Knihy

2017 Reading Challenge #2

  • A BOOK INVOLVING TRAVEL
Kniha: Egypťan Sinuhe (Mika Waltari) | MartinusMIKA WALTARI: EGYPŤAN SINUHE
Pätnásť kníh Egypťana Sinuheta uvádza čitateľa do čias starého Egypta v rokoch 1390 až 1335 pred naším letopočtom. Múdry a vzdelaný lekár v štvrti chudobných prijal malého opusteného chlapca, dal mu meno Sinuhe, zasvätil ho do tajomstiev liečenia a okrem všetkej starostlivosti ho zahrnul aj láskou. No Sinuhe, ktorého už aj meno predurčuje k osamelosti, postupne odvrhuje všetkých, čo ho milujú, až sa dostane na dvor faraóna Echnatona a stane sa jeho dôverníkom. Po faraónovej smrti však Sinuhe upadne do nemilosti a jeho bývalý priateľ, egyptský vojvodca a uchádzač o faraónsky stolec, ho pošle do vyhnanstva. Tu starnúci Sinuhe píše svoje pamäti, aby sám pred sebou ospravedlnil činy, ktorých sa dopustil často proti svojej vlastnej vôli a vlastnému presvedčeniu, len zo slabosti a neschopnosti vzoprieť sa brutalite vládcov. Množstvo exotických zážitkov, plnokrvných postáv a historických udalostí čitateľa udržiava v ustavičnom napätí.
Kniha prekračuje rámec historického románu, pretože v nej nájdeme aj množstvo paralel so súčasnosťou. Mika Waltari ju vydal rok po skončení druhej svetovej vojny a z románu cítiť jeho vieru v humanizmus a ľudskú dôstojnosť.
HODNOTENIE: 4/5
Nadčasovosť je to, čo robí túto knihu výnimočnou. Áno, je dlhá, je hutná čo sa týka deja, a preto sa nečíta ľahko a nie je oddychovým čítaním na chvíľku voľna. Ale jej rozsiahlosť nie je umelo vytváraná, ba naopak vás viac a viac vťahuje do príbehu, poskytuje vám možnosť vžiť sa do postáv a spriateliť sa s nimi. Zážitky Sineheho, ktorý cestuje po rôznych zemiach starovekého sveta a dostáva sa do najrozličnejších situácií, rozhodne stoja za prečítanie. Sú totiž nielen napínavé, ale aj poučné. Autor poukazuje na to, aký komplikovaný je život, ako sa nik nevyhne vzostupom a pádom, len aby sa znovu postavil a znovu padol. Ako sa ľudia nemenia a ako sa ľud nikdy nepoučí. Myslím, že táto kniha presne vystihuje život taký aký je. Nemazná sa, no stojí za svoju krásu.
Medzi ľuďmi niet rozdielu, lebo každý prichádza na svet nahý a srdce je jediným meradlom ľudí. Človeka nemožno hodnotiť podľa farby jeho pleti alebo podľa jeho reči, podľa jeho šiat alebo šperkov, podľa bohatstva alebo chudoby, ale jedine a výlučne podľa jeho srdca. Preto je viac hoden dobrý človek ako zlý a spravodlivosť lepšia ako nespravodlivosť.
Všetky ľudské srdcia majú rovnakú hodnotu; ani jedno nie je lepšie ako druhé, lebo všetky slzy, či už čiernych alebo hnedých, Sýrčanov alebo černochov, chudobných alebo bohatých sú z tej istej vody a sú rovnako slané.
(str. 506-507)
Stephanie PerkinsA BOOK WITH ONE OF THE FOUR SEASONS IN THE TITLE
STEPHANIE PERKINS et al.: MY TRUE LOVE GAVE TO ME – 12 WINTER ROMANCES
(vyšlo aj v českom vydavateľstve CooBoo pod názvom “Dárek z pravé lásky: 12 zimních políbení”)
Jestli máte rádi vánoční příběhy, vánoční filmy, vánoční pořady v televizi a speciální vánoční díly vašich oblíbených seriálů a především, jestli máte vánoční antologie, pak se do téhle knížky rozhodně zamilujete.
