Knihy

Knihy za mesiac september a október

 

  • J.D. Salinger: Kto chytá v žite
Holden Caulfield je chalan plný myšlienok, dojmov, zmätenosti. Chce sa stať dospelým, ale nechce sa stať dospelým. Príbeh sa odohráva počas troch dní, kedy sa Holden sám potuluje New Yorkom a snaží sa pochopiť zmysel života.
Krátko po dočítaní som z tejto knihy nemala najpriaznivejšie dojmy, ale potom ako som si bola nútená rozobrať dej do detailu, v čom som neskôr pokračovala aj v škole s profesorkou, našla som v tom svoju krásu a, bohužiaľ, aj seba.
 
3/5
  • Stephen Chbosky: Malé Charlieho tajomstvá
Kniha písaná formou listov, ktorá odhaľuje najintímnejšie tajomstvá dospievajúceho chlapca. Nevieme, kde žije ani komu svoje listy píše. Charlie sa v nich spovedá zo všetkého čo zažil, o svojej snahe žiť svoj život najlepšie, ako vie. O svete sexu, drog a kultovej Rocky Horror Picture Show, o svete, v ktorom je potrebná len úžasná pieseň na úžasnej ceste k nekonečnosti.
Stephen Chbosky sa inšpiroval práve vyššie spomínanou knihou “Kto chytá v žite” a tak podobnosť nie je náhodná. Napriek tomu sa však tento príbeh končí iným rozuzlením a záverom.
 
3,5/5
  • Sarah Mlynowski: Ten Things we did (and probably shouldn’t have)
Dievčenský román z prostredia USA, v ktorom sa spleťou lží podarí 16-ročnej April dosiahnuť sen každého tínedžera – žije sama so svojou kamarátkou vo vlastnom dome. Je to prvýkrát, čo sa April musí dokázať postarať sama o seba a riešiť nielen problémy so svojim priateľom napríklad ohľadom prvej noci, ale aj banálne záležitosti typu “ako zapnúť umývačku riadu”.
 
3/5
  • J.R.R. Tolkien: Hobit
Bilbo Bublík je obyčajný hobit túžiaci po pokojnom prežití svojho života blízko svojho krbu a špajze plnej dobrého jedla. Bolo by sa mu to aj splnilo, nebyť návštevy starého čarodejníka Gandalfa, ktorý ho zatiahne do obrovského dobrodružstva spolu s trinástimi trplaslíkmi. A tak sa, ani sám poriadne nevie ako, ocitne v honbe za dračím pokladom, nachádzajúc vlastnosti a schopnosti, o ktorých ani netušil, že ich má.
 
4/5
  • Marie de La Fayette: Kňažná de Clèves
Neviem ako vy, ale ja keď sa na test učím o napríklad “najlepšom francúzskom diele baroka”, nedá mi to a musím si to prečítať. Trochu som sa obávala, či to nebude blbosť a zbytočne za to vyhodím peniaze (aj keď len euro tridsať), ale nakoniec ma zvedavosť premohla. Chvalabohu – aspoň som si užila krásny príbeh a zistila, že človek už nemôže dôverovať ani len učebniciam (aneb príbeh tam bol popísaný úplne inak, než sa odohral).
Mladá slečna de Chartres vstúpi do spoločnosti priamo na kráľovskom dvore. Je krásna, milá, cnostná a jednoducho dokonalá. O jej ruku sa pobijú viacerí, no hlavne dvaja mladíci, ktorých rodiny však odmietajú privoliť k sobášu. Matka slečny de Chartres sa nahnevá a rozhodne sa, že svoju dcéru vydá za oveľa lepšiu partiu, než si tieto dva rody vôbec vedia predstaviť. Svadba s následníkom francúzskeho trónu je už takmer na podnose, keď intrigy aristrokracie zakročia a dosiahnu Chartresin neúspech. Medzi tým však otec jedného zo spomínaných mladíkov zomrie, a tak si pán de Clèves nakoniec slečnu de Chartres naozaj vezme za ženu.
Čo ale čert nechcel, z Bruselu sa domov do Paríža vracia pán de Nemours – hviezda kráľovského dvora. Samozrejme, pán de Nemours sa zamiluje do (už) pani de Clèves a ona do neho. Výchova však pani de Clèves núti Nemoursa ignorovať a čo najviac sa mu vyhýbať, no odolávať srdcu je veľmi ťažké a tak sa prizná svojmu manželovi, aby jej dovolil odísť na vidiek. Pán de Clèves šokovaný manželkinými slovami a jej úprimnosťou, si ju začne ešte viac vážiť a snaží sa jej čo najviac pomôcť. Žiarlivosť je však vrtká a nestála. Pán de Clèves chorý predstavami spoločných chvíľ pána de Nemours a svojej manželky (ktoré sa však nikdy neodohrali), zomiera. Pán de Nemours sa už vidí pri oltári so svojou láskou, no pani de Clèves odmieta. Po prvé, nemohla by žiť s niekým, kto zapríčinil smrť jej manžela, ktorý bol ten najlepší muž pod slnkom. Nemohla by si odpustiť, že sa k pánovi de Nemours správa tak, ako sa mala správať k pánovi de Clèves. Po druhé, neprežila by, keby bola jeho manželkou a on si našiel ďalší iný objekt svojej lásky, keďže jeho minulosť bola naozaj pestrá. A tak sa rozhodne stiahnuť sa do úzadia a pána de Nemours vymazať zo svojho života…
“Sila tejto knihy je práve v odmietaní lacných kompromisov a pochybných happyendov, ktoré idú vždy na úkor životnej pravdy. Je veľkým nešťastím žiť bez lásky, no ešte väčším žiť bez ľudskej dôstojnosti.”
→ Anton Vantuch
5/5

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s