Filmy a seriály

Filmy a seriály za mesiac jún a júl + august 1. časť

Odporúčam vám prečítať si tento článok. Za poslednú dobu som videla pár vážne úžasných filmov, ktoré chytia za srdce.
.
.
 
  • Jeden deň (2011) – Director: Lone Scherfig
Príbeh Emmy a Dextera sa začína po ich spoločnej promócii. Napriek tomu, že ich to k sebe ťahá, zostávajú iba priateľmi a nasledujúcich dvadstať rokov sa stretávajú len raz do roka. Emma je typ uzavretého dievčaťa, ktoré sa bojí siahať vysoko napriek tomu, že na to má – radšej sa drží pri zemi. Dexter je… Chcela som povedať typický muž, ale to sa asi nehodí. Jednoducho – užíva si život. Takmer po celý čas filmu som si vravela, že je to presne taký človek, ktorého by som potrebovala stretnúť. Snažil sa Emme ukázať farebnosť sveta a že smiech je zdravý 🙂 No keď prekročil pomyselnú hranicu zábavy, riadne som sa naštvala.
Film je veľmi príjemný, dobre sa pozerá, avšak neodporúčala by som to vo chvíľach, keď človek potrebuje povzbudiť a možno opäť začať veriť v šťastné konce.
3/5
.
  • Skáza zámku Herm (2007) – Director: Laurent Boutonnat
Pamätáte si na knihu, ktorú som spomínala v apríli? Volala sa Rebel Jacquou a bola základom pre tento film. Jacquou je malý chlapec, ktorý v krátkej dobe stratí oboch rodičov a svoj život zasvätí pomste tým, ktorí za to môžu. Kniha sa mi nečítala veľmi ľahko a dala som jej len 2 hviezdičky z 5, no nemohla som si pomôcť a frflala na to, že film vyzeral byť takmer o niečom úplne inom, napriek tomu, že sa odvoláva na spomínanú knihu. Je pravda, že to spravilo film asi mierne… Povedzme, že chápem prečo to scenáristi spravili. Bolo by to asi príliš rozvleklé (český výraz, slovenský mi teraz nenapadne).
Nie som si istá ako tento film ohodnotiť, pretože si ho neviem celkom presne vybaviť. Možno si ho ešte raz pozriem a zmením názor.
2,5/5
.
  • Veľká ryba (2003) – Director: Tim Burton
Mojou životnou filozofiou je, že slovo je to najmocnejšie v našich životoch. Slová a ich rôzne kombinácie dokážu to, čo nedokáže nič iné. Jedna z postáv z tohto filmu veľmi často využíva slová a skladá z nich príbehy. Príbehy, ktoré vraj zažil a tvoria jeho minulosť. Okúzlil nimi mnohých. Až na svojho syna, ktorý sa rozhodne raz a navždy vyriešiť záhadu – kam až siaha realita v otcových príbehoch a čo je len čírá fantázia?
Dojímavý film, ktorý vznikol pod taktovkou Tima Burtona vás istotne očarí a ani nebudete vedieť ako, ocitnete sa vo svete plnom nielen zvláštností, ale aj mýtických postáv.
4/5
.
 
