Knihy

Knihy za mesiac jún (II.časť)

  • Simone Elkeles: Leaving Paradise & Return to Paradise
Ďalšia zo sérii kníh Simone Elkeles (autorka, ktorá napísala tú trilogiu o Mexičanoch (:) nesie názov Leaving Paradise a skladá sa z dvoch dielov. Prvý má rovnaký názov ako celá séria a druhý sa volá Return to Paradise.
Aj tento príbeh sa odohráva v USA, tentokrát však v štáte Illiois, konkrétnejšie v mestečku Paradise. No jeho meno nemá veľa spoločného so životom v tomto meste. Hlavne čo sa týka hlavných hrdinov a ich rodín.
I’m wondering if paradise is just some word in the dictionary with the definition: this doesn’t fucking exist.
Dej začína v období, keď Caleba prepúšťajú z väzenia pre mladistvých. Zatvorili ho tam po tom, ako opitý zrazil najlepšiu priateľku svojej sestry a zároveň jeho susedku Maggie, pričom tá utrpela vážne zranenia. Maggie strávila dlhú dobu v nemocnici a potom musela navštevovať fyzioterapie, pretože mala (a ešte stále má) problémy s chodením. Po dlhej dobe sa však opäť vracia do školy a najväčším prekvapením pre ňu je, že Caleb tiež. Mala v pláne utiecť cez štipendium do iného štátu skôr ako ho prepustia z väzby, lenže pre slušné správanie bol prepustený skôr a tak jej zmaril plány. Caleb tiež nie je nadšený, že sa s ňou bude musieť denne stretávať, no ani jeden z nich nemá na výber. Osud ich zvedie dohromady nielen prostredníctvom školy, ale zhodou okolností sa stretávajú aj vo voľnom čase. Obaja totiž brigádujú u tej istej panej, ktorá im dopomôže k zmiereniu. Ani ona však netušila, že budú pokračovať v ceste a dôjdu až k vzájomnej láske.
“Are you following me?” she asks, but doesn’t meet my gaze.
“Yeah,” I say.
“Why?”
I give her the only honest and true answer I have. “You’re where I want to be.”
 
Neskôr sa však ich chodníčky rozplietli a obaja si žijú vlastným životom. Caleb odišiel z Paradise ako len najďalej vedel a snažil sa prežiť. No po prvom dieli ho už poznáme a tak nás ani neprekvapuje, že sa opäť dostáva do maléru. Našťastie má známeho, ktorý mu je ochotný pomôcť. Dá mu na výber. Buď sa pridá do organizácie Re-Start alebo… Alebo nič. Je to jediná možnosť, ak nerátame väzenie, ktoré mu hrozí. Samozrejme si Caleb vyberá tú lepšiu možnosť – cestovanie po krajine a navštevovanie rôznych zariadení a škôl, kde bude musieť vyrozprávať svôj príbeh, poučiť tak mládež svojimi chybami a poukázať na katastrofálne dôsledky svojich činov. A tu sa opäť stretávame s Maggie. Aj ona sa pridala do tejto skupiny, no nie kvôli tomu, že by niečo spáchala. Dúfala, že keď sa vyrozpráva zo svojich zážitkov, keď im porozprava svoj príbeh obete, konečne sa s tým zmieri a hlavne naučí sa s tým žiť. Okrem jej handicapu, ktorý sa nikdy nevylieči ju však ťaží ešte niečo. Niečo, s čím nikdy nebude môcť vyjsť na svetlo. Je to tajomstvo, ktoré však nie je jej a necíti sa oprávnená ho zverejniť. To tajomstvo zahŕňa Caleba a jej niekdajšiu najlepšiu priateľku. Pretože Caleb nebol ten, čo ju zrazil…
“Our lie is like a cancer that’s spread to every single area of our lives.”
 
