Knihy

2015 Reading Challenge #2

  • A book at the bottom of your to-read listhttps://i0.wp.com/d.gr-assets.com/books/1328397731l/2564327.jpg
ALEXANDRA POTTER: CALLING ROMEO
(V slovenskom preklade – Hľadám Rómea)
Juliet sa práve na Valentína prihodia všetky tri veci naraz. Má pocit, že jej ľúbostný život už ani nemôže byť horší. Pravda je však taká, že práve začína byť oveľa komplikovanejší…
Ukáže sa totiž, že šofér športového auta je jej rival z konkurenčnej reklamnej agentúry. Vie, že by sa mala držať bokom, ale nie je to také jednoduché. Sykes je atraktívny, sexy a šarmantný. A keď ju pozve na víkend do Verony – dejiska najznámejšej Shakespearovej tragédie – začína Juliet veriť, že našla konečne svojho Rómea. Ale stojí za to, aby riskovala absolútne všetko? Sú si naozaj súdení? Alebo má skutočného Rómea rovno pod nosom?
Rozkošne vtipný román Alexandry Potterovej je o vášni, pravde a o tom, že cesta k pravej láske môže byť poriadne tŕnistá.
HODNOTENIE: 3/5
Podobný princíp ako pri Careful What You Wish For. Vlastne rovnaký. Ľahké čítanie na oddýchnutie prepracovaného rozumu, ktorému sa nechce premýšľať a čokoľvek riešiť s tým, že je to skôr reálne, ako postavené na pohľade cez ružové okuliare.
  • A book more than 100 years old
https://i.cdn.nrholding.net/16553663/235/240/ALEXANDRE DUMAS Ml.: DÁMA S KAMÉLIEMI
Jsme v Paříži devatenáctého století. Krásná a něžná kurtizána Markéta Gautierova se seznámí s Armandem Duvalem, který se do ní beznadějně zamiluje. S postupem času i kněžka lásky otevře své srdce, jenže jejich vztah je pro tehdejší společnost a obzvlášť pro Duvalovu rodinu naprosto nepřijatelný. Dáma s kaméliemi patří mezi nejvýznamnější romantické romány.
Příběh nešťastné lásky je částečnou autobiografií Alexandra Dumase mladšího, jenž se s čtenářem podělil o krásu i šílenou bolest, kterou prožil ve vztahu se slavnou hetérou Marií Duplessis.
HODNOTENIE: 2/5
Viete, čo je smutné? Že som nenašla obrázok tej krásnej obálky, ktorú mám ja. Ale nič no, aj táto je fajn 😀 Dámu s kaméliami som čítala v januári, takmer pred pól rokom. Je to strašne na nič, pretože si ozaj nepamätám viac ako to, že som bola z tejto knihy mierne sklamaná.
  • A book with a color in the title
Kniha: Pes baskervillský / Údolie hrôzy / Štúdia v červenom ...ARTHUR CONAN DOYLE: ŠTÚDIA V ČERVENOM
Literárna postava geniálneho detektíva Sherlocka Holmesa s jeho pomocníka doktora Watsona preslávila svojho tvorcu po celom svete. Vo všetkých príbehoch s týmto slávnym detektívom nájdeme typickú atmosféru stupňujúceho sa napätia, suchý anglický humor a neúprosnú logiku v odhaľovaní naoko neriešiteľných prípadov, ktoré ani po toľkých rokoch od svojho vzniku nestrácajú svoje čaro.
Štúdia v červenom je príhodou ako sa Dr. Watson, ako čerstvý vojnový veterán, zoznamuje so Sherlockom Holmesom.
HODNOTENIE: 4/5
Štúdia v červenom ma chytila viac ako Údolie hrôzy, o ktorom som rozprávala v minulom článku.
  • A book friend recommended
MITCH ALBOM: NESTRÁCAJTE VIERU – SKUTOČNÝ PRÍBEH
V knihe Nestrácajte vieru nám Mitch Albom ponúka pôvabný príbeh pozoruhodnej osemročnej cesty medzi dvoma svetmi – dvoma mužmi, dvoma vierami a dvoma spoločenstvami -, ktorý môže byť inšpiráciou pre ľudí v ktoromkoľvek kúte sveta.Nestrácajte vieru, Albomov druhý príbeh z oblasti literatúry faktu po Utorkoch s Morriem (Tuesdays with Morrie) sa začína nezvyčajnou prosbou osemdesiatdvaročného rabína z Albomovho rodiska, ktorý autora požiadal, aby predniesol reč na jeho pohrebe. Albom, ktorý sa necíti na splnenie úlohy, trvá na tom, že musí rabína lepšie spoznať. To ho vracia späť do sveta viery, ktorú pred rokmi opustil. Medzitým sa v blízkosti svojho súčasného domova zoznámi s detroitským pastorom – na vieru obráteným niekdajším drogovým dílerom a trestancom -, ktorý káže chudobným a bezdomovcom v rozpadávajúcom sa kostole s dierou v streche. Albom, ktorý sa pohybuje medzi viacerými svetmi, kresťanským a židovským, afroamerickým a belošským, svetom bedárov a bohatých, si uvedomuje, ako títo veľmi rozdielni ľudia využívajú vieru v boji o prežitie: starý rabín na predmestí sa k nej naplno upína v čase blížiacej sa smrti; mladší mestský pastor sa o ňu opiera, aby mohol on i jeho kostol prežiť. V období, keď sa Amerika ocitá v ťažkých časoch a ľudia sa väčšmi sústreďujú na vieru, Albom a dvaja Boží muži sa zaoberajú tým, čo znepokojuje súčasného človeka: ako vydržať, keď sa stanú zlé veci, čo je nebo, ako je to s manželstvami medzi ľuďmi rozdielneho vierovyznania, ako odpúšťať, ako sa vyrovnať s pochybnosťami o Bohu a aká dôležitá je viera v časoch životných skúšok. Hoci texty, modlitby a dejiny sú rozdielne, Albom začína rozpoznávať pozoruhodnú jednotu medzi dvoma svetmi – a v skutočnosti medzi všetkými vierami. Na konci, keď sa blíži rabínova smrť a krutá zima ohrozuje pastorov schátraný kostol, Albom so smútkom myslí na rabínovu poslednú prosbu a po jeho smrti napíše reč na jeho pohreb. A konečne pochopí, čo obaja muži po celý čas učili – hlbokú útechu čerpanú z viery v niečo väčšie, ako sme my sami.