A man tells his stories so many times that he becomes the stories. They live on after him and in that way he becomes immortal.
Big Fish (2010)
.
  • Lono (2010) – Director: Benedek Fliegauf
Viete, niekedy je vážne nebezpečné pozrieť si film len kvôli tomu-ktorému hercovi. Niekedy… Môžete skončiť vážne znechutení. Vždy sa snažím čo najmenej spoilerovať, avšak pri tomto filme vám vyrozprávam hlavné črty deju, aby ste vedeli do čoho idete…
Rebecca a Tommy sa zoznámili ako malé deti a prežili spolu svoju prvú detskú lásku. Po dlhom čase sa opäť stretávajú už ako dospelí ľudia. Vyzerá to, že ich vzťah bude pokračovať tam, kde ho po skončení letných prázdnin kedysi zanechali. Nie je im to však dopriate – Tommy zomiera pri nešťastnej nehode. Rebecca je však rozhodnutá priviesť svoju lásku späť k životu. Využije k tomu kontroverzný prostriedok – genetickú reprodukciu. Nechá sa umelo oplodniť pomocou klonovania ľudskej DNA. Odoberú vzorku Tommyho mŕtvole a jednoducho ju zasadia do jej maternice. Čáry-máry, Rebecca je tehotná, v jej bruchu sa formuje presná kópia Tommyho. Po jeho narodení a počas jeho dospievania som sa nemohla ubrániť dvom otázkam. Miluje Rebecca Tommyho ako matka alebo je do neho zamilovaná? Je ten pohľad úchylný alebo len starostlivý? Vyvrcholilo to tým, že Tommy (vo veku, v ktorom “pravý” Tommy zomrel) zisťuje, čo sa stalo. A vyspí sa s Rebeccou.
Jenoducho, téma ľudského klonovania a toho všetkého je príliš… Citlivá a je veľmi nebezpečné udrieť na túto strunu. Nie každý to dokáže prežuť. Chvíľku mi trvalo, kým som sa z toho spamätala a tresla si do čela, že čo za idiotský film som si to pustila. ALE! Matt Smith. Áno, on je ten dôvod, prečo som si ten film vlastne zapla. Jediná vec, za ktorú by som tomuto filmu zatlieskala sú herecké výkony. Matt bol dokonalý. Spoznala som ho prostredníctvom seriálu Doctor Who (spomínam ho nižšie), kde hrá hlavnú úlohu. Nevýhoda dlhých seriálov je, že niekedy sa tam proste hercove schopnosti vyčerpajú a keď ich vidíte niekde inde, zdá sa vám, že je to tá istá postava, len v inom oblečení. Okrem iného, hrá tam viac-menej šaša a toto bol vážny film. Otázka, či to dokáže na seba nedala dlho čakať. Dokázal. Bol p-e-r-f-e-k-t-n-ý! Výborný pocit z jeho talentu je to jediné, čo si chcem z tohto filmu uchovať.
1,5/5
.
  • Onegin (1999) – Director: Martha Fiennes
Kto by bol povedal, že “Voldemort” za mlada bol fešák. Veruže bol – Ralph Fiennes dostal v tomto filme hlavnú rolu v podobe Eugena Onegina, ľahkomyselného pôžitkárskeho mladíka, ktorý sa po smrti svojho strýka sťahuje na zdedené panstvo v dedinskom prostredí. V žiadnom príbehu nechýba láska a tento nie je výnimkou. Tatiana sa bezhlavo zamiluje do Eugena, no on ju chladne odmieta. Po rokoch si však vymenia karty. Znovu sa stretávajú a tento raz je to práve on, ktorý prepadol láske, avšak je možné, aby Tatiana vytrvala vo svojej láske k nemu a čakala na neho?
3/5
.
  • Snehulienka a lovec (2012) – Director: Rupert Sanders
Po Snehulienke tu máme Snehulienku a lovca. Bol to riskantný ťah, hodiť na pulty filmového trhu hneď dva filmy rovnakého základu. Napriek tomu sú však o niečom úplne inom. Snehulienka bola farebná a sladká. Snehulienka s lovcom sľubovali temnotu a riadnu dávku dobrodružstva. Čakala som od tohto filmu veľa. Kristen Stewart v hlavnej úlohe a reklamám filmu sa nedalo nepodľahnúť.
Po dopozeraní filmu som mala jediný pocit: Bola to blbosť. Začala som nad tým uvažovať a prišla som len na málo vecí, ktoré mi vadili a koniec-koncov, bolo to lepšie ako Snehulienka. A tak som zaviazaná dať tomu minimálne o pól bodu viac.
