Knihy

2017 Reading Challenge

  • A BOOK INVOLVING A MYTHICAL CREATURECymbelin - Odeon
WILLIAM SHAKESPEARE: CYMBELIN
Tragédia Cymbelin, hoci v neskorších obdobiach označovaná ako komédia či romanca, nie je až taká známa ako ostatné Shakespearove hry. Rozpráva o britskom kráľovi Cymbelinovi a jeho dcére Imogene, ktorá uteká pred intrigami zlej kráľovnej za svojím mužom Posthumom, lebo si odmietla vziať kráľovninho syna – zlého, zákerného a hlúpeho Clotena. Je to hra nádherná a zázračná, hlboko pôsobivá vo svojej obraznosti. Má všetky vlastnosti, ktoré charakterizujú autorovu tvorbu – pútavú zápletku, intrigy, faloš, tému naplnenej i nenaplnenej lásky, boja za pravdu a spravodlivosť.
HODNOTENIE:
Najnovšie vydaná shakespearovka slovenským vydavateľstvom Ikar je skutočne veľmi komplexnou hrou, ktorá sa skladá z viacerých dejových línií a ktorej príbeh putuje z miesta na miesto skrz Spojené kráľovstvo až po Rímsku ríšu. Je zaujímavá práve tým, že sa v nej nachádza množstvo prvkov, s ktorými sa stretávame aj v iných shakesperovkách, no zvyčajne zvlášť a nie takto pokope. Narážam tým na Leara, Jaga, Othella, mnícha z Verony či Rómea a Júliu – len pod inými menami.
P.S.: Prečo zrazu Odeon vynecháva nielen analýzu prekladu, ale aj zhrnutie Alžbetínskeho divadla a časovú os vydávania shakespearoviek?
P.P.S: Posthumus je pekné meno, ale napadlo mi – prečo nepoužiť Pohrobok? V slovenčine máme práve toto pomenovanie (pohrobok, pohrobček) pre dieťa narodené po smrti otca. Kvôli obave stotožnenia osoby s Ladislavom Pohrobkom? Nestálo to predsa za zamyslenie? Čo myslíte? (Pýtam sa preto, lebo práve Feldek využíva slovenčinu kde sa len dá, pretože slovenčina je jazyk plný možností a aj to je dôvod prečo ma jeho preklady tak veľmi bavia.)
THE FIRST BOOK IN A SERIES YOU HAVEN’T READ BEFORE
V.E. SCHWAB: A DARKER SHADE OF MAGIC (SHADES OF MAGIC #1)
(v češtine vyšlo minulý rok ako “Temnější tvář magie“)
Kell is one of the last travelers–magicians with a rare, coveted ability to travel between parallel universes connected by one magical city.
There’s Grey London, dirty and boring, without any magic, and with one mad King–George III. Red London, where life and magic are revered–and where Kell was raised alongside Rhy Maresh, the roguish heir to a flourishing empire. White London–a place where people fight to control magic and the magic fights back, draining the city to its very bones. And once upon a time, there was Black London. But no one speaks of that now.
Officially, Kell is the Red traveler, ambassador of the Maresh empire, carrying the monthly correspondences between the royals of each London. Unofficially, Kell is a smuggler, servicing people willing to pay for even the smallest glimpses of a world they’ll never see. It’s a defiant hobby with dangerous consequences, which Kell is now seeing firsthand.
Fleeing into Grey London, Kell runs into Delilah Bard, a cut-purse with lofty aspirations. She robs him, saves him from a deadly enemy, and finally forces Kell to spirit her to another world for a proper adventure.
Now perilous magic is afoot, and treachery lurks at every turn. To save all of the worlds, they’ll first need to stay alive.
HODNOTENIE: 5/5
Skvelý objav tohto roka! Aj keď už nemávam veľmi chuť čítať fantasy, toto ma predsa len zlákalo a som za to naozaj veľmi vďačná, pretože som si čítanie tejto knihy skutočne užila. Myšlienka viacerých Londýnov (svetov) a len pár cestovateľov, mágia, boj o moc, či bežné problémy boli podané spôsobom, ktorý vás od prvého momentu zaujme a nepustí. Úžasné postavy, ktoré nejde nezamilovať sú zárukou, že aj vás bude táto kniha určite baviť. Skúste to!
  • A BOOK BY AN AUTHOR WHO USES A PSEUDONYM
V.E. SCHWAB: A GATHERING OF SHADOWS (SHADES OF MAGIC #2)
(v češtine vychádza tohto roku ako “Setkání stínů“)
Four months have passed since the shadow stone fell into Kell’s possession. Four months since his path crossed with Delilah Bard. Four months since Rhy was wounded and the Dane twins fell, and the stone was cast with Holland’s dying body through the rift, and into Black London.In many ways, things have almost returned to normal, though Rhy is more sober, and Kell is now plagued by his guilt. Restless, and having given up smuggling, Kell is visited by dreams of ominous magical events, waking only to think of Lila, who disappeared from the docks like she always meant to do. As Red London finalizes preparations for the Element Games-an extravagant international competition of magic, meant to entertain and keep healthy the ties between neighboring countries-a certain pirate ship draws closer, carrying old friends back into port.
But while Red London is caught up in the pageantry and thrills of the Games, another London is coming back to life, and those who were thought to be forever gone have returned. After all, a shadow that was gone in the night reappears in the morning, and so it seems Black London has risen again-meaning that another London must fall.
HODNOTENIE: 4/5
Druhý diel, už tradične, bol slabší ako ten prvý a mierne mi pripomínal už vydané knihy (napr. Essen Tasch rezonuje podobnosťou s Queenstrial), avšak postavy ma stále veľmi bavili – hlavne Lila – aj keď aj Kell je, samozrejme, stále drahý môjmu srdcu. (Viac ako Rhy, ktorý je očividne podľa recenzií obľúbenejší… Why?) Každopádne, opäť skvelé čítanie, ktoré sa končí cliff-hangerom, takže sa neviem dočkať konca februára, kedy vyjde posledná časť tejto premakanej trilógie. Už aby tu bol!

Jedna myšlienka na “2017 Reading Challenge

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s