Knihy

Knihy za mesiac august

 
  • William Shakespeare: Kráľ Lear
ANOTÁCIA: Azda na nijakého zo svojich hrdinov nenaložil Shakespespeare toľko utrpenia ako na kráľa Leara, ktorý – podobne ako kráľ zo slovenskej ľudovej rozprávky Soľ nad zlato – zavrhol svoju najmladšiu dcéru, hoci ho mala najradšej, a kruto sa sklamal v dvoch starších. Všetkých nás čaká posledný účet – každý z nás sa môže uvidieť v mohutnom zrkadle tejto tragédie. William Shakespeare (1564 – 1616) nebol len veľký dramatik – bude sa o ňom vždy hovoriť aj ako o najväčšom básnikovi divadla.
OBKEC: Pripomínalo mi to mixnutého Hamleta s Macbethom. Ale inak úžasné ako len Shakespeare môže byť (:
  • William Shakespeare: Dvaja veronskí šľachtici
ANOTÁCIA: Na začiatku ukážkové priateľstvo Valentína a Protea, aj ich ukážková zaľúbenosť do dvoch dám, Júlie a Silvie. Potom zrada. A po zrade odpustenie. Aj taký býva život. Práve z podhubia tejto frivolnej hry vyrástla tragédia Romeo a Júlia – hra o milencoch, ktorí si boli verní až za hrob.
OBKEC: Slabý pred-júliovsko-rómeovský odvar. Ale stále Shakespeare.
 
  • Rick Riordan: Percy Jackson – Zlodej blesku (Percy Jackson #1)
ANOTÁCIA: Volám sa Percy Jackson… Až doteraz som si myslel, že som obyčajný chlapec, ktorého čaká vyhodenie zo školy… Zistil som však, že môj otec je jeden z bohov na Olympe… Moja učiteľka sa premenila na krvilačnú príšeru a kamarát je satyr… Všetci na mňa číhajú a podozrievajú ma z krádeže blesku, silnej zbrane mocného boha Dia… Musím dokázať svoju nevinu a nájsť ukradnutý blesk a s ním aj zlodeja. Pomôžeš mi? Bude to však nebezpečné, tak potom sa nesťažuj, že som ťa nevaroval!
OBKEC: Po tom, ako som si pozrela film, som neodolala a začítala sa aj do knihy. Bola veľmi šikovne napísaná, dej plynul veľmi ľahko, ale myslím, že by som si ju dokázala viac užiť, keby som mala menej rokov. (Ďalším riešením by bolo dať postavám vyšší vek, ako to je vo filme, a možno trošku komplikovanejší dej.) Ale napriek tomu sa asi poobzerám po pokračovaní, pretože okrem toho, že vraj je to diel od dielu stále lepšie, mytológia ma veľmi baví. Fascinuje ma, že niektoré dnes už tak jednoducho fyzikálne vysvetliteľné veci si ľudia predstavovali úplne inak. Je to maximálne úžasné a táto kniha vás veľmi nenásilným spôsobom o veľa veciach z gréckej mytológie informuje. Konečne sa viac orientujem v bohoch 😀
Musím vás však varovať, že kniha a film sú úplne o niečom inom, ako som zistila na vlastnej koži. Nie som si istá, čo sa mi páčilo viac a taktiež si nie som istá čo vám odporúčam spraviť skôr. Asi pozrieť si film a až zistíte, či to je vaša šálka kávy, prečítať si aj knihu, ktorú by ste inak mohli položiť z ruky a k filmu sa už nedostať. Ale rovnako upozorňujem, že určité udalosti sa vám budú v takomto poradí zlievať a trošku pliesť 😀
MOJE HODNOTENIE: 3/5
  • Richelle Mead: Upírska akadémia (Upírska akadémia #1)
ANOTÁCIA: Akadémia sv. Vladimíra nie je ďalšou z radu nudných internátnych škôl uprostred amerických hôr. Na tejto akadémii sa mladí upíri priúčajú tajom mágie a dampíri, v ktorých sa zmiešala krv upírov a ľudí, sa tu učia ich brániť. Upírka Lissa je morojská princezná, posledná zo svojho rodu, a jej najlepšia priateľka Rose je dampírka vycvičená na jej ochranu. Pred dvoma rokmi utiekli z Upírskej akadémie a pretĺkali sa naším svetom. No ich čas vypršal a skupina dampírskych strážcov ich priváža späť. Medzi múrmi akadémie na nich číha veľké nebezpečenstvo. Nielen zo strany závistlivých spolužiakov, ale hlavne Strigojov, najnebezpečnejších upírov, ktorých nikto a nič nezastaví.
OBKEC: Konečne som spravila kamarátke radosť (ale klamala by som, kebyže nepriznám, že aj sebe) a prečítala som VA! Kto sa teší s nami? 😀
V skratke – krásne napísaný príbeh, ktorý sa úplne ľahko číta a všetko sa úžasne prepája. Mala som to prečítané doslová za chvíľku a veľmi sa mi to páčilo, napriek tomu, že sa tam toho až tak veľa nedeje. Je to prvý diel a tam sa, samozrejme, všetko ešte len rozbieha. Postavy sú super vykreslené – Rose bola fakt dobrá – a rovnako aj celý tento nový svet. Mimochodom… Rose a Dimitri… I ship them so much! 😀
MOJE HODNOTENIE: 4/5
  • Gareth Roberts: Only Human (The Doctor Who 50th Anniversary Collection #9)
ANOTÁCIA: Správy o časovej poruche zavedú Deviateho Doktora do moderného Londýna dnešnej doby, kde objaví Neandertálca – 28 000 rokov po tom, čo jeho rasa vyhynula. Cesta späť do úsvitu ľudstva ešte viac záhadu prehĺbi: kto sú tí zvláštni ľudia z ďalekej budúcnosti žijúci v dávnej minulosti? Doktor musí zistiť pravdu o experimente Osterberg skôr. ako sa história navždy zmení.
Dobrodružstvo Deviateho Doktora, v seriáli hraného Christopherom Ecclestonom, a jeho spoločníčky Rose.
OBKEC: Po pravde… Tento príbeh ma dosť sklamal. Možno keby to bolo spravené ako diel seriálu užila by som si to viac, pretože pri čítaní som mala taký zvláštny pocit ako keby medzi mnou a dejom stála nejaká bariéra, ktorá mi bránila úplne sa vžiť do postáv. Myslela som si, že je to tým, že som na Doctora zvyknutá vrámci seriálu, lenže druhá kniha mi dokázala opak.
Najviac ma bavili časti s Jackom a Dasom – vyššie spomínaným Neandertálcom, ktorý sa na svet pozeral inými očami, akými ho vidíme my, takže to bolo celkom zaujímavé a vcelku aj vtipné. A čo sa týka Jacka… Whovianom vysvetľovať myslím nemusím. Jeho vlogy boli super. Vždy som sa tešila na to, čo zas porozpráva 😀
MOJE HODNOTENIE: 3/5
 
