Knihy

2016 Reading Challenge #9

Koniec roka 2016 sa blíži a s ním aj záver mojej čítacej výzvy.
Alžbeta II., Agatha Christie, ale aj sám Doctor mi svojim rozprávaním skrášlili doslov decembra.
Čo momentálne čítate vy? 🙂

  • A BOOK AWARD WINNERVýsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Alžběta II. život moderní panovnice
SALLY B. SMITH: ALŽBĚTA II. – ŽIVOT MODERNÍ PANOVNICE
Od chvíle, kdy roku 1952 v pětadvaceti letech usedla na trůn, byla královna Alžběta II. cílem nepřetržité pozornosti. Co však o nejznámější korunované hlavě světa doopravdy víme? Známá autorka životopisů Sally Bedell Smithová na základě mnoha rozhovorů a dříve utajených dokumentů poodhaluje roušku tajemství a v důvěrných podrobnostech ukazuje pracovní i sou­kromý život královny, která provedla svoji zemi a Com­monwealth šedesáti lety válek a otřesů s nebývalým klidem, inteligencí a důstojností.
V knize Alžběta II., Život moderní panovnice se seznámíme s dívkou, jež se nenadále stane “předpokládanou dědičkou”, poté co se její strýc vzdá trůnu. Ve třinácti letech se zamiluje do mladého kadeta Filipa a rozhodne se za něj provdat, ačkoli její rodiče dávají přednost bohatším britským šlechticům. Vidíme dospí­vající Lilibet opravovat za války náklaďáky a v den vítěz­ství stát na balkóně Buckinghamského paláce po boku Winstona Churchilla. Vidíme mladou královnu, která se pokouší spojit role panovnice a matky dvou malých dětí. Sally Bedell Smithová nás uvádí do paláce a popisuje krá­lovninu každodenní práci – “červené krabice” oficiálních listin, každotýdenní schůzky postupně s dvanácti minis­terskými předsedy, náročné zahraniční cesty, neustálý dohled tisku – i její osobní vztahy: s princem Filipem, celoživotní láskou a po čtyřiašedesát let manželem, s dětmi, jejichž manželství většinou zkrachovala, s vnou­čaty a přáteli.
Nesmírně čtivá, ale badatelsky pečlivě připravená kniha ukazuje zblízka ženu, kterou známe jen na dálku, její čilou povahu, smysl pro humor a bystrý intelekt, díky nimž zvládá nejnáročnější úkoly pracovního i rodinného života. Rovněž poskytuje vhled do fungování poslední velké světové monarchie.
HODNOTENIE: 5/5
Ak ma poznáte už nejaký ten piatok, viete, že mám britskú kráľovskú rodinu veľmi rada a tak bolo pre mňa priam nevyhnutné si túto knihu zadovážiť. Napriek tomu, že anotácia uvádza, že je táto kniha “nesmírně čtivá”, neodporúčam ju hoc-komu. Myslím, že je pre strávenie tejto knihy, ktorá je plná faktov, nutný skutočný záujem o to čo a ako v živote britskej kráľovnej funguje. Nájdete v nej skutočne obrovské množstvo detailov – čo je miestami na čítanie náročné, a tak túto knihu nie je možné zhltnúť na jeden šup. Na druhej strane sa mne osobne však skutočne rátalo, že to boli fakty (podložené aj bibliografickými odkazmi na zdroj) a nejde o nejakú zlátaninu z domnienok hlúpeho bulváru. Preto rozhodne stojí za to prečítať si ju! Pokiaľ viem, nie je ďalšia takáto kniha, ktorá by takto precízne spracovala život kráľovnej Alžbety II., a to nielen po obsahovej stránke – nájdete v nej dokonca aj mnohé fotografie. Takže ak by ste sa chceli hlbšie ponoriť do témy súčasnej britskej monarchie, jednoznačne ju odporúčam ako fantastickú knihu o fantastickej žene.
And Then There Were None [TV Tie-in] by Agatha Christie, Paperback ...A BOOK WRITTEN BY A CELEBRITY
AGATHA CHRISTIE: AND THEN THERE WERE NONE
