Knihy

Knihy za mesiac apríl, jún a júl

  • Beth Revis: Všechny barvy Země (Naprieč vesmírom #3)
ANOTÁCIA: Amy a Syn konečně opustili skličující zdi vesmírné lodi Universum. Jsou připravení začít znovu, vybudovat si nový domov – na Zemi Centauri, planetě, ke které musela Amy plout přes celý vesmír. Ale nová Země není rájem, v který doufala. Jsou tu obrovští pterodaktylové, květiny, jejichž vůně vás paralyzuje, a tajuplné ruiny, které skrývají mnohem více, než se na první pohled zdá. A největší tajemství? Že by na této planetě nebyli sami? A pokud chtějí zůstat, budou muset bojovat!
OBKEC: Pamätám si, ako som si s blížiacim sa dátumom matúr zakázala čítať knihy. Avšak toho dňa mi bolo tak neskutočne na nič, že som sa na to vykašľala, vzala túto knihu do ruky a začala čítať. A nepustila som ju z rúk až dovtedy, kým som ju nedočítala.
Každý úder, ktorý vám autorka počas tohto príbehu zasadí, je mierený priamo do srdca. Spomínam si ako som niektoré pasáže čítala bez dýchania a ku koncu som pri jednom momente musela knihu položiť, zhlboka sa nadýchnuť, prejsť sa po izbe a až tak sa vrátiť a dočítať to.
 
MOJE HODNOTENIE: 4/5
(apríl)
  • Paloma Bravo: La novia de papá
ANOTÁCIA: Z jedného dňa na druhý sa, Sol, ambiciózna a nezávislá žena, stáva náhradnou matkou dvoch príšerne roztomilých dievčatok.
OBKEC: Túto knihu som dostala ako výhru za prekladateľskú súťaž na škole. Rovnako som ju odkladala s tým, že sa nemám čas rozptyľovať, no jedna udalosť si priam žiadala, aby som ju začala čítať večer pred ňou.
Nebola zlá, ale že by som ňou nejako veľmi bola nadchnutá, to zas nie. Chvíľami to bolo vtipné, chvíľami o ničom… Jednoducho príbeh o žene, ktorá sa, prekvapujúc samu seba, zamiluje natoľko, že sa dobrovoľne s jej vyvoleným nasťahuje do jednej domácnosti a ujme sa výchovy jeho dvoch dcér z prvého manželstva. Tie malé potvorky vedeli byť naozaj potvorské. Ak bývate v blízkosti detí, určite to poznáte z vlastných skúseností 🙂
 
