Knihy

2015 Reading Challenge #6

Posledný článok tohto roka… Prajem vám veselého Silvestra a šťastný nový rok 2016! 🙂

  • A book with antonyms in the title
LIANE MORIARTY: BIG LITTLE LIES
(v slovenčine – Veľké malé klamstvá (Rodinné hriechy ukryté pred očami verejnosti))
Na malebnom Pirriweeskom polostrove sídli iba jedna základná škola a tá musí prijať deti z rôznych spoločenských vrstiev. Bohaté, panovačné mamičky sa tak stretávajú s chudobnejšími, nenápadnými ženami. Jednou zo sivých myšiek je aj slobodná matka Jane, ktorá má čo robiť, aby vyžila. Jane sa na polostrov prisťahovala len nedávno, a hoci škola sa ani poriadne nezačala, už sa dostala do problémov. Janinho syna Ziggyho obvinia z napadnutia spolužiačky. Matka synovi verí, že čin nespáchal, ale v kútiku duše ju zožierajú pochybnosti. Má na to vážny dôvod.
Pomocnú ruku jej podajú dve nové priateľky. Jednou z nich je bohatá kráska Celeste, druhou Madeliade, čerstvá štyridsiatnička, s ktorou sa neradno zahrávať. Postupne sa dozvedáme, že každá rodina má svoje tajomstvá a že šikanovanie sa nedeje iba v škole, ale aj doma. Autorka len pomaličky odhaľuje osudy hrdiniek, ktorým ani zďaleka nie je čo závidieť. Rozprávkový život niečo stojí a tragédia je len otázkou času.
Román Veľké malé klamstvá je zaujímavou výpoveďou o exmanželoch a druhých manželkách, o matkách a dcérach, škandáloch na školských dvoroch a nebezpečných malých klamstvách, ktoré si hovoríme, aby sme prežili.
HODNOTENIE: 5/5
Úžasná kniha! Plne odporúčam – autorka má skutočne talent rozvíjať príbeh postupne a odhaľovať každučký detail v tom správnom čase. Autorkin štýl písania je ozaj famózny, už len nápad prelínať normálne písaný dej knihy s (v budúcnosti sa odohratými) výpoveďami svedkov vždy na začiatku alebo konci kapitoly vás udržiava v absolútnom napätí, lebo chcete vedieť čo sa, dopekla, stalo, nehovoriac o tom, že aj mimo tieto výpovede sa v kapitolách stretávate s určitými náznakmi a vlastne ich plnú silu a význam sa dozvedáte až v priebehu deja. Túto knihu som prečítala takmer doslova jedným dychom. Skvelé!
P.S.: Chystá sa aj televízne spracovanie a podľa informácií na imdb bude seriál odvysielaný už v roku 2016.
  • A popular author’s first book
VICTORIA AVEYARD: RED QUEEN (#1)
(v českom preklade vyšlo ako “Rudá královna”)
The Reds are commoners, ruled by a Silver elite in possession of god-like superpowers. And to Mare Barrow, a seventeen-year-old Red girl from the poverty-stricken Stilts, it seems like nothing will ever change.
That is, until she finds herself working in the Silver Palace. Here, surrounded by the people she hates the most, Mare discovers that, despite her red blood, she possesses a deadly power of her own. One that threatens to destroy the balance of power.
Fearful of Mare’s potential, the Silvers hide her in plain view, declaring her a long-lost Silver princess, now engaged to a Silver prince. Despite knowing that one misstep would mean her death, Mare works silently to help the Red Guard, a militant resistance group, and bring down the Silver regime.
But this is a world of betrayal and lies, and Mare has entered a dangerous dance – Reds against Silvers, prince against prince, and Mare against her own heart…
HODNOTENIE: 4/5
Napriek tomu, že mi to veľmi pripomínalo The Hunger Games (a síce som Selekciu nikdy nečítala, ale aj Selekciu :D), jedná sa o skvelý a pútavý príbeh, ktorý sa číta takmer sám. Bodík dole kvôli podobnosti a kvôli tomu, že som hneď na začiatku uhádla ako to celé dopadne. Ak si to ale odmyslíme, veľmi pekne napísaná kniha a neviem sa dočkať druhého dielu!
  • A book with a number in the title
CHARLIE LOVETT: PRVNÍ DOJMY (Román o starých knihách, nečakané lásce a Jane Austenové)
“Ukradla Jane Austenová nápad na Pýchu a předsudek?” Přesně taková otázka pronásleduje milovnici knih Sophii Collingwoodovou. Čerstvá absolventka Oxfordu si najde práci v jednom londýnském antikvariátu a brzy ji zaskočí zvláštní poptávka, když v jediný den do obchodu zavolají dva různí zákazníci a chtějí vzácný svazek alegorií z 18. století.