 
  • Gary Russell: Beautiful Chaos (The Doctor Who 50th Anniversary Collection #10)
ANOTÁCIA: Wilfred Mott je šťastný: jeho vnučka, Donna, je opäť doma, doháňa stratený čas s rodinou a rozpráva o svojich cestách – a on len nedávno objavil novú hviezdu, ktorú pomenovali po ňom! Rozhodne sa zobrať desiateho Doktora so sebou na ceremóniu, v rámci ktorej hviezda dostane jeho meno. Ale Doktor čoskoro objaví nové aj niečo iné. Niečo znepokojujúco žiarivé priamo na nebi – niečo čo sa blíži k Zemi. Je to staroveká sila z Temných čias. A je veľmi, veľmi nahnevaná.
Dobrodružstvo Desiateho Doktora, v seriáli hraného Davidom Tennantom, a jeho spoločníčky Donny.
OBKEC: Absolutely brilliant! Naozaj, naozaj skvelé. Krásne napísané. Úžasne vystihnuté postavy. Perfektné scény, v ktorých sa mohli plne prejaviť. Nehovoriac o premyslených dejových odbočkách. Po dočítaní som knihu nemohla odložiť do knihovničky, ale musela som si ju nechať ešte aspoň zo dva dni na očiach – takú mám z nej radosť.
MOJE HODNOTENIE: 5/5
  • Trish Doller: Something Like Normal
ANOTÁCIA: Keď sa Travis vráti domov zo služby v Afganistane, jeho rodičia sa rozvádzajú, zisťuje, že brat mu ukradol jeho priateľku a jeho auto a ešte k tomu ho neprestávajú prenasledovať nočné mory o smrti jeho najlepšieho priateľa. Jeho život nevyzerá dobre až do momentu, kedy narazí na Harper, dievča s ktorým má neistý vzťah už od základnej. A ako sa vídavajú čoraz častejšie, Travis si začína vyberať svoju cestu skrz mínové pole rodinných problémov a post-traumatického stresu k možnosti života, ktorý by opäť raz mohol vyzerať normálne. Travisov suchý humor a úžasný zmysel pre česť ho robí neodolateľným a neobyčajne chutným hrdinom.
 
 
OBKEC: Ak nerátam trilógiu Perfect Chemistry, kde boli niektoré kapitoly písané z pohľadu Fuentesovic bratov, ešte som, tuším, nikdy nečítala knihu z pohľadu chalana. Teda myslím takýto contemporary druh knihy. Bolo to zaujímavé a celkom osviežujúce. Plus ešte keď prirátate fakt, že chudák chlapec sa vrátil z Afganistanu, čo je už zápletka sama o sebe a teda nepotrebujete mať môj obdiv k týmto ľuďom… Napriek tomu ma to vôbec nechytilo. Príbeh nebol zlý, no niečo mu, podľa mňa, chýbalo.
MOJE HODNOTENIE: 3/5

3 myšlienky na “Knihy za mesiac august

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s