak nikto nebude dávať pozor na to, či je vlčia mimika a správanie správne a prirodzené.”
.
 
.
Viete čo mi trochu chýbalo? Naťahovanie sa Rose s Jacobom. Ale chápem, že by to bolo mierne rušivé a predlžujúce film. Takže mi to až tak neprekáža.
.
Pôrod bol pre mňa mierne nechutný (Ako ju prehlo, zlomilo a to všetko! No hej, som citlivka.) a Bellino zmŕtvychvstanie príliš nejednoznačné. Pridávam im ďalšie mínusko – mala to sprevádzať nejaká výraznejšia reakcia z Edwardovej strany, pohyb Belly, zvuk znovubijúceho srdca. Áno, bolo tam graficky načrtnuté ako jed prúdi v žilách, ale to nestačilo.
Veľmi pozitívne však hodnotím Jakeovo pripútanie sa a vzhľad dospelej Renesmee. Taktiež Bellin vír spomienok pri premene.
.
Soundtrack sa mi až na pár piesní nepáčil a týmto som už myslím spomenula asi všetko. Ak mi ešte niečo napadne, doplním to.
.
Carter Burwell – Love Death Birth
.
Takže, verdikt znie, že až na pár vecí, s ktorými som nebola spokojná bol film v konečnom dôsledku dobrý a čakala som niečo horšie.
.
P.S.: Nabudúce nech láskavo v kine upozorňujú, že po titulkách ide ešte scéna! Veľmi sa na nich za to hnevám. Takto ma ochudobnili o scénu aj pri Pirátoch z Karibiku.

2 myšlienky na “Breaking Dawn part I

  1. Haha. Inak aj tá pieseň, kde si Bella holí nohy je fajn 😀 Vždy mi pripomenie tú scénu 😀

    Kebyže vyhrám loto tak pouvažujem nad tou kúpou, ale to by som nejaké auto kúpila aj sebe 😀

    Páči sa mi

  2. videla som už film a vo všetkom súhlasím,akurát musím uznať, že aj keď nebolo vystihnuté to ako bola premena opísaná v knihe, celkovo to bolo fajn a …vážne, vážne, vážne som si to prehrávala asi trikrát ten koniec:)..od toho Jacobovho pripútania až po Belline červené upírske oči,btw taký koniec som očakávala:)))…a trochu mi taktiež chýbal ten Edwardov zničený face ked bola Bella tehotná…hádali sa, to áno, ale žiadne emocie mu na tvári neukazovali jeho slová
    aaaa…este posledné-myslíš že urobili dobre, ked to rozdelili na dve časti? popravde, malo to napínavý koniec ktorý nuti ist aj na dalsi film, ale ked viem co bolo v knihe- čo, preboha, do toho filmu dajú? moj odhad na sfilmovanie zvyšku knihy je tak pol hodina, tristvrte najviac, či ani nie?:DDDDurčite druhý diel nebudem čakať tak netrpezlivo ako tento

    Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s