Knihy

2016 Reading Challenge #5

  • A BOOK YOU HAVEN’T READ SINCE HIGH SCHOOL
JANE AUSTEN: PÝCHA A PŘEDSUDEK
Idylická románová komedie z anglického venkovského prostředí je lehce ironickým příběhem o rodinných vztazích mezi příslušníky středostavovské společnosti.
Není pochyb o tom, že hrdinka románu, Lízinka, je sama Jane Austenová (1775-1817). Přestože prožila tak typicky nekonfliktní život (nikdy se neprovdala a jediné nabídnutí k sňatku prý během hodiny důrazně odmítla), neodráží se v jejím díle žádná osudová hořkost. Zdá se, že se ze své pozice dcery bez věna, a tudíž dívky bez zvláštních šancí na lepší sňatek, spíš nesmírně bavila – asi jako člověk, který v divadle sleduje zábavnou komedii. Přidáním ironického podtextu posunula románovou tvorbu ze sfér naivního realismu o několik generaci kupředu.
Víc než půldruhého století je doba, která dovedla pohltit stovky literárních děl, jimž se při zrodu prorokovala nesmrtelnost; a byla to díla s daleko efektnějšími a vzrušivějšími náměty než Pýcha a předsudek. Jemné kouzlo Jane Austenové má svůj stálý vděčný okruh čtenářů a každá nová generace autorčin odkaz objevuje po svém, v nových barevných odstínech a v novém lesku.
HODNOTENIE: 5/5
Ak mám byť úprimná, nezdá sa mi, že by som túto knihu nečítala od strednej. Totiž, čítam ju minimálne raz ročne, takže určite som ju čítala aj minulý rok – až na to, že ju nemám nikde zapísanú. Zvláštne.
Anyway, predpokladám, že P&P všetci dobre poznáme a viac-menej už na ňu možno aj máte názor 🙂 Pre mňa je to kniha, ku ktorej sa môžem kedykoľvek uchýliť a viem, že už v prvých slovách ma znova privíta, vtiahne do deja a upokojí. Od Jane Austenovej mám rada aj jej ostatné knihy (napr. Northangerské opátstvo v rebríčku tesne nasleduje P&P), ale táto bola prvá a je pre mňa úplne top. Nedávno som k narodeninám dostala aj Juvenílie, což je zbierka jej rannej prózy, poézie a ďalších iných literárnych druhov (prekvapili ma jej prekrásne modlitby). Trošku som to už začala čítať a musím povedať, že Jane bola fantasticky sarkastická 😀
A BOOK THAT’S GUARANTEED TO BRING YOU JOY
J. K. ROWLING: HARRY POTTER
Harry Potter je sirota, žije u príšerných príbuzných a až do svojich jedenástych narodenín si myslí, že je obyčajný chalan… Lenže potom dostane záhadné listy, navštívi ho sympatický obor a oznámi mu, že ho prijali na Rokfortskú strednú čarodejnícku školu. Tam sa Harry naučí hrať metlobal a stretne sa v boji so svojím úhlavným nepriateľom. Dôvod, prečo sa to všetko stane, je jasný: Harry Potter je čarodejník!
HODNOTENIE: 5/5
Akosi prirodzene mi z čakania na novú potterovku vyplynul re-reading všetkých kníh série. Dostala som slinu, otvorila prvé strany a už to len zaradom fičalo. Všetkými desiatimi vám odporúčam spraviť si takýto potterovský čítací maratón! Bol to úžasný pocit sa po tak dlhej dobe ponoriť do týchto príbehov a znova si všetko prežiť spolu s hlavnými postavami. Mnohé malé detaily vás určite príjemne prekvapia, ak vám už za ten čas vypadli rovnako ako mne 🙂
  • HP8THE FIRST BOOK YOU SEE IN A BOOKSTORE
ROWLING, THORNE, TIFFANY: HARRY POTTER AND THE CURSED CHILD
Our beloved book characters are back! Based on an original new story by J.K. Rowling, Jack Thorne and John Tiffany, a new play by Jack Thorne, Harry Potter and the Cursed Child is the eighth story in the Harry Potter series and the first official Harry Potter story to be presented on stage. The play consisting of two parts picks up the story 19 years after Harry Potter and the Deathly Hallows, and focuses on Harry’s relationship with his son, Albus Severus. The publisher announced that both parts of Harry Potter and the Cursed Child would be published as a script book, to be released just after midnight July 31, 2016 – roughly the anniversary of when Hagrid would have visited Harry for the first time with a messy birthday cake and a letter in tow, to change his life forever :-).
It was always difficult being Harry Potter and it isn’t much easier now that he is an overworked employee of the Ministry of Magic, a husband, and father of three school-age children. While Harry grapples with a past that refuses to stay where it belongs, his youngest son Albus must struggle with the weight of a family legacy he never wanted. As past and present fuse ominously, both father and son learn the uncomfortable truth: sometimes, darkness comes from unexpected places.
HODNOTENIE: 5/5
31. júla doobedu som vošla do obchodného centra s malou dušičkou čakajúc na “moment pravdy”. Nedúfala som, že budeme natoľko promptní, aby sme túto knihu mali v sľúbený deň na slovenských policiach kníhkupectiev. A už vôbec nie hneď z rána (pôvodne som chcela ísť až večer, ale kvôli naplánovanému programu som mohla ísť buď ráno, alebo až na ďalší deň). Ale ba! Mali sme! Všetky kusy boli krásne naskladané hneď pri vchode a čakali len na svojich potterheadských fanúšikov. Musím sa priznať, že pri pokladni mi povedali, že som prvá, ktorá si túto knihu u nich kupuje 😀 Pobavilo ma to 😀
Čo sa týka už samotnej knihy, ktorú som zhltla ešte v ten istý deň, za mňa musím povedať, že bola skvelá. Áno, boli tam veci, ktoré boli divné, ktoré nesedia a tak ďalej, a tak ďalej. Ale u mňa to nič nemení na fakte, že som si ju užila, smiala som sa na nej a rada som videla ako staré postavy, ktoré sú mi drahé, tak i nové, ktoré sa takými stali. Takže záleží už možno aj na vás ako sa k tomu postavíte a čo konkrétne od knihy očakávate. Osobne trošku nechápem hlavne sťažnosti typu, že ide o scenár. No veď áno. A? Ale okay, možno nie každý je zvyknutý čítať knižné vydania divadelných hier ako ja… (Vďaka, Shakespeare.)
Na záver už len toľko, že som zachytila správu, že bude ešte jedno “definitívne” vydanie tohto príbehu a toto je len niečo ako prvý hrubý náčrt. Dosť ma to prekvapilo, pretože sa táto info ku mne dostala až dnes. To im mám zas dať zarobiť ďalších 20€?! Som zvedavá.

4 myšlienky na “2016 Reading Challenge #5

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s