Jejich autorem je Richard Mansfield, spisovatel a kněz, který se před více než dvěma stoletími spřátelil v jihoanglickém Hampshire s mladou Jane Austenovou a stal se prvním čtenářem jejích literárních pokusů. Neobvyklá žádost přivede Sophii na stopu tajemství, jak to vlastně bylo s původem slavné Pýchy a předsudku – a současně před ní otevře otázku milostné volby mezi dvěma nápadníky.
HODNOTENIE: 2/5
Viete aké dobré recenzie som na túto knihu čítala? A to som v pokušení vyhlásiť túto knihu za sklamanie roka. Fakt ma to mrzí, ale najviac sa mi páčili jedine scény malej Sophie s jej bibliofilným strýkom, ktorý ju vychoval k láske ku knihám a tých zas tak veľa nebolo. Fajn, a potom ešte scéna, kde Sophie dostane druhé vydanie Pýchy a Predsudku od svojho nápadníka – kde stretnem takéhoto muža, neviete? 😀
“Takže podle vás můj přítel lže?”
“Já myslel, že je to jen známý. Dá vám hezkou knihu, a už povýšil na přítele? A vůbec, muž který koupí ženě knihu takhle hezkou, chce být víc než jen známý.”
A book of short stories
ARTHUR CONAN DOYLE: POKLAD Z AGRY / POSLEDNÝ PROBLÉM
Literárna postava geniálneho detektíva Sherlocka Holmesa a jeho pomocníka Dr. Watsona preslávila svojho tvorcu po celom svete. Holmes je známy najmä svojou logickou dedukciou, využívaním zručností vo forenzných vedách aj ako neprekonateľný majster v prestrojení.
Pre všetky príbehy je typická atmosféra stupňujúceho sa napätia, suchý anglický humor a neúprosná logika v odhaľovaní naoko neriešiteľných prípadov, čo ani po toľkých rokoch od svojho vzniku nestrácajú svoje čaro.
HODNOTENIE: 4/5
Naväzujúc na predošlý sklamaný komentár k Prvým dojmom – Sherlock Holmes, na druhej strane, zas nesklame nikdy. Veľmi sa teším, že mi do poličky pribudla už druhá knižka jeho príbehov a pevne dúfam, že ich čoskoro vyjde aj viac 🙂
Tohto roku som ešte prečítala…
  • A nonfiction book – PROLÍNÁNÍ SVĚTŮ (T. Halík)25713365
Veľmi pekná kniha, ktorá pojednáva o najväčších svetových náboženstvách dobre sa čítajúcim spôsobom. Dozviete sa tam mnohé z bežného života veriacich, z rituálov a celkovo ohľadom toho, v čo veria.
Jeden mistr se zeptal svých žáků, ve kterém okamžiku končí noc a začíná den.
“Je to v okamžiku, kdy už je tolik světla, že můžeme na dálku rozeznat psa od ovce nebo moruši od fikovníku?” ptali se žáci.
“Nikoliv,” pravil mistr, “je to až ve chvíli, kdy člověk jeschopen podívat se do tváře kteréhokoliv člověka a rozeznat v něm svého bratra či svou sestru. Dokud to nedokážeme, je ještě noc.”
A book by an author you’ve never read before – AHOJ, JEŽIŠ, MÔŽEME SA POROZPRÁVAŤ? (E. Vella)
Cieľová skupina tejto knihy sú mladí kresťania, ktorým chce pomôcť zorientovať sa v dnešnom často veľmi bláznivom svete 21. storočia. Je to písané štýlom rozhovoru pár tínedžerov s Ježišom a musím sa priznať, že síce niektoré veci mi prišli prehnané, bolo tam aj mnohé veľmi pekne vysvetlené a vyzdvihnuté. Okrem tém typu červené šnúrky a celková moderná neviazanosť tam nájdete aj povzbudivé slová k situáciám ako napríklad, keď nedokážete odpustiť svojmu rodičovi, či iným prekérnym momentom v živote. Stojí to za prečítanie.
A play – DON JUAN TENORIO (J. Zorilla)
Úprimne, čakala som, že ma to bude baviť viac – na základe úryvkov, ktoré sme mali v rámci štúdia na strednej. Ale zas nemôžem povedať, že to bola somarina (:
¿Y no pasa veces mil
que, en febril exaltación,
ve nuestra imaginación
como ser y realidad
la vacía vanidad
de una anhelada ilusión?
A book you started but never finished – PAPER TOWNS (J. Green)
Neviem prečo, no zvládla som iba pár strán a potom ma to prestalo baviť. Každopádne, všetky tie chvály na Johna Greena ma pravdepodobne presvedčia sa k tomu jedného dňa vrátiť 🙂
Reread – Harry Potter a Kameň mudrcov (J. K. Rowling), Sen svätojánskej noci (W. Shakespeare)

4 myšlienky na “2015 Reading Challenge #6

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s