Opäť tu vystupuje veľa postáv a opäť sú všetky bravúrne vykreslené tak ako aj vzťahy medzi nimi. Simone Elkeles naozaj vie písať. Plne odporúčam!
LP 4/5 × RP 3/5
  • Romain Rolland: Petr a Lucie
Peter a Lucia sú mladý pár, ktorý sa spozná v Paríži počas rozkvitajúcej I. svetovej vojny. Snažia sa nedovoliť vojne vstúpiť do ich životov – každý iným spôsobom, no hlavne spolu.
3/5
 
  • Jennifer E. Smithová: Štatistická pravdepodobnosť lásky na prvý pohľad
Od tejto knihy som očakávala veľa. Asi preto som mala po jej dočítaní slabý pocit sklamania.
Tento príbeh sa odohráva v rámci 24 hodín. Hadley má v ten deň odletieť do Londýna za svojim otcom, ktorý sa má ženiť. Napriek tomu, že tam vôbec nemá chuť ísť a pociťuje voči nemu aj jeho novej manželke, ktorú síce vôbec nepozná, veľkú zášť, vie, že je jej povinnosť tam ísť. Nechtiac však zmešká lietadlo a najbližší let je až o niekoľko hodín.
V ten istý deň, na tom istom letisku čaká na ten istý let aj Oliver, s ktorým sa Hadley spozná a čakanie si skracuje rozhovorom s ním. Z Oliverovho rozprávania si domyslí, že aj on letí na svadbu svojho otca. Na jej veľké prekvapenie sa však úplnou náhodou dozvedá, že Oliver nemieril na svadbu, ale pohreb. A tak zutečie zo svadby a aj keď Londýn absolútne nepozná, rozhodne sa ho vyhľadať.
3/5
  • Jen Cambell: Weird things customers say in bookshops
Kniha plná hlášok, ktoré spísali kníhkupci a predavači v antikvariátoch zo Spojeného kráľovstva. Pri čítaní vám nezostáva už nič iné, len krútiť hlavou a smiať sa nad hlúposťou niektorých ľudí. Určite sa pobavíte!
5/5
  • Shally Crane: Significance
Maggie má sedemnásť rokov, je inteligentná, cieľavedomá a spokojná. Až do dňa, keď jej mama utečie z domu, jej otec upadne do ťažkej depresie a jej priateľ sa s ňou po troch rokoch rozíde. Má pocit, že už nič nemôže byť horšie. A viac-menej má pravdu. Pretože spozná Caleba a jej život dostane nový (ružovo dokonalý) rozmer. Doslova.
Maggie a Caleb sa totiž do seba otisknú. (Alebo pripútajú, ak sa vám viac páči slovenský preklad Twilight ságy než ten český.) Caleb predstaví svojej spriaznenej duši nový svet, pretože on nie je tak celkom človekom. A nie, nie je ani vlkolakom. Je Ace a v jeho svete existuje okrem špeciálnych schopností (darov) aj takzvaný otisk = láska na prvý pohľad = večná láska. Avšak nie všetci sú takými dobrými Ace-mi ako klan Jacobsonovcov. Keďže otisk sa neukázal už niekoľko dlhých rokov a Jacobsonovci sú najsilnejším a najmocnejším klanom vôbec, ostatní žiarlia. A tak Maggie unesú.
Celá kniha je vlastne o tom, ako Maggie potrebuje Caleba a Caleb potrebuje Maggie. O tom, ako niečo spravia, napriek tomu, že to nevedia, ale spravia to, pretože to robia inštinktívne. O tom, ako jeden druhého cítia, o tom, aká je Maggie statočná a každý ju miluje a blá-blá-blá. Stále dookola o tom istom.
1/5
  • Beth Pattillová: Jak mi Pan Darcy zlomil srdce
Od Beth Pattillovej som už jednu knihu čítala. Volala sa “Jak mi Jane Austenová zničila život”. A keďže sa mi páčila, siahla som aj po tejto knihe. Nesklamala ma 🙂
Claire je vyslaná svojou sestrou do Oxfordu, kde ju má zastúpiť na seminári o Jane Austenovej a jej najznámejšej knihe Pýche a Predsudku. Napriek tomu, že ona sama vôbec pánovi Darcymu nefandí a vlastne celkom ani túto knihu nepozná, neváha svojej sestre splniť želanie. Na tomto seminári spoznáva takmer vernú kópiu pána Darcyho, niekoľko fanúšikov a odborníkov na život Jane Austenovej a jednu naoko bláznivú starú paniu, ktorá tvrdí, že má doma pravý rukopis prvej verzie románu P&P.
Tento príbeh je zobrazený veľmi realisticky a plne zapadá do dnešného sveta. Sveta, kde fiktívne postavy neexistujú a nik nie je (rozprávkovo) dokonalý.
5/5
 

Jedna myšlienka na “Knihy za mesiac jún (II.časť)

  1. Spätné upozornenie: Dokonalé rande – Alethea Caris

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s