Knihy

Knihy za tento rok aka 2015 Reading Challenge so far

 

  • A classic romance

https://i0.wp.com/www.uniknihy.sk/userfiles/eshop/product/image/large/65965974653b3d39194768.jpg

LOUISA MAY ALCOTT: MALÉ ŽENY

Kto sú “malé ženy”? Štyri dospievajúce sestry, romantická Meg, chlapčenská Jo, utiahnutá Betsy a miláčik rodiny Amy, ktoré statočne čelia životu, smútku za otcom bojujúcim v občianskej vojne, biede, odriekaniu a každodenným starostiam o existenciu, za pomoci láskavej matky a priateľstva mladého gentlemana Laurieho zo susedstva. Dievčatá obdivuhodne a väčšinou aj s veselou mysľou zvládajú všetky trampoty a svoje konanie hodnotia z morálneho hľadiska. Rozdielnosť pováh a správania sestier je kľúčom k úspechu knihy, ktorá bola aj sfilmovaná a už viac ako sto rokov dojíma a rozosmieva dievčenské srdcia, čím si získala status večného bestselleru.
HODNOTENIE: 4/5
Veľmi milá, jemná knižka s nevtieravými poučeniami do života určená na pokojné tiché chvíle – najviac sa tak hodí do tichých večerov, keď vonku sneží a všade panuje taká tá typická vianočná pohoda. Až na to, že ja som to čítala v máji, ale to nevadí 😀 Aj pred skúškami padla dobre 🙂
  • A book by female author
Be Careful What You Wish For: Amazon.co.uk: Potter, Alexandra ...ALEXANDRA POTTER: BE CAREFUL WHAT YOU WISH FOR
(V slovenskom praklade – Daj si pozor na želania)
Želám si, aby bolo v metre voľné miesto… Aby som nezjedla celé vrecko cukríkov… Zhodila tých niekoľko tvrdohlavých kíl… Stretla muža, ktorý bude rád upratovať.
Samostatná Londýnčanka Heather si ustavične čosi želá a nemyslí pritom na veľké veci – ako svetový mier alebo rande s Bradom Pittom. Vyrovnáva sa s neverou bývalého priateľa, po ktorom jej zostali len trpké spomienky a hypotéka na byt. Keď si kúpi od cigánky vres pre šťastie, zlé dni sa pominú a jej život sa zázračne zmení. Začne chodiť s príťažlivým susedom, prenajme izbu sympatickému Američanovi a môže splácať hypotéku, dokonca aj jej kariéra fotografky odrazu naberie na obrátkach. Heather je zaskočená tým, čo sa deje. Plnil jej priania skutočne vres, alebo to bola len zhoda náhod a okolností? A sú tie splnené priania požehnaním alebo prekliatím? Keď do života jej blízkych zasiahne vážna choroba, rozhodne sa zabudnúť na vres a ujasniť si, čo je v živote najdôležitejšie. Vtipný romantický príbeh je napísaný s nadhľadom a humorom.
HODNOTENIE: 3/5
Nie, že by táto kniha bola nejako veľmi zlá alebo čosi, ale povedzme, že nemá zvyčajnú výpovednú hodnotu, na akú som zvyknutá a ktorú vždy v knihách hľadám. Ale zase veľmi dobre slúži na vygumovanie mysle a proste rozum treba tiež niekedy vypnúť. Takže pokiaľ ste trošku psychicky vyčerpaní a nepotrebujete hlboké myšlienky, ale skôr iba niečo na zabitie času štýlom, že aspoň niečo teda robíte, je to fajn (: Hlavne je super, že to nie je tak typicky sladké, ale skôr to ukazuje na to, že reálny život nefunguje ako romány Steelovej, Pilcherovej alebo čosi na ten spôsob.
  • A mystery or thriller
Kniha: Pes baskervillský / Údolie hrôzy / Štúdia v červenom ...ARTHUR CONAN DOYLE: ÚDOLIE HRÔZY (Sherlock Holmes)
Literárna postava geniálneho detektíva Sherlocka Holmesa s jeho pomocníka doktora Watsona preslávila svojho tvorcu po celom svete. Vo všetkých príbehoch s týmto slávnym detektívom nájdeme typickú atmosféru stupňujúceho sa napätia, suchý anglický humor a neúprosnú logiku v odhaľovaní naoko neriešiteľných prípadov, ktoré ani po toľkých rokoch od svojho vzniku nestrácajú svoje čaro.
Novela Údolie hrôzy (1915) je posledná, ktorú sir Doyle o Holmesovi napísal. Udalosti v nej opísané majú reálny základ. V roku 1875 rozdrvili pinkertonovci veľký rozvetvený klan írskych prisťahovalcov v Spojených štátoch. Jeden z detektívov sa votrel do ich zločineckej organizácie a jeho svedectvo na súde priviedlo na popravisko viacerých sprisahancov.
HODNOTENIE: 3/5
Človek má z času na čas obdobie, kedy potrebuje čítať niečo bez lásky, bez dojímavých slzavých scén, niečo kde by jednoducho nebolo veľa emócii. Čiže aj keď som o čosi vyššie napísala, že keď ste psychicky vyčerpaní, môžete pokojne siahnuť po Alexandre Potterovej, zas závisí v akom štýle ste psychicky vyčerpaní. Ak nemáte ani len minimálnu náladu na opar rozplynutých romantických snov – viete, že Sherlock je rozhodne to pravé plus má to určite vyššiu výpovednú hodnotu ako Potterová. Pretože aspoň sa zamyslíte a hľadáte vraha a tak. No veď, zvážte. Sherlock je fajn!