(v slovenčine momentálne nedostupné – v češtine v novom vydaní od januára 2017 pod názvom: Deset malých černoušků)
Nejprodávanější detektivka všech dob, nyní rovněž ve vynikajícím britském seriálovém zpracování pod názvem Až tam nezbyl žádný.
Agatha Christie proslula svou láskou k dětským říkankám a básničkám. Důmyslné spojení zdánlivě nevinné slovní hříčky s vražednou zápletkou patřilo k jejím oblíbeným – a v románu Deset malých černoušků z roku 1939 dovedla tuto kombinaci k nepřekonatelnému vrcholu.
Do luxusního sídla na osamělém ostrově se sjíždí několik hostů. U večeře se dozvídají děsivou pravdu o tom, proč sem byli pozváni – desítka přítomných včetně sluhy a kuchaře zde má stanout před tváří spravedlnosti. V neúprosném rytmu známého popěvku tu den po dni ubývá figurek na stole v jídelně a s nimi jeden po druhém vyhasínají životy obviněných. Zemřou všichni. Kam však zmizel vrah?
HODNOTENIE: 5/5
Po prečítaní Vraždy v Orient exprese som zatúžila po ďalšej knihe z pera Agathy Christie – nechala som si poradiť a siahla práve po tejto detektívke. Bola dychberúco úžasná! Asi nikdy som nečítala nič tak zlovestné, napínavé a mrazivé zároveň. V dome na ostrove, z ktorého sa nedá ujsť sa ocitne 10 ľudí. A všetci, rad za radom, sú záhadne zavraždení presne ako predpovedá detská riekanka zavesená v každej z 10 spální. KTO je vrah? Ako je to všetko možné? Prežije niekto alebo skutočne padne všetkých 10 ľudí rukou vraha, o ktorom nikto nič nevie? Prečítajte si.
  • A SCIENCE-FICTION NOVELVýsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt doctor who 11 doktorů 11 příběhů
DOCTOR WHO – 11 DOKTORŮ, 11 PŘÍBĚHŮ
Soubor povídek slavných autorů k 50. výročí vysílání první epizody kultovního seriálu Pán času (Doctor Who) je nabitý překvapivými zápletkami, které se odehrávají na možných i nemožných místech vesmíru, je plný humoru a samozřejmě Doktorů! Každá povídka představuje jednu z inkarnací Pána času. Jednou nás zavede do starověkého Babylonu, podruhé na planetu vytvořenou podle vzoru Las Vegas, jindy na vesmírnou stanici v podobě obřího stromu.
Doktor s humorem a lehkostí sobě vlastní řeší různé záhady, například kde se ve vikingské vesnici vzaly elektrické kabely a jak to vlastně bylo se starými severskými bohy, co mění lidi v Nevadské poušti v hromádky černého slizu, kdo přepsal celý vesmír a způsobil, že jsou Dalekové mírumilovní, nebo proč osoby ve zvířecích maskách skupují domy na Zemi za astronomické sumy a kam zmizela Polly.
Slavná jména autorů a snad ještě slavnější fenomén v podobě Pána času zaručují skvělou zábavu a napínavé čtení, jež budete jen těžko odkládat.
HODNOTENIE: 5/5
Čítala som už zopár DW príbehov, no veľmi sa mi nepáčili – vždy som mala pocit, že im chýba niečo, čo seriál má a spomínané príbehy nie. Ale presne ako uvádza anotácia, tieto napísali slávni autori a musím povedať, že skutočne zabezpečili skvelú zábavu a napínavé čítanie! Odporúčam všetkými jedenástimi desiatimi. Jediné, čo vás varujem – neviem ako vy, ale ja skúsenosť s Classic Who nemám a prvých Doctorov a ich spoločníkov registrujem len mierne. Kniha však viac-menej ráta, že ste s nimi zoznámení, pretože ich nepredstavuje – jednoducho tam sú. Napriek tomu to však nevytára žiadnu zábranu v užití si vynikajúcich príhod 11 regenerácií Doctora a preto: Geronimo! Hor sa do čítania!

Jedna myšlienka na “2016 Reading Challenge #9

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s