Knihy

Knihy za mesiac júl a august

 

  • Lucy-Anne Holmes: 50 spôsobov ako zbaliť chlapa
K tejto knihe som sa dostala tak, že som trávila týždeň v Maďarsku a toto bol doprovod mojej sesternice. No neprečítaj si, keď máš možnosť (hlavný znak bibliofila). Bolo to také všelijaké, viete jeden z tých druhov romantických kníh na štýl Bridget Jonesovej, no asi po sto stranách (? bolo to tak dávno, že som už presné číslo zabudla) som sa na tom začala celkom dobre zabávať.
Viete, Sarah je herečka bez práce a navyše bez chlapa už nejakú tú dlhšiu dobu. Rozhodne sa však začať s tým niečo robiť, hlavne čo sa týka nájdenia si partnera – a tak si založí blog a začne hľadať/skúmať/skúšať 50 spôsobov ako zbaliť chlapa.
2/5
  • L.N.Tolstoj: Anna Kareninová
Anna Karenina bola pre mňa dosť tvrdým orieškom. Jedna z tých kníh, ktoré už čítate len z povinnosti. Prvá časť knihy rozoberá hospodársky problém, ďalej sa dostávame k príčinám biedy matky Rusy, k politike a kniha končí filozofiou náboženstva. Levina by som mala celkom rada, nebyť jeho 30stranových úvah, ktoré ma dosť nebavili. Vlastne jedinou mojou obľúbenou postavou bol Alexej (Karenin), čo je zrejme zvláštne, lebo mi príde, že práve jeho som asi rada mať nemala, ale ktovie. Nehovoriac o tom, že aj ten ma na konci naštval, pretože začal veriť sprostostiam typu veštci a jasnovidci.
Keď sa na túto knihu pozerám s odstupom času, má to také svoje posolstvo, určitú literárnu hodnotu a chápem jej zaradenie medzi svetovú klasiku. Hovorí o ľuďoch – Rusoch – v 19. storočí a ich vývoji plus o vrtochoch lásky.
2,5/5
  • Kody Keplinger: A Midsummer’s Nigthmare
Predstavte si, že idete na párty osláviť koniec školského roka, s niekým sa vyspíte, ráno ho odbijete s tým, že nemáte záujem o nič viac a odídete k otcovi stráviť prázdniny. Lenže netušíte, že váš otec si medzičasom našiel trvalý vzťah a že jeho novej priateľky syn je… Áno, presne ten, s ktorým ste sa vyspali na spomínanej párty.
Whitley je plná zmätenosti, žiaľu, hnevu a trpkosti. No počas týchto prázdnin aj napriek veľkosti zmien, ktoré sa udiali medzi ňou a jej rodičmi prichádza na to, že nie všetko je čierne ako sa jej zdá a že za lásku sa oplatí bojovať.
 
“I want more. I want everything. I want you.”
“Nathan…”
“I’m not settling for less, Whitley,” he said. “And neither should you.”
4/5
  • Neil Gaiman: Hvězdný prach
Veľmi, veľmi obdivujem fantáziu Neila Gaimana. Všetky tie postavy, veci, miesta, názvy, zápletka… Super! Avšak, čítalo sa to zvláštne a asi po prvýkrát som si pomyslela, že film je lepší ako kniha. Naozaj. Film síce nie je dopísmenka o tom istom ako kniha, sú tam menšie obsahové rozdiely, avšak má lepší spád a dynamiku. Toto ma nechytilo natoľko, aby som to mohla čítať vkuse bez toho, aby ma to po chvíli nezačalo nudiť. Škoda.
2/5
  • Ally Condie: Crossed
Druhý diel Matched (po slovensky Dokonalý pár) nás už v začiatku uvádza do života Cassie a jej hľadania Kya. Vôbec to nie je jednoduché – je nútená tvrdo pracovať za minimálnu odmenu a je s ňou zachádzané ako s podradným členom spoločnosti avšak ani to ju neodradí a pokračuje. Medzi tým sa Ky snaží niesť svoj kríž až sa jedného dňa rozhodne vzoprieť sa spoločnosti. Vyzerá to tak, že sa títo dvaja zamilovaní ľudia asi nikdy nestretnú. V kapitolách sa strieda pohľad Kya a Cassie, takže čitateľ má možnosť prežiť si a zvládnuť prekážky ich oboch.
 