Prekážalo mi, že mi následnosť niektorých scén prišla bezpointová, že som (bohužiaľ) v Snehulienke neustále videla Bellu a že mi to v jednom momente prišlo naivné alebo detinské. Ale musím uznať, že myšlienku Snehulienky spracovali originálne – novým spôsobom, malo to dobré efekty a myslím, že som sa aj párkrát zasmiala.
3/5
.
  • Muž a jeho pes (2008) – Director: Francis Huster
Charles sa dostáva na ulicu kvôli minulosti, ktorú prenajímateľke bytu pripomína – ona chce začať nový život a zabudnúť na všekto predošlé. Jediné, čo tento starý pán má je jeho pes. Priatelia a známi ho odbíjajú s tým, že majú plno vlastných problémov a nenechávajú ho poriadne ani dohovoriť. Nechcú pochopiť jeho trápenie. Veď majú dosť toho vlastného. Charles vedel, že jediným východiskom je tábor pre tulákov a tak sa chcel svojmu jedinému vernému priateľovi, ktorý pri ňom stál za každého počasia odvďačiť tým, že mu z posledných peňazí zaplatí psí hotel. Chvíľami som strácala niť, neviem čím to bolo, no netuším, prečo vlastne toho psa v tom hoteli nenechal. Tuším mal príliš málo peňazí na to, aby ho prijali. A tak sa potĺkajú sami dvaja. Charles je okradnutý a donútený ísť žobrať. Keď mu do otvorenej dlane chce dať jeden pán peniaze, rýchlo ju stiahne a povie: “Prší.” Hanbí sa, že žobre. Tvári sa, že ruku natŕčal len kvôli dažďu… Neskôr na chodník položí svoj klobúk a povie psovi, nech pekne prosí. On sa zatiaľ skryje za stĺp… Nejaký hajzel mu klobúk s peniazmi ukradne. Charles úplne zúfalý, sa snaží svojho psa podarovať rozhodnúc sa skoncovať s týmto mizerným životom. Zanechá ho na stanici pri ľuďoch, ku ktorým sa priplietol a tí sa s ním začali maznať. Odíde rozhodnutý umrieť. Povedala som vám z deja už aj tak príliš mnoho, takže aby ste mali aspoň nejaké zimomriavky z nepoznaného, záver si budete musieť pozrieť sami.
Bolo tam nespočet dojímavých situcácií, nielen tá s dažďom. Pri pozeraní som sa nedokázala premôcť a hrala som sa na Niagarské vodopády. Už dávno som neronila také krokodílie slzy a ešte k tomu aj po taký dlhý čas. A neviem, či vôbec niekedy, čo sa týka filmov a kníh.
Neskôr som sa dočítala, že herec, ktorý hral hlavného hrdinu dva razy prekonal mŕtvicu, po ktorých sa musel znova začať učiť rozprávať. A pozrite sa. Dokázal to a opäť hrá. Jednoducho bravúrne. Úžasne silný človek s veľkým duchom, keď sa mu toto podarilo. Len málokto by sa takto postavil späť na nohy.
4/5
.
  • Doba ľadová 4: Zem v pohybe (2012) – Director: Steve Martino, Mike Thurmeier
Manny, Diego a Sid sú tu opäť, aby prekonali ďalšiu svetovú krízu a zažili nové dobrodružstvo. Scrat tu bude mať tiež znova úžasné sólo – táto veverička je jednoducho super. V tejto časti práve on spôsobí rozpad Pangey (skloňuje sa to podľa rodu žena dúfam?) a usporiadanie svetadielov ako ho poznáme dnes.
Ísť na film v 3D sa neoplatí, no ísť na film ako taký áno. Bolo to milé, vtipné a pre deti určite poučné, ak ich teda na to rodičia upozornia, resp. budú sami dosť vnímavé, aby pochopili fakt, že ak niekto dobre vyzerá, nemusí byť dobrý aj čo sa týka charakteru a činov.
Spomeniem ešte pár priestorových chybičiek, ktoré sa vo filme vyskytli a to, že sa mi nepáčil krátky film, ktorý sa uvádzal pred Dobou ľadovou. Bol z dielne Simpsonovcov, konkrétne o Maggie. Bolo to od veci. Ale späť k Dobe ľadovej. Osobne som sa dobre bavila aj napriek tomu, že je to film určený pre nižšiu vekovú kategóriu. A ak máte pocit, že je to už trochu otrepané, tak vedzte, že nie. Scratovi sa darí ťahať dej – dáva mu to správne tempo – a Diego je skvele sarkastický. Nové postavy príbeh taktiež ozvláštňujú a nemáte z nich pocit, že boli nastrčené na silu.
3/5
.
 
