Knihy

Iba jedeň deň, rok a noc

Keď čerstvá maturantka Allyson, dievča z dobrej americkej rodiny, stretne počas výletu do Európy na netradičnom pouličnom predstavení Shakespearovej hry Večer trojkráľový bezstarostného holandského herca Willema, poriadne to medzi nimi zaiskrí. A keď ich osud na druhý deň znovu zvedie dohromady, Allyson urobí niečo nečakané a úplne bláznivé: zmení svoje cestovné plány a vyberie sa s Willemom do Paríža. Po jedinom spoločne strávenom dni a noci sa iskra rozhorí a horí jasným plameňom… Až kým sa Allyson nezobudí a zdesená nezistí, že Willem je preč a s ním nielen jej drahé hodinky, ale aj sny o veľkej láske.
Za jediný deň sa Allysonin život prevráti naruby. Pred ňou je rok sebaobjavovania – ako poslušná dcéra podľa priania rodičov nastúpi na vysokú školu a pripravuje sa na budúce povolanie. Plná nezodpovedaných otázok a pochybností sa počas prázdnin vydá na cestu po odpovede – a to rovno do Paríža. Uniká pred životom plným obmedzení, aby našla skutočnú vášeň, a možno dokonca aj pravú lásku. Veď tak nejako to písal aj sám Shakespeare, nie?

Autor: Gayle Formanová
Originálny názov: Just One Day, Just One Year, Just One Night
Slovenský názov:
  • Iba jeden deň (Išla hľadať jeho a cestou našla seba),
  • Iba jeden rok (Kým sa dozviete, ako sa príbeh skončí, spomeňte si, ako sa začal),
  • -nevyšlo-
Počet dielov: 3
Nakladateľstvo: prvé dva diely IKAR (Slovensko), posledný Viking (e-book v ENG)
Rok vydania: 2013-2014
Keď knihu Iba jeden deň začal každý ospevovať, bola som čím ďalej tým viac zvedavá, no bolo to počas školského roka a… Veď viete ako to tu vyzeralo. A asi rovnako v “mojom osobnom kultúrnom svete”. Až na to, že počas maturitného týždňa som mala slabý moment a predsa len som siahla po knihe, ktorou bola zhodou okolností práve táto.
Zbežne sa ešte vyjadrím k obálkam, prv než sa pohnem ďalej. V podstate môžete tento odsek preskočiť, pretože bude len o vykecávaní sa o mojom bookworm probléme 😀
Vidíte ten krásny obrázok pre Just One Day? Tak normálne sa predáva tento. Lenže ja som bola tvrdohlavá a rozdiel medzi cenou knihy s touto obálkou a obálkou, ktorú vidíte v odkaze bol nejakých smiešnych pár centov. Takže… Som si kúpila knihu s obálkou, ktorá mi bola sympatickejšia (Vďaka americké vydavateľstvo Speak!). Momentálne mám však problém s dielom druhým, pretože najprv som si ho kúpiť nechcela – čo ak sa mi nebude páčiť? – ale teraz po prečítaní už viem, že ho jednoducho mať chcem. Ale vidíte tú obálku? Ja takú nechcem! 😀 Som strašná, ja viem, ale keď Willem je blonďák! Ešte aj Slováci majú lepšiu obálku… Až na to, že som túto knihu chcela v angličtine… Do you see my problem?! Ešte k tomu tretí diel (alebo #2,5, ako chcete) vyšiel iba ako ebook. A ja som to chcela mať všetko pekne spolu v poličke. Život milovníka kníh je ťažký, čo si budeme hovoriť 😀
Späť k veci. Podľa môjho názoru je táto séria kníh naozaj skvelá. Plná nádherných myšlienok, sebapoznávania, snov, romantiky, sklamania, náhod, sily vôle, cestovania… Shakespeara! Čo je pre mňa jednoznačne jedno veľké plus, ale musím dodať, že aj keď Shakespeara nepoznáte, či rovno nemáte radi, tu vám určite vadiť nebude. Je podaný úplne nenásilnou formou, splýva s dejom – respektíve dotvára dej – a to tak šikovne, že pri dvojke som z toho bola takmer namäkko. Po dočítaní má človek normálne chuť začať tie knihy čítať zas, znova a znova sa zastaviť na krásnych slovách, ktoré sú človeku tak blízke. Príbeh plynie hladko, je veľmi ľahké sa s ním stotožniť a ako všetky navštívené miesta tak aj charaktery postáv sú opísané bravúrne.
Keď som dočítala posledné vety, fakt som mala pocit, že mám takzvanú knižnú opicu. Naozaj vydarená séria, ktorej dávam plných 5 bodov z piatich. (Na GoodReads za mňa každý diel dostal po plnom počte bodov.)
Odporúčam ju… Asi všetkým 😀 Alebo takto – tým, ktorých zaujal tento článok 🙂 A viete čo? Teraz už máte jednu obrovskú výhodu. Všetky tri diely už vyšli, takže dlho trpieť po prečítaní prvej časti – a následne aj druhej, určite nebudete 😉 Okrem toho to považujem za veľmi príjemné letné čítanie práve teraz na prázdniny. Nie, že by sa to nedalo čítať aj neskôr, ale myslím, že leto za oknom vám trošku prifarbí atmosféru 🙂
P.S.: Kníhkupectvo Martinus vám ponúka nahliadnutie do knihy Iba jeden deň priamo na svojich stránkach → www

Jedna myšlienka na “Iba jedeň deň, rok a noc

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s