Knihy

2016 Reading Challenge #7

  • A BOOK BASED ON A FAIRYTALE
Kniha: Lev, šatník a čarodejnica - Kroniky Narnie (Kniha 2) (C.S. ...C. S. LEWIS: NARNIA – LEV, ŠATNÍK A ČARODEJNICA (Kroniky Narnie #2)
Kroniky Narnie si získali srdcia miliónov čitateľov v celom “našom” svete. V našom preto, lebo Narnia je iným, ďalším svetom, ktorý sa podarilo objaviť deťom. Je svetom plným čarodejníkov, víl a škriatkov, hovoriacich zvierat, dobra a zla, ale predovšetkým je svetom tisícov napínavých a dobrodružných príbehov. Prvý je vyrozprávaný v knihe Čarodejníkov synovec. Prečítajte si druhý…
V Európe zúri vojna a deti posielajú rodičia z Londýna na vidiek, aby ich uchránili pred hrôzami bombardovania. Štvorica súrodencov sa takto dostane do vidieckeho sídla nemenovaného profesora, kde pri hre objavia skriňu na šaty, cez ktorú sa dá dostať do Narnie. Tú medzičasom ovládla zlá Jádis, ktorá má teraz meno Biela čarodejnica, lebo svoju krajinu zakliala tak, aby v nej bola navždy zima a nikdy Vianoce. Podľa starej veštby sa jej vláda má skončiť až vtedy, keď do trónov na hrade Cair Paravel zasadnú štyria ľudia. Zatiaľ však kruto vládne a mení všetkých, čo sa jej znepáčia, na kamenné sochy. Zachrániť ich môže iba Aslanov dych.
HODNOTENIE: 2/5
Pamätáte si, ako som vám spomínala, že v jeden mesiac sa mi podarilo prečítať rovno dve knihy, ktorých filmové spracovanie považujem za lepšie ako samotnú knihu a som z toho v šoku? No tak táto je tá druhá. (Prvá bola od Jojo Moyes – Pred tým, ako som ťa poznala.) Možnože kebyže mám okolo 10 rokov, tak to beriem úplne inak, ale v mojom už-nejakú-chvíľu-nie-násť-veku mi táto kniha prišla veľmi plochá. Ak viete, čo tým myslím. Proste mi tam chýbala nejaká dejová a charakterová hĺbka, niečo komplikovanejšie. Film mi príde omnoho veľkolepejší a akosi pestrejší. Ale ako hovorím, môjmu mladšiemu ja by to možno stačilo 🙂
https://images.gr-assets.com/books/1395159015l/16303287.jpgA YOUNG-ADULT BESTSELLER
CASSANDRA CLARE, S. R. BRENNAN & M. JOHNSON: THE BANE CHRONICLES
(v slovenčine vyšlo ako “Magnus Bane – Zápisky veľkobosoráka” vo vydavateľstve Slovart)
Neopakovateľná príležitosť pre fanúšikov sérií Nástroje smrteľníkov a Pekelné stroje nazrieť do tajomného života Magnusa Banea. V tejto jedinečnej knihe vám prinášame jedenásť príbehov, ktoré poodhaľujú rúško tajomstva, čo zahmlieva štyristoročný život obľúbeného veľkobosoráka Brooklynu. Magnus Bane to nemá v živote ľahké, pretože pre bosoráka sú na prvom mieste vždy problémy iných. Jeho život je dlhý, rad jeho mileniek a milencov ešte dlhší. No Magnus má dar, ako byť v pravý čas na správnom – alebo aj nesprávnom – mieste. Francúzska revolúcia, prohibícia v Amerike alebo prvá veľká bitka medzi Valentinom a Tieňolovcami je len zlomok z toho, čo Magnus prežil na vlastnej koži. Za štyristo rokov sa toho nazbieralo toľko, že mu to nikto nikdy neuverí. A týchto jedenásť poviedok… Magnus pravdepodobne preklína toho, kto ich vypustil do sveta.
HODNOTENIE: 2/5
Napriek tomu, že Magnusa zbožňujem, táto kniha mi prišla úplne bezvýznamná. Už prvá poviedka vás dostane tým, že síce sa volá “Čo sa naozaj stalo v Peru”, ale i tak sa nedozviete, čo sa stalo. No vážne. Zavádzajúci názov, poviedka bez pointy. A tak to šlo takmer celý čas – aj keď ostatné už sa chytajú na nadpis a mnohé z nich sa končia úplne frustrujúco, pretože chcete vedieť čo bolo ďalej. Čo na jednej strane naznačuje, že boli dobré, no na druhej – čo z toho mám, keď nijak raz nezistím, čo bolo ďalej? Jediná poviedka, ktorá je podľa mňa skutočne podarená a skvelo som sa na nej bavila, je poviedka s názvom “Pravá láska (a prvé rande)”. Tú vám ozaj odporúčam, nasmiala som sa!
  • A BOOK SET IN EUROPE
THOMAS HARDY: DALEKO OD HLUČÍCÍHO DAVUKniha: Daleko od hlučícího davu (Thomas Hardy) | Martinus
Román Daleko od hlučícího davu patří k nejzářivějším pokladům anglické literatury. Už jeho první vydání v roce 1874 se stalo literární senzací, kniha se vyprodala během pouhých dvou měsíců a Thomasi Hardymu vynesla reputaci předního spisovatele viktoriánské doby. Čím kniha tolik zaujala ve své době a čím dodnes oslovuje další generace čtenářů?
Hardyho román v sobě úchvatně kombinuje romantickou love story s upřímným, otevřeným vylíčením anglického venkova; nejedná se však o nějakou pastorální idylu, jakkoli je kniha prodchnutá nostalgií.Právě naopak, v mnoha ohledech jde o zcela moderní příběh s ryze moderní hrdinkou – mladá, nezávislá statkářka Batsheba se už dávno zařadila do kánonu velkých postav světové literatury, podobně jako její tři velice rozdílní nápadníci, oddaný pastýř Gabriel, postarší statkář Boldwood a světácký seržant Troy. Spletitý děj plný zvratů, nádherné popisy jihoanglické krajiny i života na venkově, zajímavě vykreslené postavy a dokonalá práce se čtenářovým očekáváním – to vše dělá z románu Daleko od hlučícího davu vpravdě mistrovské dílo, které nepochybně stojí za přečtení i dnes.
HODNOTENIE: 4/5
Táto kniha ma veľmi zaujala a hoci sa spočiatku rozbieha voľnejším tempom, určite vás dokáže zaujať a zaviesť vo vašich predpokladoch ako by sa to celé mohlo končiť – a to až do takej miery, že nakoniec ste prekvapení, pretože toto ste nečakali. Určitá vec mi trošku pripadala nedoriešená, preto ten bod dolu, ale inak nemám čo vytknúť 🙂 Idem si teraz ešte pozrieť filmové spracovanie, som zvedavá ako sa s toľkýmu udalosťami a detailami popasovali. Dám vám vedieť. Stay tuned!

Jedna myšlienka na “2016 Reading Challenge #7

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s