“In the end you can’t always choose what to keep. You can only choose how you let it go.”
3/5
  • Katie McGarry: Pushing the Limits
Takmer z jedného dňa na druhý sa z populárneho dievčaťa Echo Emerson stal outsider. Nikto nevie, čo sa presne stalo, no na jej rukách sú podozrivé jazvy a jej chovanie sa radikálne zmenilo. Už nežiari, už nie je najobľúbenejšou a najlepšou žiačkou ani roztlieskavačkou. Zradné na tom celom je, že Echo sama nevie, čo sa vlastne stalo. Jediné čo vie je, že to bol priveľký šok a tak jej mozog zablokoval všetky spomienky na udalosť, ktorá jej zmenila život.
Okrem nej sa v príbehu stretávame s Noahom. Chlapcom, ktorý vyzerá drsne, no popravde jeho najväčší imidž tvoria len vymyslené historky. Zo začiatku ho Echo vôbec nezaujíma, no postupne jej prepadne a títo dvaja vytvoria pár. Noah sa snaží pomôcť Echo rozpamätať sa na osudnú noc, ktorá na nej zanechala nielen povrchové jazvy, ale hlavne tie duševné a naopak Echo sa snaží pomôcť Noahovi s jeho túžbou dostať svojich malých bračekov do opatery.
 
“I love you enough to never make you choose.”
5/5
  • Garth Stein: Umenie pretekať v daždi
Enzo nie je hocijaký pes. Enzo je filozof v psom tele. Jeho myseľ bola vycvičená televíziou a pozorným sledovaním všetkého okolo seba. Jeho najväčšou záľubou je jazdenie v pretekárskom aute a pozeranie F1. Hlavným príbehom je život rodiny Swiftových, na ktorý hľadíme práve Enzovými očami a tak s nimi prežívame ako šťastné chvíle tak aj ich trápenia.
2/5
  • Cyrus Shahrad: Tajemství královské rodiny
Táto kniha sa zaoberá britskou kráľovskou rodinou, no nespomína iba dynastiu Windsorovcov, ale aj predošlé vládnuce generácie kráľov a kráľovnien. Skôr ako na knihu plnú faktov sa tak trochu podobá štýlom písania na bulvár a teda sa nečíta ťažko. Dozviete sa z nej skôr rôzne pikošky ako exaktné fakty, no ani tie nechýbajú. Niektoré veci mi prekážali a zdali aj nie veľmi pravdepodobné a tak musím rovnako ako aj ľudia predo mnou upozorniť, aby ste všetky informácie v tejto knihe brali trochu s rezervou. Avšak stále je kniha zaujímavá a myslím, že ak nemáte radi prílišné fakty a nebavilo by vás čítať často veľmi vážne texty bez akéhokoľvek vzruchu, tak sa vám toto bude určite páčiť.
3/5
  • Gayle Forman: Where she went
Chvíľu mi zo začiatku robilo trošku problém rozpomenúť si na “Ak zostanem”, ale netrvalo mi to dlho a rýchlo som sa vžila do jeho pokračovania. Bolo to absolútne perfektné. Opäť to nemalo nejaký extrémny rozsah (262 strán), avšak nič nechýbalo a nič nebolo navyše.
“Ak zostanem” končí Miiným prebudením z kómy po tom, čo ako jediná prežila haváriu dvoch áut. V tomto dieli sa dozvedáme čo bolo potom. Bohužiaľ, vzťah Adama a Mii sa rozpadol a každý skončil v inej sfére sveta a života. Ani jeden z nich nečaká, že sa raz opäť stretnú a budú mať šancu napraviť minulosť. Žijú si svoje životy – Adam ako jeden z najpopulárnejších rockových hviezd a Mia zas ako vychádzajúca hviezda klasickej hudby – a snažia sa nemyslieť jeden na druhého.
“I needed to hate someone and you’re the one I love the most, so it fell on you.”
5/5

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s