Knihy

2016 Reading Challenge #2

  • A BOOK AND ITS PREQUELhttps://d.gr-assets.com/books/1446288587l/25573701.jpg
MEG CABOT: REMEMBRANCE (The Mediator #7)
Fifteen years after the release of the first Mediator novel, #1 New York Times bestselling author Meg Cabot returns with a deliciously sexy new entry to a fan-favorite series. Suze Simon-all grown up and engaged to her once-ghostly soulmate-faces a vengeful spirit and an old enemy bent on ending Suze’s wedded bliss before it begins.
You can take the boy out of the darkness. But you can t take the darkness out of the boy. All Susannah Simon wants is to make a good impression at her first job since graduating from college (and since becoming engaged to Dr. Jesse de Silva). But when she’s hired as a guidance counselor at her alma mater, she stumbles across a decade-old murder, and soon ancient history isn’t all that’s coming back to haunt her. Old ghosts as well as new ones are coming out of the woodwork, some to test her, some to vex her, and it isn’t only because she’s a mediator, gifted with second sight. What happens when old ghosts come back to haunt you? If you’re a mediator, you might have to kick a little ass.
HODNOTENIE: 4/5
Po nedávno spomínanom prequeli “Proposal“, vyšiel aj dlho očakávaný 7. diel série Mediátor – “Remembrance”. Stará dobrá sarkastická Suze! Starý dobrý dychberúci Jesse! Starí dobrí nakopaniahodní duchovia a ďalšie nemenované postavy. Nič sa nezmenilo. A bolo to fajn 🙂 Nič preborné, no potešilo a príjemne skrátilo dni. Škoda, že sa nedá preložiť zdravotnú kartu k Dr. de Silva…
https://d.gr-assets.com/books/1327782106l/10229543.jpgA BOOK TRANSLATED TO ENGLISH
HARUKI MURAKAMI: NORWEGIAN WOOD
(v češtine vyšlo ako “Norské dřevo”)
Exotika, milostné vztahy, studentský život, nespoutaný sex – to vše lze v románu nalézt. Jeho název je zvolen podle známé písně Beatles, již si nechává od své spolubydlící Reiko v psychiatrické léčebně zahrát jedna z hlavních postav, dívka Naoko. Jakkoli se autor nesoustředí pouze na partnerské dvojice, ale spíše na trojice, oním styčným i nosným bodem zároveň je jedinec, student Toru Watanabe. Musí převzít zodpovědnost za svůj život a naučit se sdílet pocity blízkého člověka. Největší výzvu však představuje – aniž by si to plně uvědomoval – otázka volby mezi životem a smrtí. Smrt je již v našem životě skryta, takové poselství mu předává jeho přítel Kizuki, než spáchá sebevraždu a zanechává zde vnitřně rozbitou Naoko s temnotou v duši, která v ní přetrvává od dětství, kdy sebevraždu spáchala její milovaná sestra. Poznává, že smrt má nejen svou tíži, ale i své kouzlo pro ty, kdož nemají kam jít. Norské dřevo nabízí směsici japonských reálií a pohledů do nejhlubšího nitra duše; zároveň přibližuje exotické prostředí, charakteristické dramatickým příběhem, mistrovsky zvládnutou minimalistickou zkratkou i “nevyzpytatelností” hlavních postav.
HODNOTENIE: 2/5
Neviem aké máte skúsenosti vy, ale ja si myslím, že na niektoré knihy musí existovať správne miesto a čas. A je dosť možné, že toto je jedna z nich, pretože inak si nie som celkom schopná vysvetliť, ako je možné, že všetci túto knihu chvália až-až a mne prišla… Dosť strašná. Okay, strašná je nevhodné slovo, vzhľadom na to, že skutočne sa skláňam nad autorovým štýlom opisu. Murakami dokáže opísať okolie, v ktorom sa príbeh odohráva, takým spôsobom, že priam nedýchate – naopak, všetko čo spomína živo dýcha priamo pred vašimi očami. Kniha sa čítala veľmi hladko a príjemne, až na ten dej. Ten dej mi nesadol. Som v období, kedy sa pokúšam obklopovať pozitívnymi vecami a toto bolo veľmi temné. Úprimne, dočítala som to len z ohľadu k vyučujúcej, ktorá mi túto knihu požičala – reku, nevrátim jej to nedočítané, nie?
If you’re in pitch blackness, all you can do is sit tight until your eyes get used to the dark.
  • A BOOK WITH A BLUE COVERhttps://d.gr-assets.com/books/1436460934l/23174274.jpg
VICTORIA AVEYARD: GLASS SWORD
(v češtine vyjde 30.10.2016 ako “Křišťálový meč“)
Krev Mare Barrowové je rudá jako většiny obyčejných lidí. Má ale nadpřirozené schopnosti jako Stříbrná, dovede ovládat blesky, což je zbraň, kterou chce královský dvůr získat pod svou kontrolu. Sice ji obvinili, že to vše jen předstírá a je prachsprostá podvodnice, ale jí se podaří uprchnout od Mavena, prince a přítele, který ji zradil. A Mare zjistí něco vskutku překvapivého – není jediná Rudá, kdo má podobné schopnosti.
Pronásledovaná Mavenem, z nějž se nyní stal pomstychtivý král, vyráží pátrat po rudostříbrných bojovnících, aby je vyzvala k souboji s jejich utlačovateli. Ale nehrozí snad Mare nebezpečí, že se z ní stane přesně taková zrůda, které se pokouší porazit? Nezlomí ji váha životů, jež je nutné položit ve jménu revoluce?
HODNOTENIE: 3/5
Z prvého dielu som bola vcelku nadšená a chválila som, že sa čítal takmer sám – je možné, že je to väčším množstvom strán, no o dvojke to tvrdiť nemôžem. Možnože som mala priveľké očakávania, možnože je logické, že druhé diely musia posunúť dej určitým smerom a teda inak sa napísať ani nedajú. Každopádne taký bežný priemer so svetlými chvíľami – uvidíme ako dopadne ďalší diel (naplánovaný na rok 2017).
If I am a sword, I am a sword made of glass, and I feel myself beginning to shatter.

3 myšlienky na “2016 Reading Challenge #2

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s