Šľachtic srdcom

Queen’s Diamond Jubilee

Jej veličenstvo kráľovná Alžbeta II. tohto roku oslavuje 60. výročie nástupu na britský trón, čo samozrejme nemôže zostať bez povšimnutia a veľkých osláv. Presnejšie 4-dňových.
.
→ autorkou tohto oficiálneho loga je 10ročná Katherine Dewar z mesta Chester, UK
.
Oslavy začali 2. júna konskými pretekmi, no tie neboli vysielané a tak som sa ich ja “nezúčastnila” 🙂
.
3. júna však BBC World už odvysielalo priamy prenos z “The Thames Diamond Jubilee Pageant” a tak bola moja “prítomnosť” samozrejmá. Jednalo sa o množstvo lodí/lodiek/kanoe/člnov, ktoré sa plavili po Temži vytvárajúc tak defilé, pri ktorom ani nešlo tak o druh loďky ako o to, koho bola. Pri tejto príležitosti sa prezentovali všetky krajiny Commonwealthu, ďalej sa plavili aj vyslanci za všetky záchranárske jednotky (myslím tým hasičov, policajtov, záchranárov, etc.) a na konci sa plavili ľudia, ktorí sa jednoducho chceli aktívne zapojiť do osláv a pritom vlastnili takú loď, ktorá spĺňala nariadené normy.
Všetko sa to začalo až po príchode kráľovskej rodiny, ktorá sa samozrejme plavila na vlastnej – samostatnej – lodi zvanej “Spirit of Chartwell”. Horšie je, že Vojvoda z Edinburghu sa mi zdal chorý… A bohužiaľ som sa presne trafila. Večer ho hospitalizovali v londýnskej nemocnici.
.
4. júna sa konal veľký koncert plný speváckych hviezd. “BBC Concert” sa odohrával pred Buckinghamským palácom a dokonca sa dve piesne hrali aj zo strechy, či balkóna paláca. Okrem mladých spevákov ako napríklad Jessie J alebo Ed Sheeran sa koncertu zúčastnili aj spevácke legendy ako Elton John, či Paul McCartney a zastúpenie mala aj vážna klasická hudba.
Najväčším zážitkom pre mňa boli spievajúci princovia – William s Harrym 😀 A taktiež príhovor, ktorý na konci predniesol princ Charles. Jeho úvodné slová, ma jednoducho totálne dostali.
.
“Your Majesty. Mummy.”
→ princ Charles
.
Celkovo bola reč veľmi krásna – kráľovná bola dojatá, čo sa jej ani nečudujem. Taktiež bolo úžasné, ako nádherne zareagovalo publikom a pri zmienke o vojvodovi z Edinburghu, že je v nemocnici a preto sa nemohol zúčastniť, začalo skandovať “Philip! Philip!”. Princ Charles ich síce vyzval k potlesku pre neho, avšak ani on sám podľa mňa nečakal až takú búrlivú odozvu.
Nechýbala ani hymna, ktorú som za tie tri dni počula asi viac, než tisíckrát. Poviem vám, mala som chuť vstať z gauču a začať spievať s nimi. Nekonečne obdivujem britské vlastenectvo. Keby som bola Britkou, aj ja by som na to bola hrdá…
Večer zakončil veľkolepý ohňostroj. 🙂
.
“The Queen requests that you please leave in an orderly fashion or she will release the corgis.”
→ Paul McCartney ku koncu koncertu
.
5. jún odštartovala bohoslužba v St. Paul’s Cathedral, deň pokračoval procesiou kočov s členmi kráľovaskej rodiny až do Westminsteru, kde sa konal slávnostný obed (ten priamy prenos nezahrňoval) a končil na balkóne Buckhinghamského paláca, kde si kráľovná, princ Charles, Camilla, princovia Harry a William + vojvodkyňa z Cambridgu počkali na hold vzdaný vojenskými letkami, pričom medzi tým mávali zhromaždenej mase ľudí.
.
Šaty Kate myslím nemá zmysel komentovať, pretože kedykoľvek ju niekde vidím, vyzerá dokonalo. Frustrujúce. Moju lásku k uniformám/oblekom spomínať asi tiež nemusím, to ste si už asi zvykli a poznáte ma. Ale musím povedať, že meč/kord/whatever mal Harry v nedeľu pri sebe, ma úplne dostal. Takisto aj cilindre, ktoré mali obaja princovia 5. júna počas procesie na hlave. Vyzeralo to… Bohovsky. (A tie obleky, čo na sebe mali, boli ozaj úžasné.)
Jednou zo zaujímavostí, čo som sa náhodou dočítala je to, že vraj kráľovnej, keď bola na balkóne, odčítali z pier ako hovorí Williamovi: “I wish Philip was here”. Neviem čo je na tom pravdy, ja som si to nevšimla, ale aj tak ♥
Nestrachujte sa však, včera podali vyhlásenie, že vojvoda sa už cíti lepšie – viete si predstaviť ako veľmi mi odľahlo a ako veľmi ma to potešilo 🙂
.
.
Špeciálne k tejto významnej udalosti vyšla kniha s názvom “Kráľovná Alžbeta II. – Pamätný album pri príležitosti diamantového jubilea”. Je plná nádherných fotiek, textu je tam síce pomenej, ale za to je tam veľa zaujímavostí, takže sa určite dozviete veľa nového, rovnako ako ja. Najviac ma však nadchli spomínané fotografie, či už kráľovskej rodiny, kráľovniných šiat a šperkov alebo sú v nej dokonca listy, ktoré kráľovná písala ako mladé dievča. Takže odporúčam 🙂
.
Záverom by som rada odkázala aj na túto stránku, kde nájdete prekrásne fotografie z týchto slávnostných dní (teraz ako pozerám na tú prvú fotku, napadlo mi, že som nespomenula ako neskutočne ma tie masky na tvárach ľudí vytáčali) :
TU
niečo málo nájdete aj na mojom tumblr. pod “diamond jubilee”, konkrétne:
TU
a taktiež by nebolo od veci uviesť oficiálnu stránku zaoberajúcu sa kráľovnou a jej výročím:

God save the Queen!

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s