Eurovízia

Eurovision Song Contest 2016

Je zaujímavé, že na Eurovízii mi nikdy zas tak špeciálne nezáležalo, no napriek tomu je to asi jediná vec, v ktorej som vás ešte ani jeden rok nesklamala 😀
Dámy a páni, včera sa vo švédskom Štokholme odohral 61. ročník európskej speváckej súťaže Eurovision.
 
 

Najväčšie európske hudobné podujatie roka sa po minuloročnom švédskom víťazstve samozrejme konalo v Štokholme, ktorý má k dispozícii neskutočne obrovskú halu. Až sa mi z nej – úprimne povediac – robilo zle, ako som videla ten nekonečný dav ľudí 😀 Po pôsobivom úvode a predstavení 26 súťažiacich krajín, ktoré sa prebojovali do finále, vyšlo hneď ako prvé na pódium Belgicko – a vôbec nebolo zlé.
Po viacerých vystúpeniach, ktoré nasledovali, som však skonštatovala, že akosi je to celé na jedno kopyto typu “Ts, aj my vieme zložiť rádiový hit, let’s show them!”. Čo som očkom sledovala aj náladu na sociálnych sieťach, tak som nebola sama s týmto názorom – mnohí písali, že kde je tá tradičná výstrednosť, ktorej je Eurovízia rok čo rok plná? Hlavne Američania boli sklamaní, prej mali sľúbený latex a flitre 😀 Mimochodom, toto je jedna z mála kultúrnych udalostí, ak nie jediná, kedy vidíte Američanov zháňať live stream a sú v panike namiesto nás Európanov 😀
Švédsky príspevok mi strašne niečo pripomína – nejakú kombináciu Toma Odella a ešte niečoho. Čo myslíte?
Ak ste si pustili vyššie uvedené linky, určite ste pochopili čo som mala na mysli ohľadom malej rozmanitosti. No stačilo sa len posťažovať a zrazu si to za Nemecko na pódium nakráčala baba v oblečení na japonský štýl, náramkami s neónovými hviezdičkami a cukríkovými sponkami a mašličkami vo vlasoch. Ach, a ešte s anténkami. Okrem nej bolo napríklad aj Chorvátsko oblečené na ázijský štýl – príde mi to trošku vtipné, že v európskej súťaži sa prezentujú Európania skrz ázijskú kultúru, ale okay.
Poľsko trošku vyrovnalo skóre slovanským štýlom, i keď namiesto Poliaka som v ňom skôr videla rumunského grófa Draculu. Podľa toho čo som počula však zaujal úplne najviac – napísalo sa o ňom najväčšie množstvo tweetov a koniec koncov to podľa hlasovania divákov bola tretia najlepšia pieseň. Mne sa skôr rátala Litva.
Samozrejme ani tento rok nechýbal metal/rock/čokoľvek-to-je tentokrát v podaní Cypru a ani ľudia, ktorí sa vám pokúšajú spôsobiť epileptický záchvat – Gruzínsko svetelnými efektami teda rozhodne nešetrilo. Hold, bolo nám to málo výstredné. Ale keď už spomínam svetelné efekty, však sa Azerbajdžan a hlavne Rusko inšpirovali minuloročným víťazom? 😀 Btw. že Rusko bolo najväčším favoritom tohtoročnej súťaže. Môže mi niekto vysvetliť, že prečo?
Španielsko ma tento rok príjemne prekvapilo po dlhej dobe veľmi dobrým príspevkom. Trošku ma mrzelo, že som bola asi jedna z mála, kto im fandil. Prvýkrát v histórii svojej účasti vraj spievali anglicky. Ale tento rok vôbec takmer všetci spievali anglicky, tiež nezvyk. Srbsko nemalo zlú pieseň urazenej milenky, naopak o láske spievala Malta, tiež pekné vystúpenie, a čo sa týka Arménska, tak detto. Plus tá sa určite netrápi ako bude vyzerať v lete v plavkách, achm.
Program bol doplnený o vystúpenia komikov, no najväčším ťahačom, ktorý mali Švédi pripravený bol jednoznačne Justin Timberlake. Kebyže som ochotná míňať kredit na túto súťaž a dá sa to, hlasujem za Timberlaka 😀 Okrem hitu Rock Your Body zaspieval aj svoju novú pieseň k animáku Trolovia – Can’t Stop the Feeling. Veľmi sa mi páčilo ako na ňom vidieť, že jemu tá masa ľudí nič nerobí, pričom na chudákoch finalistoch-nováčikoch ešte vidno akí sú vyhúkaní – zlatí! 😀
Poprípade, ak nie za Timberlaka, určite by som hlasovala za toto skvelé vystúpenie oboch moderátorov s prispením ďalších (vrátane Rybaka!), ktoré nám malo názorne ukázať ako sa vyhráva Eurovízia. A verte, že toto budem ochotne považovať za výherné číslo namiesto toho, čo reálne vyhralo 😀
Mans si ešte strihol jedno vystúpenie, v ktorom skombinoval nielen svoj víťazný hit z minulého roka, ale predstavil aj novú skladbu Fire in the Rain. Pesnička ušla, ale popravde som celý čas čakala kedy sa strepe z tej veci 😀
No, ale ak ste to ešte nezachytili, tak ste isto-iste zvedaví kto vlastne vyhral. Jeden čas to dlho vyzeralo na Austráliu – množstvo ľudí bolo zdesených ako môže Európa prehrať v EUROvízii 😀 Potom som začala mať pocit, že všetky karty ešte zamieša Poľsko, ktoré z diváckeho hlasovania dostane 600 bodov a pošle všetkých dokelu, no zostala som sklamaná, pretože sa tak nestalo. Výherkyňou sa stala Ukrajina s piesňou, ktorá sa spája s príbehom speváčkinej babičky, ktorá bola ako krymská Tatárka násilne vysťahovaná z vlastného domu tak ako všetci Tatári v 40. rokoch a poslaná na Ural, pričom pri tom zomrelo mnoho mnoho ľudí.
Príbeh silný, hlas krásny, vystúpenie veľmi pekné, no nemôžem si pomôcť – v Eurovízii boli toho roku aj lepšie piesne. Čo myslíte vy? Kto bol váš favorit?
(A ak ste to pozerali naživo a všimli ste si estónskeho moderátora, ktorý udeľoval body – však vyzeral strašne známo? Neviete koho mi pripomína? :D)

Alethea

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s