  • A book with one-word title
https://i0.wp.com/www.asianefficiency.com/wp-content/uploads/2012/05/the-alchemist.jpgPAULO COELHO: THE ALCHEMIST
(V slovenskom preklade – Alchymista)
Španielskemu pastierovi Santiagovi sa prisní sen o poklade pod egyptskými pyramídami. Hoci spočiatku neverí, že by ho našiel, zhoda náhod a stretnutia s tajomnými bytosťami ho presvedčia, aby sa na cestu k pyramídam vydal. Na konci tejto cesty ho však čaká oveľa väčší poklad: naučí sa vnímať znamenia osudu a počúvať svoje srdce.
Pútavé rozprávanie o chlapcovi, ktorý sa nebál naplniť svoj Osobný príbeh, si získalo srdcia všetkých generácií čitateľov. Symbolický a svojím dosahom i magický príbeh z roku 1988 je jedným z najúspešnejších brazílskych románov na svete.
HODNOTENIE: 5/5
Túto knihu som čítala deň pred skúškou – namiesto toho, aby som sa učila, uhm. Už aj to čosi vypovedá o tom, aká táto kniha je. Veľmi sa mi páčila, je plná tak krásnych myšlienok! Ak ma poznáte, viete, že si zvyknem z kníh alebo odkiaľkoľvek vypisovať citáty. Tu som mala tendenciu prepísať takmer celú knihu 😀 Je pravda, že tento príbeh je viac metaforický ako napínavý (teda nie tak tradične napínavý, pretože koniec-koncov ste zvedaví, že čo Santiago na konci svojej cesty objaví), ale naozaj stojí za prečítanie a zamyslenie sa.
“This is why alchemy exists,” the boy said. “So that everyone will search for his treasure, find it, and then want to be better than he was in his former life. Lead will play its role until the world has no further need for lead; and then lead will have to turn itself into gold.
“That’s what alchemists do. They show that, when we strive to become better than we are, everything around us becomes better, too.”
  • A book set in different country
ADOLFO GUSTAVO BÉCQUER: EL RAYO DE LUNA
(V slovenčine nevyšlo, v preklade Lúč mesiaca)
Sorijská legenda slávneho španielskeho autora, ktorá rozpráva príbeh o mužovi zamilovanom do ilúzie, mesačného odlesku, ktorý jedného večera zahliadne túlajúc sa v lese.
HODNOTENIE: 3/5
– Básne…, ženy…, sláva…, šťastie…, všetko sú to lži, nereálni duchovia, ktorých si vytvárame v našej predstavivosti a obliekame na náš obraz, a milujeme ich, a naháňame sa za nimi, na čo? načo? Aby sme našli mesačný lúč.
Manrique bol blázon; aspoň si to všetci mysleli. Mne sa, naopak, zdalo, že prišiel k rozumu.
  • A book based on true storyhttps://i0.wp.com/www.antikvart.sk/foto/tovar/bigfoto/17305.jpg
ROSS BENSON: CHARLES – PRÍBEH, O KTOROM SA MLČÍ
Rozpad manželstva britského následníka trónu neprestáva prebúdzať vášne. Mnohí v tomto spore držia stranu pôvabnej princeznej Diane, kým na strane vážneho, strojeného a panovačného Charlesa stoja zväčša len jeho najbližší. Autor tejto knihy nestraní nikomu. S objektivitou, opierajúcou sa o osobnú skúsenosť a svedectvá očitých svedkov, rozpráva životný príbeh človeka, ktorého od útleho detstva pripravovali na budúcu kráľovskú úlohu, no ktorému nikto neporadil, ako sa dajú rozuzliť zamotané citové vzťahy.
HODNOTENIE: 3/5
Pripomeňte mi, prečo nepíšem svoj názor na knihu vtedy, keď ju dočítam? Pretože fakticky sa neviem rozpamätať na všetko, čo som chcela poznamenať k tejto knihe z februára. Dokelu. Tak ako vraví aj anotácia, autor sa snaží dodržiavať objektivitu v opise ako Charlesa, tak aj Diany, čo mi veľmi vyhovovalo – to si pamätám. Pretože, prepáčte mi, ak máte iný názor, ale osobne k Diane nechovám nejaký extra vrelý vzťah. Teda neverím v to, že bola tou najväčšou – a hlavne určite nie jedinou – obeťou vo vzťahu a osobne si myslím, že polovica jej tragického príbehu je vymyslená.
Je skutočne fajn dozvedieť sa viac o Charlesovom živote, o jeho detstve, dospievaní a krokoch k človeku, ktorým je dnes. Spomínam si, že som si párkrát povedala, že wow, my sme si v celku podobní 😀
…ukazovať kráľovskú rodinu ako zidealizované stelesnenie všetkého, čo sa v Spojenom kráľovstve pokladalo za správne. Pre milióny ľudí zosobňovali rodinu, vernosť, bezpečnosť, tradíciu a slávne dedičstvo. V ich deťoch sa skrývala nádej na budúcnosť…

Jedna myšlienka na “Knihy za tento rok aka 2015 Reading Challenge so far

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s