Knihy

2015 Reading Challenge #4

  • A book written by someone under 30
Kniha: Búrlivé výšiny (Emily Brontë) | MartinusEMILY BRONTË: BÚRLIVÉ VÝŠINY
Búrlivé výšiny sú strhujúcim románom, v ktorom nás Emily Brontëová zavedie do pustých vresovísk yorkshirského panstva a zoznámi s obyvateľmi dvoch usadlostí a ich až prízračné prepletenými osudmi.
Pán Lockwood, nájomca usadlosti Drozdovo, je prinútený jednej noci nájsť prístrešok v neďalekej usadlosti Búrlivé výšiny. Dozvedá sa o búrlivých udalostiach, ktoré sa udiali na panstve pred mnohými rokmi: o vášnivej láske najdúcha, mladého cigána Heathcliffa, a slečny Kataríny Earnshawovej, dcéry pána domu, ktorá ho zradila. Heathcliffova pomsta sa stala kliatbou panstva. Búrlivé výšiny sú napínavým mystickým príbehom plným vášne, zrady a pomsty.
HODNOTENIE: 4/5
Mám pocit ako keby oficiálny obsah knihy akosi nevystihoval samotný príbeh. Znie mi tak lacno, pričom táto kniha je všetko možné, len nie to. Búrlivé výšiny v sebe snúbia záhadnú atmosféru (nútiacu čítať ďalej a ďalej, len aby ste konečne zistili, čo sa dialo, deje a udeje) spolu so zaujímavým charakterom každej z postáv. Je skutočne pozoruhodné sledovať v rámci ich poprepletaného osudu ich myslenie a povahu, ktorou sa neustále navzájom potkýnajú. (To, že mi tam všetci prišli mierne dosť hrabnutí asi nie je veľmi vhodné spomínať 😀 Pre mňa je len ťažké pochopiť, prečo sa v niektorých postavách akýmsi spôsobom nenašli vlastnosti ako pokora, láska, odpustenie… Ale potom by to už neboli Búrlivé výšiny, takže nič :D)
Napriek tomu, že táto kniha patrí medzi klasiku, nemusíte sa obávať zdĺhavého a monotónneho deja plného zbytočných opisov. Práve naopak, dej plynie veľmi hladko a udržiava svojho čitateľa v záhade a zvedavosti. Za seba ešte dodám, že vzhľadom na to, že veľmi málokedy čítam niečo slovensky, úplne som si užívala nádhernú slovenčinu, ktorej som sa nevedela nasýtiť – skláňam sa pred prekladom!
  • A book with nonhuman characters
Kniha: Chatrč (William Paul Young) | MartinusWM. PAUL YOUNG: CHATRČ (v ktorej sa tragédia konfrontuje s večnosťou)
Missy, najmladšiu dcéru Mackenzieho Allena Philipsa, unesú počas rodinného výletu, a v opustenej chatrči hlboko v oregonskej divočine sa nájde dôkaz, že ju zrejme brutálne zavraždili. O štyri roky neskôr, uprostred svojho Veľkého smútku, dostáva Mack podozrivý odkaz, podľa všetkého od Boha, v ktorom ho pozýva na víkendové stretnutie v tejto chatrči. Navzdory zdravému úsudku prichádza počas zimného popoludnia do chatrče a vracia sa do svojej najtemnejšej nočnej mory. To, čo tam Mack nájde, navždy zmení jeho svet.
V období, keď sa náboženstvo stáva čoraz bezvýznamnejším, zápasí CHATRČ s nadčasovou otázkou: Kde je Boh vo svete, ktorý je taký plný nevýslovnej bolesti? Odpoveď, ktorú Mack dostáva, vás ohromí a azda zmení rovnako, ako zmenila jeho. Budete chcieť, aby si túto knihu prečítali všetci!
HODNOTENIE: 5/5
Počula som, že je veľa Kresťanov, ktorí túto knihu nemajú v láske – a celkom aj chápem prečo. Svätá Trojica, s ktorou sa Mack v chatrči stretáva, je totiž vykreslená tak, ako by to nikto nečakal a pre niekoho s pevne stanovenými predstavami to môže byť skutočne priveľké sústo. Medzi nich však ja osobne nespadám a naopak, mne sa veľmi páčilo ako autor hneď zo začiatku zaútočil na čitateľove predsudky, ktoré si zvykneme okamžite vo všetkom vytvárať. Rátalo sa mi, že autor hlása rovnosť medzi všetkými ľuďmi a že z Boha spravil niekoho, kto chce pomáhať a stáť pri nás, po našom boku, namiesto toho, aby sa nad nás vyvyšoval a trestal. V tejto knihe nájdete viacero pekných myšlienok, nad ktorými sa stojí za to pozastaviť.
Upozorňujem, že síce je táto kniha relatívne tenká (na moje pomery áno – 200 strán), určite sa nedá vnímať ako čitateľská jednohubka. Mne osobne sa po určitom množstve textu príliš nasýtil rozum rôznymi podnetmi na premýšľanie a preto som už viac v ten deň nezvládla. Každopádne aj o to v tejto knihe ide, vyviesť vás z vášho bežného premýšľania a spochybňovať váš doterajší vzťah ako s Bohom, tak aj s inými ľuďmi. Inak, prvých niekoľko kapitol mi pripomínalo seriál Criminal Minds (Myšlienky vraha) – bolo to na úvod fajn, zoznámiť sa s postavami a spriateliť sa s nimi 🙂
  • A book published this year
WILLIAM SHAKESPEARE: VESELÉ PANIE Z WINDSORU
Veselé panie z Windsoru sú jedinou Shakespearovou komédiou, ktorá sa odohráva v Anglicku. Navyše vo vtedy súčasnom a meštianskom prostredí, v ktorom sa dobre orientovalo jeho publikum. Možno aj preto je to jeho najpopulárnejšia komédia – všetko, čo sa v nej stane, sa môže stať aj u nás a dnes.
William Shakespeare (1564 – 1616) nebol len veľký dramatik – bude sa o ňom vždy hovoriť aj ako o najväčšom básnikovi divadla.
Aj nový slovenský preklad je dielom básnika – hru preložil Ľubomír Feldek.
HODNOTENIE: 5/5
Konečne som sa (koncom septembra) dočkala nového preloženého Shakespeara z edície Odeon! Ale musím uznať, že ten rok čakania stál za to – preklad Ľubomíra Feldeka je bravúrny a ak ho niekto poznáte, prosím, že mu posielam objatie 😀 To ako on čaruje s jazykmi a slovami snáď ani nie je možné 🙂 Vrelo odporúčam!
P.S.: Podľa info na zadnej strane knihy, najbližšie sa môžeme tešiť na Kupca benátskeho 🙂
P.P.S.: A podľa info v úvode, budúcu sezónu DJZ uvedie divadelnú inscenáciu týchto windsorských paní pripravenú práve na základe tohto vydania! 🙂

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s