Knihy

2016 Reading Challenge #3

  • A BOOK THAT IS PUBLISHED IN 2016https://d.gr-assets.com/books/1444411956l/25494343.jpg
CASSANDRA CLARE: LADY MIDNIGHT (The Dark Artifices #1)
(slovenský preklad naplánovaný vydavateľstvom Slovart k aprílu 2017)
It’s been five years since the events of City of Heavenly Fire that brought the Shadowhunters to the brink of oblivion. Emma Carstairs is no longer a child in mourning, but a young woman bent on discovering what killed her parents and avenging her losses.
Together with her parabatai Julian Blackthorn, Emma must learn to trust her head and her heart as she investigates a demonic plot that stretches across Los Angeles, from the Sunset Strip to the enchanted sea that pounds the beaches of Santa Monica. If only her heart didn’t lead her in treacherous directions…
Making things even more complicated, Julian’s brother Mark-who was captured by the faeries five years ago-has been returned as a bargaining chip. The faeries are desperate to find out who is murdering their kind-and they need the Shadowhunters’ help to do it. But time works differently in faerie, so Mark has barely aged and doesn’t recognize his family. Can he ever truly return to them? Will the faeries really allow it?
HODNOTENIE: 5/5
Aaaaa! Človek by si povedal, že ďalšia kniha do série o Tieňolovcoch už musí byť nezáživná a násilná. Dámy a páni, pri Cassandre Clare nehrozí. Dej plynie jedna radosť od samého začiatku tejto série, je to vtipné, postavy sú úžasné a na povrch sa dostávajú nové a nové detaily z tieňolovského sveta. Veľmi oceňujem to, že Clare pri vykresľovaní charakteru postáv nezabudla na traumy, ktoré museli ako deti prežiť počas vojny.
A BOOK THAT’S MORE THAN 600 PAGES
ILDEFONSO FALCONES: LA CATEDRAL DEL MAR
(v češtine vyšla ako Katedrála moře)
Mistrovský epos o lásce, válce, zradě, moru, hladovění, čarodějnicích a antisemitismu ve Španělsku 14. století se stal evropským bestselerem ve 43 zemích. Středověká Barcelona prožívá zlatý věk svého rozkvětu. Její nejchudší obyvatelé staví kámen po kameni velkolepý chrám, který má shlížet na jejich přístav. To je katedrála moře, chrám postavený lidem pro lid. A právě v jejím stínu Arnau, mladý syn nevolníka, jenž uprchl před svým pánem, bojuje o vlastní svobodu.
Po hladomoru, moru a zmařené lásce se Arnauův osud začne měnit, když ho král Pedro za odvahu projevenou v bitvě povýší na barona. Arnau se však také musí oženit s Elionor, královou schovankou, kterou nemiluje. Jeho nové postavení vzbuzuje závist lidí v okolí, a ti intrikami přivodí jeho pád, jenž má dalekosáhlé neblahé důsledky. Arnauova cesta, na níž se z ubožáka stane šlechticem, je příběhem boje dobra a zla, který postaví církev proti státu a bratra proti bratrovi.
HODNOTENIE: 5/5
Jedna z najlepších kníh aké som kedy čítala. Premýšľam, že vlastne môžem tohto pána nazvať takým španielskym Follettom, pretože rovnako ako on dokáže napísať príbeh zo stredoveku spôsobom, že v ňom nechýba jediný detail a pritom je to úžasné a dobre sa čítajúce aj pre dnešného čitateľa. Avšak mám chuť poznamenať, že toto bolo možno ešte o trochu lepšie, pretože nebolo stránky, na ktorej by sa niečo nedialo. Dej mal tak skvelý spád a dynamiku ako máloktorá kniha.
(P.S.: Keď si tak teraz spätne čítam môj názor na follettovku, toto nebolo tak surové ako Na Veky Vekov.)
  • A POLITICAL MEMOIR
ALISON WEIR: NEVINNÁ ZRÁDKYNĚKniha ~ Nevinná zrádkyně
Lady Jane Greyová sa narodila do čias extrémneho nebezpečenstva. Ako dieťa intrigánskeho otca a neľútostnej matky, pre ktorých bola tak jedine pešiakom v hre o moc s tými najvyššími stávkami, žila v otroctve politických machinácií a smrteľného náboženského zápalu.
Janin udivujúci a tragický príbeh sa odohral počas jedného z najzávažnejších období anglickej histórie. Ako pra-neter Henricha VIII. a sesternica Eduarda VI., Márie I. a Alžbety I., vyrástla vo vedomí, že nikdy nebude schopná zbaviť sa okov svojho osudu. Jej úprimnosť, inteligencia a sila osobnosti sprevádza čitateľa skrz všetky zlomyseľné zvraty tudorovskej mocenskej politiky až po jej 9-dňové panovanie a jeho dojímavý záver.
HODNOTENIE: 3/5
Ďalšia veľmi detailne spracovaná kniha, pri ktorej je to navyše ešte obdivuhodnejšie, keďže takmer všetky postavy príbehu kedysi reálne žili. Napriek tomu to dejovo nebolo až tak úchvatné ako vyššie spomínaná kniha, i keď nemôžem povedať, že som Janiným príbehom nebola dotknutá.
(Románoidný political memoir… Well… Bolo to o politike a intrigách, tak hádam sa to ráta :D)
Čo dobrého ste za poslednú dobu čítali vy? 🙂

Alethea

Jedna myšlienka na “2016 Reading Challenge #3

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s