Filmy a seriály

Filmy a seriály za mesiac marec (2. polovica), apríl a 1/2 mája


  • Doktor Živago (2002) – Hrajú: Hans Matheson, Keira Knightley, Sam Neill, Alexandra Maria Lara, Anne-Marie Duff, Hugh Bonneville…
Tri a trištvrte hodinový televízny film, ktorý ma dohnal k slzám, rozpráva príbeh dvoch ľudí, ktorý k sebe hľadali cestu v priebehu prvej svetovej vojny a bolševickej revolúcie. On, mladý lekár – Jurij Živago, citlivý s jemnou dušou básnika, je povolaný na vojnu pomáhať raneným, zanechávajúc doma malého syna a manželku, ktorú má rád. Ona, mladé dievča – Lara Antipova, je jednoduchá, túžiaca čo najskôr spoznať svet a jeho rozkoše. Zapletie sa so starším mužom, od ktorého sa neskôr nemôže dostať. Snaží sa to nakoniec vyriešiť manželstvom s jej úprimným a mierne naivným kamarátom, no nakoniec ho svojou minulosťou doženie k činom, ktoré by inak nikdy nebol schopný spáchať. Napriek všetkým udalostiam, kde sa príčiny a dôsledky neustále stretávajú a krížia, sa Jurij s Larou stretne. Osud sa ich však aj potom snaží rozdeliť a odohnať od seba, pričom politika pripomína, že ona je tá, ktorá má navrch.
Skvelé herecké výkony (Hans Matheson vo mne zanechal hlboký dojem; neviem, či to je tými jeho modrými očami, ale napríklad čo sa týka Bedárov, v ktorých tiež hral, totálne v mojej hlave prehlušil obraz Eddieho Redmayna /obaja Marius Pontmercy/), nekonečne nádherná hudba Ludovica Einaudiho a dej natočený podľa knihy Borisa Pasternaka, ktorý sa určite dotkne vášho srdca.
It’s all a mystery. Love – the idea that there is someone already there in the world who might hold the key to your whole existence.
4/5
  • Aladdin (1992)
Niektorý deň sa mi naskytla príležitosť doplniť si svoje resty z detstva. V televízii hrali disneyovského Aladina a ja som sa bez zaváhania rozhodla si ho zapnúť. Krásna animovaná rozprávka doplnená krásnymi piesňami ma núti premýšľať nad zaobstaraním si DVDčka (spolu s Tangled).
4/5
  • Tres metros sobre el cielo (2010) – Hrajú: Mario Casas, María Valverde, Álvaro Cervantes…
Láska prekoná všetky problémy, však? V tomto prípade sa to už zo začiatku vôbec nejaví ako pravda. Babi je z úplne iného sveta ako H. Je dobrou žiačkou, nikdy neodvráva a pravidlá sú pre ňu všetkým. H je naopak rebel v pravom slova zmysle. Chodí v koženke, miluje rýchle motorky a riziko spolu s nebezpečenstvom sú pre neho každodenným chlebom. Nikto by nečakal, že sa za tým skrýva niečo iné a takisto, že sa dokáže hlboko zamilovať. Babine city sú úplne rovnako úprimné, no po čase začína prehodnocovať, či jej všetky tie neustále konflikty a strach stoja za to. Zdá sa totiž, že jeho svet nikdy nebude svetlejším miestom, naopak, vždy v ňom bude panovať tma…
Y de repente te das cuenta de que todo ha terminado, de verdad, ya no hay vuelta atrás, lo sientes, y justo entonces intentas recordar en que momento comenzó todo y descubres que todo empezó antes de lo que pensabas, mucho antes, y es ahí, justo en ese momento cuando te das cuenta de que las cosas solo ocurren una vez, y por mucho que te esfuerces ya nunca volverás a sentir lo mismo, ya nunca tendrás la sensación de estar a tres metros sobre el cielo.

4/5
  • Gambit (2012) – Hrajú: Colin Firth, Alan Rickman, Cameron Diaz, Stanley Tucci…
Tak na tento film si musíte pripraviť určitú dávku britského humoru a takisto si uvedomiť, že to bude riadna somarina. Naozaj film Gambit považujem za blbosť, avšak blbosť trošku vyššieho kalibru. Dosť dobre sa na ňom totiž zabáva.
Viete, čo robí Angličan uprostred Texasu? Má plán. Harry Deane (Colin FIRTH) pracuje ako správca umeleckej zbierky, svoju prácu miluje a napriek tomu trpí. Jeho zamestnávateľom (Alan RICKMAN) je totiž jeden z najbohatších Angličanov, rovnako excentrický ako šialený a úplne neznesiteľný. Harry sa preto rozhodne využiť šéfovu vášeň pre obrazové zbierky a rozohraje partiu smerujúcu k tomu, aby si jeho šéf kúpil falošný dávno stratený obraz Moneta. Pre svoj umelecký zločin ale potrebuje kráľovnu texaského ródea. Plán je majstrovský, k úspechu postačí, aby Harry prestal byť notorickým smoliarom. (oficiálny text distribútora)

