Knihy

2015 Reading Challenge #3

 

 
  • A book from author you love you haven’t read yet
PAULO COELHO: VERONIKA SA ROZHODLA ZOMRIEŤ
Zdá sa, že Veronika má všetko, čo si môže mladé dievča želať. Chodí na večierky, stretáva sa s atraktívnymi mladými mužmi, a predsa nie je šťastná. Niečo jej chýba. A tak sa jedno ráno Veronika rozhodne zomrieť.
Po neúspešnom pokuse o samovraždu sa ocitá v luxusnom sanatóriu pre duševne chorých a za niekoľko vypätých dní, ktoré jej lekári dávajú do konca života, s prekvapením v sebe objavuje nepoznané city: nenávisť, strach, zvedavosť, lásku – aj sexuálnu túžbu. Nové zážitky ju napokon privedú k poznaniu, že každá sekunda jej života je voľbou medzi životom a smrťou.
Veronikin príbeh je o tých, ktorí nezodpovedajú predstavám o normálnych ľuďoch. Je o šialenstve, ľudskej zraniteľnosti a ľudských predsudkoch.
HODNOTENIE: 4/5
V poslednom období, ako ste si určite všimli, som sa dostala k čítaniu coelhoviek. Alchymista sa ku mne dostal cez kamaráta, ktorý túto knihu požičal kamarátke a ona ju potom (úprimne? bez jeho vedomia) posunula pred vrátením mne. Piedru som náhodne vybrala z poličky v kníhkupectve, začítala sa do nej a nakoniec si ju vzala domov. Veronika… Veronika sa ocitla v mojej knihovničke ako dar od niekoho, od koho som dar vôbec nečakala.
Coelho sa rád hrá so znameniami a tým, že nič v živote nie je náhoda. Pravdupovediac, keď som si prechádzala zoznam Coelhových kníh a čítala som si obsah Veroniky, nechystala som sa ju čítať. Minimálne nie tak skoro. Z určitých dôvodov je pre mňa téma samovraždy a psychiatrie dosť citlivá (nie, ja som sa o samovraždu nepokúsila) a preto som sa jej dobrovoľne vyhýbala podobne ako všetkým knihám, v ktorých sa tento motív nachádza. Nebolo to teda pre mňa jednoduché čítanie a možno aj preto v hodnotení Veronika prišla o jeden bod.
Každopádne si Coelho stále udržiava svoju úroveň a preto aj tu nájdete množstvo krásnych myšilenok, tentokrát zameraných hlavne na to, aby sa ľudia nebáli byť inými – sami sebou. Dosť to človeku otvára oči a núti zamyslieť sa nad tým, aký život vedie.
“Be brave enough to live different.”
  • A book that made you cry
AMELIE FISHER: VAIN
(v slovenskom preklade nevyšlo)
If you’re looking for a story about a good, humble girl, who’s been hurt by someone she thought she could trust, only to find out she’s not as vulnerable as she thought she was and discovers an empowering side of herself that falls in love with the guy who helps her find that self, blah, blah, blah…then you’re gonna’ hate my story.
Because mine is not the story you read every time you bend back the cover of the latest trend novel. It’s not the “I can do anything, now that I’ve found you/I’m misunderstood but one day you’ll find me irresistible because of it” tale. Why? Because, if I was being honest with you, I’m a complete witch. There’s nothing redeeming about me. I’m a friend using, drug abusing, sex addict from Los Angeles. I’m every girlfriend’s worst nightmare and every boy’s fantasy.
I’m Sophie Price…And this is the story about how I went from the world’s most envied girl to the girl no one wanted around and why I wouldn’t trade it for anything in the world.
HODNOTENIE: 4/5
V tejto kategórii trošku klamem, pretože ma to nerozplakalo. Ale smutné to bolo, to áno. Každopádne, osobne si myslím, že aj anotácia trošku zavádza – pretože sľubuje niečo, čo nie je typické pre dievčenské romány. Keď si to vezmete, dnes to už nie je veľmi možné, takže… Hej, aj toto má úplne typický príbehový rámec, ktorý rozpoznáte po pár kapitolách. Napriek tomu si však dovolím povedať, že si tento príbeh dosť pravdepodobne zamilujete ako ja. Postavy koniec-koncov nie sú prázdne a človek sa s nimi zžije, nehovoriac o niekedy dychberúcich momentoch, do ktorých sa dostávajú konfrontujúc nielen sami seba, ale aj realitu situácie v Afrike. (Áno, napriek tomu ako znie obsah, väčšia časť knihy sa odohráva v Ugande.)
“They are funny little representatives of simplicity, of awareness. No one is more aware of themselves as these children are. They have nothing, have no one but us, have seemingly no reason to be hopeful… Yet they are. They choose to be happy even though the obviously easier choice would be to be frightened or sad and they have real reason to be those things as well. But they have life and faith and hope and love and they choose those things. Their innocence is addicting, their hope is catching and I’m happy to be surrounded by them.”
  • A funny book
JANDY NELSON: I’LL GIVE YOU THE SUN
(v slovenskom preklade vychádza 30.10. ako Dám Ti aj slnko)
A brilliant, luminous story of first love, family, loss, and betrayal for fans of John Green, David Levithan, and Rainbow Rowell.
Jude and her twin brother, Noah, are incredibly close. At thirteen, isolated Noah draws constantly and is falling in love with the charismatic boy next door, while daredevil Jude cliff-dives and wears red-red lipstick and does the talking for both of them. But three years later, Jude and Noah are barely speaking. Something has happened to wreck the twins in different and dramatic ways… Until Jude meets a cocky, broken, beautiful boy, as well as someone else-an even more unpredictable new force in her life. The early years are Noah’s story to tell. The later years are Jude’s. What the twins don’t realize is that they each have only half the story, and if they could just find their way back to one another, they’d have a chance to remake their world.
This radiant novel from the acclaimed, award-winning author of The Sky Is Everywhere will leave you breathless and teary and laughing-often all at once.
HODNOTENIE: 5/5
Toto je jedna z kníh, ktoré by ste si rozhodne mali skúsiť prečítať. Bola naozaj… Svieža. Zábavná. Ústaotvárajúca. Premyslená. Farebná. Iná. Doslova ako na obálke sa celý ten čas motáte v spleti farebných lúčov, točíte vo víre farieb. Autorkin štýl písania ma naozaj prekvapil. Nikdy som nečítala niečo takéto – niečo, kde by jedna z hlavných postáv vnímala skrz farby, skrz obrazy. Bola to skutočne fantastická jazda ako s Noahom, tak aj s Jude, ktorá sa uzavrie zas do svojej vlastnej bubliny povier príliš vydesená zo… Života. To ako sa ich povahy totálne zmenili, to čo ich v živote obrátilo naruby a to, čo ich znova priviedlo späť. Táto kniha je tak… Hlboká. Rovnako ako postavy v nej.
“Maybe some people are just meant to be in the same story.”
“If a boy give a girl an orange, her love for him will multiply.”

Jedna myšlienka na “2015 Reading Challenge #3

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s