MOJE HODNOTENIE: 3/5
(jún)
  • Victor Hugo: Bídnici
ANOTÁCIA: K romantickému příběhu o bývalém galejníkovi, který zbohatne a pomáhá svým přátelům, se vracejí nové a nové generace čtenářů, kteří spolu s Hugovými hrdiny prožívají jeden z nejkrásnějších příběhů o utrpení a lásce, jaký kdy byl napsán. Sledujme tedy po letech znovu dobrodružství Jeana Valjeana a jeho věčného stínu Javerta, osudem pronásledované Fantiny a její malé Cossety, ušlechtilého Maria a vykutáleného Thénardiera. Ke kouzlu románu přispívá i to, že děj se odehrává v romantické scenérii staré Paříže třicátých let devatenáctého století, v zákoutí úzkých uliček, za tajuplnými zdmi kláštěrů a hřbitovů a dokonce i v podzemních stokách Paříže. Kniha se stala předlohou k úspěšnému muzikálu.
OBKEC: Tento príbeh som čítala dlho nielen kvôli škole, ale aj kvôli faktu, že táto kniha má takmer 1 500 strán. Ale ja sa nenechám len tak ľahko odradiť a ako “človek zvedavý zvedavý” som si ju nemohla nechať ujsť.
Minulý rok som od Huga čítala Chrám matky Božej, ktorý sa mi čítal naozaj veľmi ťažko, aj keď taký dlhý zďaleka nebol, takže samozrejme som mala obavy. Nehovorím, že sa v tomto prípade Hugo nejako výrazne vyhýbal opisom, ale Bedári nimi neboli zas až tak presýtení ako to je pri Chráme. Naopak sa tu stretávame skôr s úvahami o spoločnosti, s výkladmi histórie a rôznymi inými zákutiami autorovej mysle. V knihe mám asi 28 záložiek, ktoré mi zaznačujú miesta s naozaj krásnymi myšlienkami. A to som ich teraz len naozaj v rýchlosti spočítala, takže neviem, či ich nie je aj viac. A to som sa naozaj krotila a často si vravela, že toto nie je až také zapamätania-si-hodné. Samozrejme, chvíľami mi prekážalo, že Hugo UŽ ZAS odbáča od dejovej línie, ktorá bola práve napínavá, ale dalo sa to prežiť. Takže verdikt je, že ak o sebe viete, že máte dostatočnú trpezlivosť (poprípade si ju chcete cvičiť) prečítajte si to.
MOJE HODNOTENIE: 5/5
(jún)
  • Cassandra Clare: Mesto kostí, Mesto popola, Mesto skla, Mesto padlých anjelov, Mesto stratených duší (Nástroje smrteľníkov 1 – 5)
ANOTÁCIA na prvý diel: Pätnásťročná Clary Freyová sa v nočnom klube stane svedkom vraždy – vraždy, ktorú spáchali traja tínedžeri so zvláštnymi tetovaniami na tele a s prapodivnými zbraňami. Stačí len okamih a všetky telá jej zrazu zmiznú pred očami. Potom je naozaj ťažké zavolať policajtov, aby vyšetrili vraždu neviditeľnej obete neviditeľnými tínedžermi. Tak sa Clary prvýkrát stretla s Jaceom, Tieňolovcom, ktorý zbavuje náš svet démonov. Clary je vtiahnutá do Jaceovho sveta, jej mama zmizne a ju napadne démon. Ale prečo majú démoni záujem o Clary a jej mamu? A prečo Clary ako jediná vidí Tieňolovcov a svet démonov?
 
