Knihy

Knihy za mesiac máj a jún

Tentokrát som si na vypracovaní dala záležať 😉 Nech sa páči:

  • Colleen Houck: Tigrova kliatba
Prvá myšlienka: Panebože, Ren! (Padala som z neho z nôh.)
Kelsey je študentka, ktorá sa cez leto zamestná v cirkuse, kde si okamžite zamiluje bieleho tigra. V jeho prítomnosti sa cíti dobre a dokonca má niekedy pocit, že jej rozumie. To ešte netuší, že z jej tigra sa vykľuje zakliaty indický princ, s ktorým zažije počas letných prázdnin neuveriteľné dobrodružstvo v Indii.
Pri tejto knihe som mala tendenciu sledovať iba dejovú líniu vzťahu. Zvyšok ma nejak extra nebavil a ja som fakticky mala preveľkú chuť preskakovať riadky a čítať len pasáže Ren/Kelsey. Ich vzťah bol úžasný, mierne Salvatoreovský, hlavne, keď sa tam zjavil aj Renov brat, ale v tomto prípade som toho “zlého” z nich rada nemala. Ren bol mojim miláčikom od začiatku až do konca, za to Kelsey som miestami túžila prefackať.
3/5
 
  • Simone Elkeles: Perfect Chemistry; Rules of Attraction; Chain Reaction
Perfect Chemistry je trilógia, skladajúca sa z Perfect Chemistry, Rules of Attraction a Chain Reaction. Ide o príbeh odohrávajúci sa v USA, v mestečku Fairfield, ktoré sa delí na severnú a južnú časť. Severnú obývajú bohatí “bieli” a na juhu je chudobná štvrť Mexičanov. No v tomto mestečku existuje iba jedna stredná škola a tak sa stáva jediným miestom, kde sa jedna kultúra stretáva s druhou.
Zakládná línia hovorí o bratoch Fuentesových – ako už z ich mena vyplýva, pôvodom Mexičanoch žijúcich v USA. Veľa mužov z južnej časti bolo nútených vstúpiť do gangu a táto “povinnosť” neminula ani najstaršieho z nich. Alexove kapitoly striedajú kapitoly z pohľadu dievčaťa “zo severu”, ku ktorej si Alex postupne nájde cestu, rovnako ako ona k nemu.
I want to know how to make this girl laugh. I want to know what makes her cry. I want to know what it feels like to have her look at me as if I’m her knight in shinning armor.
V druhom dieli, ktorý prebieha o niečo neskôr, bližšie spoznávame prostredného brata Carlosa, ktorý sa nechtiac dostane do opatery k “bielym”, zatiaľčo Alex už študuje na univerzite. Carlos si napriek všetkému zamiluje profesorovu dcéru Kiaru, ktorá si je s ním podobná tak jedine v záľube v autách. Po všetkých útrapách, ktorými si spolu prešli, nehovoriac o Carlosovom vstupe do gangu, si aj títo dvaja padnú do oka. Tento pár, respektíve aj diel, mám najradšej 🙂
“Look at me, chica.” When she does, I repeat, “Eres hermosa.”
“What does it mean?”
“You’re beautiful.”
 
Tretí diel sa začína Alexovou svadbou, dozvedáme sa, že Carlos narukoval do armády a malý Luis nám vyrástol. A že z neho vyrástol poriadny Fuentes! Napriek tomu, že sú všetci traja z rovnakého cesta, každý diel je o niečom inom, aj keď teda základný motív spoločenských rozdielov a prostredie gangu sa až tak nemení.
“We deserve each other, Luis… And I need you just as much as you need me. Hold me.”
He steps closer, but hesitates.
“If I do, mi chava, I can’t promise I’ll be able to let you go.”
Celá séria je popretkávaná španielskymi výrazmi, láskou, mafiou a problémami. Aj keď najčastejšie sa stretávame s faktom, že prvé diely sú vždy najlepšie, v tejto trilógii je práve druhý diel ten naj, aspoň čo sa môjho názoru týka. Ten vlastný si už budete musieť utvoriť samy 🙂
Pri týchto knihách som si mierne uvedomila, že som zrejme z časti snob. Ja by som asi nedokázala byť s niekým, o kom viem, že má blízko ku krvilačnému gangu. To “asi” je tam len preto, že ešte neviem, čo dokáže láska… A možno sa mi toto vyjadrenie raz vráti. Hádam nie. Lebo by ma porazilo 😀 A z Fuentesovic génu ešte viac. Ten by som zrejme nepredýchala 😀 😀
PCh 4/5 × RoA 5/5 × ChR 4/5
  • Sara Gruen: Voda pre slony
Jacob Jankowski má približne 90 rokov a musí zvyšok svojho života stráviť opustený v domove dôchodcov. Napriek tomu, že o sebe málokedy hovorí, v spomienkach sa neustále vracia k svojej mladosti. Po smrti svojich rodičov musel zanechať štúdium na prestížnej veterinárnej univerzite a nechtiac sa dostal do potulnému cirkusu – sveta, v ktorom platili prísne zákony, ktorých porušenie mohlo okamžite rozhodnúť o vašom živote či smrti. Tvrdý svet cirkusu Jacoba poznačil ako nič iné, no dal mu aj to najkrajšie, čo ho v živote stretlo. Našiel v ňom svoju životnú lásku.
Jacoba som si okamžite zamilovala. Okrem toho, že si veľmi ľahko nachádzam pekný vzťah k “deduškom” – nehľadajte v tom nič perverzné, prosto v nich zrejme hľadám vlastného dedka, ktorý medzi nami už dlhšiu dobu nie je a chýba mi – Jacob bol správne ironický, uhundraný a láskavý. A jeho spomienky stoja za prečítanie 🙂
4/5
  • Ruta Sepetys: Medzi odtieňmi sivej
Krutá vojna prudko vtrhne aj do litovskej rodiny, ktorá je kvôli svojmu pôvodu deportovaná z vlastného domova. Strhujúci príbeh sa odohráva z časti na ceste do pracovného tábora a z časti priamo v ňom. Je to príbeh o krutosti a súcite vojakov, ktorí boli niekedy nútení robiť aj to, čo nechceli, napriek tomu, že väčšina z nich si ubližovanie ľuďom užívala. O rodinách, ktoré sa snažili držať spolu. O biede, strachu, smrti. O zlomených ľuďoch.
Lina je malé dievča, keď ju spolu s matkou a bratom odvedú. Vo vlaku sa zoznamuje s ľuďmi, s ktorými neskôr pokračuje do prvého tábora, no len s časťou sa dostáva až na Sibír. Jej vzťah s Andriusom a vôbec celý príbeh vás určite chytí za srdce.
3/5
 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s