Nestrácajte vieru je kniha o zmysle života, o strate viery a jej opätovnom nachádzaní, o božskej iskre v každom z nás. Je to cesta jedného človeka a zároveň príbeh všetkých ľudí.

HODNOTENIE: 4/5
Tá anotácia už dlhšia byť nemohla, ale okay, poslúžte si 😀 Ja už k tomu veľa nedodám, len toľko, že je to fakt veľmi pekná kniha a stojí za prečítanie. Aj odtiaľto mám povypisovaných mnoho pasáží, ktoré jednoducho ozaj zaujmú a bolo by škoda na ne zabudnúť. Prečítajte si ju. Nebude to strata času, je skvelá a plne ju odporúčam 🙂
  • A book you can finish in one dayhttps://d.gr-assets.com/books/1390304920l/816724.jpg
PAULO COELHO: BY THE RIVER PIEDRA I SAT DOWN AND WEPT
(V slovenskom preklade – Na brehu Rio Piedra som si sadla a plakala)
Na brehu Rio Piedra som si sadla a plakala je príbeh o láske a múdrosti. Pilar a jej partner sa poznali už v detstve, ale v období dospievania sa ich cesty rozišli, aby sa o jedenásť rokov opäť stretli. Z nej sa stala silná žena, ktorú život naučil neprejavovať city. On je muž schopný robiť zázraky a riešenie svojich konfliktov hľadá predovšetkým v náboženstve. Oboch spojí túžba po zmene a túžba ísť za svojimi snami. Aby to dosiahli, musia prekonať mnoho vnútorných prekážok.
Šťastie býva niekedy požehnaním, ale najčastejšie oň treba bojovať… Coelho vykresľuje opätovné stretnutie muža a ženy, ktorí sa pohrúžili do tajomstiev ženskej tváre Boha. Cesta, ktorou prešla Pilar a jej partner, je otvorená pre každého, kto chápe, aká dôležitá je láska, čo všetko môže pretvoriť a prečo je najlepším sprievodcom na ceste k duchovnému splynutiu.
HODNOTENIE: 5/5
Poznáte ten moment, keď si úplne nevinne poviete, že veď len vojdem do kníhkupectva, len sa prejdem a skončíte kúpením si knihy? Fakt som nemala v pláne nič si kupovať – snažím sa tváriť dospelo a šetrím. Avšak spravila som chybu a prečítala si prvé tri strany. Dokonca ani nie prvé tri strany príbehu, ale “Author’s note” na začiatku. Coelhove slová ma okamžite chytili za srdce a ja som si knihu nakoniec predsa len kúpila. A dočítala som ju ešte ten deň. A priznávam, že na druhý deň som ju čítala znova.
Ani po druhý raz ma Coelho nesklamal a jeho kniha je plná prenádherných myšlienok, tentokrát zameraných na tému láska (zas mám povyznačovanú polovicu knihy). Miestami som mala pocit ako keby písal o mne. Hlavná postava je podobný control freak ako ja, ktorý sa snaží ovládať dokonca aj vlastné srdce, a ešte k tomu je aj v trošku podobnej situácii. Sranda je, že som to vôbec netušila, keď som si tú knihu kupovala.
Kdesi som čítala negatívne slová ohľadom toho, že dotyčnému nesadol náboženský podtón knihy, ktorý je tu na rozdiel od Alchymistu oveľa citeľnejší. Priznávam, že je kapitola, ktorá mi vôbec nesadla, ale tých pár strán mi vôbec neznechutilo zvyšok a ten zvyšok ozaj stojí za to, ľudia.
But love is much like a dam: if you allow a tiny crack to form through which only a trickle of water can pass, that trickle will quickly bring down the whole structure, and soon no one will be able to control the force of the current.
For when those walls come down, then love takes over, and it no longer matters what is possible or impossible; it doesn’t even matter whether we can keep the loved one at our side. To love is to lose control.

Jedna myšlienka na “2015 Reading Challenge #2

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s