2,5/5


* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
  • Blackpool (2004) – Hrajú: David Tennant, David Morrissey, Sarah Parish, Thomas Morrison…
Nechať si ujsť spievajúceho a tancujúceho Davida Tennanta? Ta kde! 😀 Okrem tohto bonusu však vo filme nájdete aj (úžasný Tennantov prízvuk a) veľmi pekne spracované charaktery postáv rovnako ako aj ich zložité vzťahy medzi sebou.
Ripley Holden (David Morrissey) je majiteľom zábavného rodinného podniku. Jeho snom je vybudovať v meste nové Las Vegas a stať sa úspešným podnikateľom. Jedného rána však priamo vo svojom kasíne nájde mŕtveho chlapca. K prípadu je zavolaný detektív Carlisle (David Tennant), ktorý sa behom vyšetrovania zapletie s Ripleyho ženou. Postupne sa dostane do konfliktu s Ripleym a vyšetrovanie sa tak stane osobnou záležitosťou a túžbou po pomste. (oficiálny text distribútora)
2/5
  • Broadchurch (2013) – Hrajú: David Tennant, Olivia Colman…
Absolútne úžasný detektívny seriál, ktorý vás úplne dostane. Začína sa to nenápadne, ale postupne sa naňho namotáte tak, že vás až samých prekvapí ako veľmi súcitíte s postavami. V malom mestečku totiž dôjde k vražde. Niekto zabije malého chlapca a úplne tým rozbúri túto neveľkú spoločnosť. Dej je však tak premakaný, že takmer do poslednej minúty netušíte, kto je vrahom a častokrát máte úplne srdce v krku a slzy v očiach, vďaka scenárovým nečakaným zvratom.
(Ďalej hrajú: all these feels, speechlessness, Tennant’s scottish accent, Rory, sarcasm and sass…)
Why does everyone use first names so much, like they all work in marketing? Why people insist on doing that? I look at you – you know I’m talking to you. I don’t need to say your name 3 times to congratulate myself on remembering it.
4/5
  • The Politician’s Husband (2013) – Hrajú: David Tennant, Emily Watson, Edd Stoppard…
Britská politická dráma, v ktorej sa vám David Tennant po dlhej dobe predstaví ako niečo na spôsob záporáka. Teda ide o to, že moje pocity sa neuveriteľnou rýchlosťou striedali scéna od scény. Chvíľami som ho nenávidela, chvíľami neskutočne ľutovala. Ale aby som vás lepšie uviedla do obrazu – Aiden mieril privysoko. Tak vysoko, až sám seba vyhodil z pozície vplyvného politika. Myslel si však, že jeho žena, tiež vplyvná politička, ho dostane späť. Nestalo sa.
Sometimes you have to do bad things to get into power, to do good things when you get there.
Keď niekto pričuchne k moci, už sa jej len tak ľahko nevzdá. To sa stalo aj v tomto prípade. Aiden robí všetko preto, aby potopil vlastnú manželku, ktorej nedokáže odpustiť, že ho nepodporila a taktiež na ňu postupom času začína aj žiarliť. V snahe opäť si získať kontrolu a dominantnú prevahu, ju dokonca znásilní. Všetko ide dolu vodou, no na druhej strane sa Aiden stáva bližším k svojim deťom. Dokonca aj k svojmu synovi, ktorý trpí Aspergerovým syndrómom a po dlhé roky si k nemu nedokázal nájsť cestu (asi najkrajšia scéna seriálu).
I just wanted things to go back to how they were. When we were happy.
Keďže sa to dosť motalo okolo politiky plus ja som bola včera veľmi unavená a počúvala som len na pól ucha, plánujem si tento seriál ešte raz pozrieť a viac sa sústrediť, čo sa tam odohrávalo, pretože tie politické záležitosti mi trošku unikali. Napriek tomu si myslím, že sa jedná o celkom kvalitný seriál a mám dojem, že svoje hodnotenie zmením až si ho pozriem druhý raz a s jasnejšou hlavou.
He who wields the knife never wears the crown.

2,5/5

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s