– So tell me, when exactly will I be allowed to hang out with boys?
– When I’m dead. Plus three days, just to make sure I’m dead.
→ Ice Age 4
.
 
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
.
  • Doctor Who s5 a 6 (2010 – 2011)
O tomto seriáli som počúvala chvály z každej strany príliš dlhú dobu na to, aby som nepodľahla pokušeniu. A poviem vám, že som Doctorovi Who totálne prepadla. Napriek tomu, že nemám rada sci-fi, tu ho zvládam. Hlavne kvôli hlavnému triu, vďaka ktorému môžem svoju pozornosť venovať príbehu v pozadí a nemusím sa až tak sústrediť na boj s rôznymi druhmi mimozemšťanov. Práve tu ma očaril Matt Smith, ktorý mi aj vo vyššie spomínanom filme dokázal, že má talent a je schopný zahrať nielen bláznivého génia, ale aj parádny výbuch hnevu a nervov, na ktorý som pozerala s otvorenými ústami.
Steven Moffat (scenárista) tiež zas a znova predviedol svoj veľký talent a ukázal, že nik na neho nemá. Tuším, že ho ozaj baví vymýšľať spôsoby ako privodiť fanúšikom jeho seriálov infarkt. Keď ho stretnem, určite mu za to vyhubujem. Pretože ja mám na rozdiel od Doktora len jedno srdce! 😀 A potrebujem s ním žiť čo najdlhšie 😀 Na druhej strane mu určite zložím poklonu, pretože nebyť jeho, Doctor Who ani Sherlock určite ani z diaľky nedosiahnu úrovne, ktorú majú. A nesmiem zabudnúť na Marka Gatissa, ktorý k tomu taktiež vo veľkej miere prispel. Presne ako povedal Matt na Comic Cone: “The heartbeat of the show is in the quality of the writing.”
4,5/5
.
There’s something you better understand about me ‘cause it’s important and one day your life may depend on it… I am definitely a madman with a box.
→ Doctor Who
.
  • Panství Downton s1 a 2 (2010 – 2011)
Tak toto je seriál, do ktorého som sa len nedávno zamilovala. Je to jeden z najlepších seriálov, aké som kedy videla. Herecké obsadenie, dej, prostredie, kostýmy, scenár, réžia… Jednoducho jedna báseň.
Prvá séria sa začína potopením Titaniku a končí ohlásením vojny s Nemeckom, na začiatku druhej sa ocitáme priamo vo vojne a končíme ju mierom. V tomto príbehu sa nachádza okolo 30 postáv (sama som ich nerátala) a pomaly poznávame životný osud každej jednej z nich. Úplne každej, fakticky. Už len vzťah šľachty a jeho služobníctva sám o sebe je hodný povšimnutia a zamyslenia sa nad ním, nie to ešte, keď sa zameriame na každú postavu zvlášť. Je to jednoducho úžasné, krásne, historické, romantické, vtipné, zdrvujúce, smutné, prekvapivé… Ozajstné. Presne také ako je život. Z každého rožka troška a ja tomuto seriálu tlieskam standing-ovation. Neviem sa dočkať tretej série.
P.S.: Ja viem, že Thomas sa radí medzi záporné postavy (a ešte k tomu je gay), no ja si nemôžem pomôcť a mám ho rada. Sama neviem prečo.
5/5

Jedna myšlienka na “Filmy a seriály za mesiac jún a júl + august 1. časť

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s