OBKEC: Celkovo vlastne môžem mesiac júl vyhlásiť za mesiac Cassandry Clare. Nielenže som sa s ňou práve v týchto 4 týždňoch zoznámila, ale ona stihla môj svet totálne opantať svetom Tieňolovcov a to tak skvelo, že som nemohla čítať nič iné okrem jej kníh z tohto prostredia. Úžasne strhujúci príbeh, ktorý vám málokedy dovolí dýchať a čo vám už vôbec nedovolí, tak to je odpútať sa.
P.S.: Táto séria má len dve chyby:
1. Prečo je šiesty (posledný) diel naplánovaný až na máj ďalšieho roka? I want it now!
2. Prečo musela Cassandra stále opisovať ako si Clary strhávala pri svojej šikovnosti nechty?! AU!
MOJE HODNOTENIE: #1 – 4/5; #2 – 5/5; #3 – 5/5; #4 – 4/5; #5 – 4/5
(júl)
  • Cassandra Clare: Mechanický anjel, Mechanický princ, Mechanická princezná (Pekelné stroje 1 – 3)
ANOTÁCIA na prvý diel: Šestnásťročná Tessa Grayová sa vydáva na dlhú zaoceánsku plavbu, aby vo viktoriánskom Anglicku našla brata. V Londýne plnom upírov, bosorákov a iných nadprirodzených bytostí, ju čaká doslova hrôza. Útočisko nájde u Tieňolovcov, ktorí jej prisľúbia pomoc, ak im na oplátku poskytne svoje tajomné schopnosti. Tessu očaria najmä dvaja najlepší priatelia: Jem, za ktorého peknou tvárou sa skrýva temné tajomstvo, a modrooký Will, ktorý od seba všetkých odháňa štipľavými komentármi a nevyspytateľnými náladami. Tessa pochopí, že si bude musieť vybrať, či zachráni brata, alebo pomôže novým priateľom zachrániť svet a že láska je to najnebezpečnejšie kúzlo zo všetkých.
OBKEC: Ďalšia skvelá séria od Cassandry Clare. Rovnaký svet, no iná doba, iné postavy. Naozaj neviem, ktorá z týchto dvoch sérií je lepšia, aj keď nakoniec som rada, že knižne osobne vlastním práve túto. Prvý diel ma síce vystrašil a ja som si pomyslela, že som spravila krok vedľa, keď som sa v kúpe rozhodovala podľa počtu dielov, ale zvyšné dva mi to úplne vynahradili. Perfektný príbeh, ktorý som si síce nie okamžite, no po chvíľke úplne zamilovala a vžila sa do každej z postáv, ktoré boli vykreslené tak bravúrne, až klobúk dolu. Dokonca aj milostná zápletka je vymyslená tak, že jednoducho nemáte šancu rozhodnúť sa čo je správne a čo nie. A koho vlastne milujete.
Každá z postáv má hneď niekoľko plus, no musím hlavne vyzdvihnúť fakt, že Tessa si ma získala hlavne tým, že sa v Bella-momentoch nechovala ako Bella.
P.S.: Opäť dve veci:
1. Tie úryvky z básní a prózy na začiatku každej kapitoly sú krásne. Nehovoriac o vyznaniach lásky v tomto príbehu.
2. Naše slovenské obálky sú nádherné. A ešte viac sa mi páčia, keď zložíte papierový obal.
MOJE HODNOTENIE: #1 – 3/5; #2 – 5/5; #3 – 5/5
(júl)
“Khalepa ta kala.”
She frowned at him. “That isn’t Latin?”
“Greek,” he said. “It has two meanings. It means that that which is worth
having – the good, fine, honorable, and noble things – are difficult to attain…
Also, it means ‘beauty is harsh.’ “
  • Nichole Chase: Suddenly Royal (Suddenly #1)
ANOTÁCIA: Samantha Rousseau je zvyknutá zašpiniť si ruky. Tvrdo pracujúc na vysokoškolskom diplome z biológie zameranej na život divokých zvierat a starajúc sa o svojho chorého otca nemá čas na klebety o celebritách, na štýlové oblečenie, či leňošenie. A to ani počas prázdnin. Takže keď ju vojvodkyňa z malej krajiny s názvom Lilaria pozve na večeru, Samantha predpokladá, že budú diskutovať o dare pre program na záchranu dravcov, na ktorom pracuje. Pravda však zmení jej život tak, ako o tom nikdy nesnívala.
 
OBKEC: Áno, ja viem, čo si myslíte 😀 Typický príbeh a lá popoluška. A ja nepopieram, že to tak nie je. No mali by ste vedieť, že je tak pekne napísaný, že je naozaj skvelý. Takisto by som ho označila ako oddychový, podobne ako “La novia de papá”, ale tento je oveľa lepší. Avšak neviem, či chystané pokračovanie tejto knihe neuškodí. Ak sa totiž Alexov a Samin rozprávkový vzťah v pokračovaní pokazí, celá atmosféra príbehu sa rozpľasne ako dúhová bublifuková bublina. A to bude veľmi nepekné.
Odporúčam iba v prípade, keď ste na túto knihu dobre romanticky naladení. Inak to nemá zmysel.
P.S.: Už s tým začínam byť otrepaná…
1. Sam bola inteligentná hrdinka. Nemusíte sa báť žiadnej naivity.
2. Na záver mi na pripomenutie v hlave zablikala myšlienka, že najlepšie veci prídu nečakane, bez toho, aby ste ich násilne vyhľadávali alebo sa na nich upínali vo snoch…
MOJE HODNOTENIE: 4/5
(júl)
  • Paullina Simons: Měděný jezdec, Taťána a Alexandr (Měděný jezdec 1 – 2)
ANOTÁCIA na prvý diel: Poutavá historická freska je zároveň nezapomenutelným příběhem o lásce vzdorující hrůzám války i lidské zášti. Sedmnáctiletá Taťána vyrostla v Leningradě, v městě, kde památníky zašlé slávy kontrastují s šedivou realitou stalinského Ruska. V roce 1941, ten den, kdy Němci napadnou Rusko, se Taťána poprvé zamiluje – vzápětí pocítí trpkost zakázané lásky: nadporučík Alexandr Bělov je vyvolený její sestry Dáši. Navíc má Alexandr temné tajemství – pochází z rodiny amerických komunistů, kterou zlikvidovalo NKVD. Lásce Taťány a Alexandra není přáno: město drtí německá blokáda, hladomor, zima a všudypřítomný strach ze smrti. Ale jindy slabá Táňa se ukáže jako nejsilnější člen rodiny a s Alexandrovou pomocí překonává všechny útrapy. Nejtěžší zkouškou však bude odolat vlastní touze…
OBKEC: Nádherný príbeh, ktorý vás donúti zastaviť a zamyslieť sa. Ktorý vás donúti prehodnotiť svoje skutky a sľúbiť si určité veci do budúcnosti. Ktorý vám zapchá ústa v momentoch, keď sa máte chuť sťažovať na hnusný chlieb, keď na lepší sa nezvýšili peniaze. Pretože všetko je lepšie ako piliny a lepenka. Pretože bolo horšie. Pretože kedykoľvek horšie byť ešte môže. Táto kniha vás naozaj zasiahne a priznám sa, že som nebola schopná ísť spať, pokiaľ som ju nedočítala. A to som ju začala čítať o deviatej večer. Čiže viete si predstaviť, že tú noc som nespala. Nedalo sa. Mnohokrát musíte zastať, nadýchnuť sa a prehltnúť. Viem, že niečo podobné som spomínala už vyššie, lenže toto je o niečom úplne inom.
Moja jediná výhrada sa vzťahuje k druhému dielu, o ktorom som premýšľala, či mu nedať iba tri hviezdičky namiesto štyroch. Ale bála som sa, že sa ku mne nenápadne priplížia ľudia z GoodReads a vlastnoručne ma popravia 😀 Totiž nikto tomuto príbehu nedal menej ako 5 hviedičiek. Ale pozrite sa – druhý diel je viac scifi ako poniektoré príbehy z vesmíru. Nasledujú spoilery, takže čítať na vlastné nebezpečenstvo:
ZAČIATOK
Neexistuje, že by sa Ruska označená ako najvyšší nepriateľ vrátila do tesne povojnovej Európy a to priamo do Rusmi ovládaného Nemecka. Neexistuje, že by sa dostala do najstráženejšieho tábora pre zajatcov pretvoreného z koncetráku. Neexistuje, že by odtiaľ v pohode uniesla jedného z väzňov, ktorý bol označený ako veľmi nebezpečný. Neexistuje, že by sa spolu prestrieľali skrz 42 vojakov a ešte sa prepašovali do americkej časti Berlína. Nie. Proste nie.
KONIEC
Inak to bol veľmi pekný príbeh, nehovorím. A skvelo napísaný. I keď teraz mi ešte napadá – je to spoileroidné, ale len slabo – nemohla som sa zbaviť pocitu, že Tašu Alex niekoľkokrát znásilnil… A miestami bol fakt hrubý a grobian.
Ozaj neviem, či sa tešiť na tretí diel. Trošku sa ho obávam a preto viem, že sa doňho nepoženiem v angličtine, ale pekne si počkám na slovenské vydanie.
P.S.: Ak by ste mali dojem, že vám tieto knihy neodporúčam, ste na omyle. Prečítajte si to! Aspoň jednotku, dobre? (:
MOJE HODNOTENIE: #1 – 5/5; #2 – 4/5 3,5/5
(júl)

3 myšlienky na “Knihy za mesiac apríl, jún a júl

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s