Dárek z lásky sepsalo dvanáct těch nejlepších autorů young adult knih a jejich redaktorkou se stala Stephanie Perkinsová, jejíž příběhy o Anně a dalších už dávno znáte. Takže se uvelebte někde, kde máte pohodlí, teď na vás čeká dvanáct důvodů, proč za dlouhých zimních večerů zůstat doma a zamilovat se nad stránky příběhů.
HODNOTENIE: 2/5
Síce je už dávno po Vianociach, no keď sa pozriete von oknom a uvidíte ako sa tam nádherne chumelí sneh, tak ten pocit vôbec nemáte. Tak prečo si k tejto naoko vianočnej nádhere neprečítať romantické príbehy zasadené do zimného obdobia? Táto zbierka ich obsahuje hneď 12 – od tých najznámejších autorov súčasnosti, počnúc Levithanom, Perkinsovou, Formanovou, Rowellovou a tak ďalej, a tak ďalej. Ide o skutočne príjemné ľahké čítanie, avšak mne osobne sa rátala približne iba polovica zo všetkých príbehov. Ostatné ma akosi nezaujali. Ktoré považujem za tie najkrajšie?
– Polaris is where you’ll find me (Jenny Hann)
Kreatívne a roztomilé! Príbeh o adoptívnej dcére Santu, elfoch a ľudskom srdci.
– It’s a Yuletide Miracle, Charlie Brown (Stephanie Perkins)
Originálna zápletka, romantický dej! Ako sa dá ten pravý stretnúť len pár krokov od vlastnej brány, keď má jeden štipku odvahy.
– What the Hell Have You Done, Sophie Roth? (Gayle Forman)
Skvelá atmosféra a prekvapivé priateľstvá aj na škole, na ktorej by ste to nečakali 🙂
– Beer Buckets and Baby Jesus (Myra McEntire)
Je pravda, že tu to bolo o tej typickej príťažlivosti bad boy/good girl, pričom nakoniec vlastne ten bad boy ani nie je bad boy, ale bolo to fakt milé!
– Welcome to Christmas, CA (Kierstin White)
Úžasná myšlienka a jej krásne spracovanie. Niekedy to, po čom najviac túžime máme priamo pod nosom 🙂
  • A BOOK ABOUT AN INTERESTING WOMANMalá princezná
F. H. BURNETT: MALÁ PRINCEZNÁ
“Nech príde čokoľvek,” povedala Sara, “jedna vec sa nezmení. Ak aj v handrách nevyzerám ako princezná, môžem ňou byť v duši. Bolo by ľahšie byť princeznou v zlatých šatách, ale je oveľa väčším víťazstvom byť ňou stále, keď o tom nikto nevie.”
Takto rozmýšľa hrdinka nádherného príbehu určeného predovšetkým dievčatám – 11-ročná Sara Crewová, ktorú pre jej ušľachtilé správanie všetci prezývajú princezná. Sara vyrastala v Indii, 7-ročnú ju otec, bohatý kapitán Crewe, priviedol do penziónu slečny Minchinovej v Londýne. Keď Sarin otec zomrel a nechal dcéru bez peňazí, zlá a panovačná slečna Minchinová ju chcela vyhodiť na ulicu, potom však z nej urobila slúžku. Statočná “princezná” Sara musela prekonávať neuveriteľné príkoria. Dojímavý príbeh so šťastným koncom si získal srdcia čitateľov na celom svete, podobne ako román Malý lord od tej istej autorky.
HODNOTENIE: 5/5
Jedna z nakrajších kníh aké som kedy čítala. Toto bolo tak dychberúco nádherné! Áno, je to pravdepodobne skôr myslené pre mladšiu generáciu čitateľov, no rozhodne vám to odporúčam prečítať v akomkoľvek veku! Hlavná postava má tak krásny charakter – neočakávanú múdrosť a neochvejné čisté srdce. Rozprávačský talent autorky vám predostrie príbeh, ktorý vás vtiahne od prvého momentu a budete so Sarou prežívať všetky jej radosti i strasti, obdivovať jej nezlomnú, hoci krehkú dušičku. Každé dievča niekedy zatúži byť princeznou – no čo to vlastne obnáša byť princeznou vie máloktorá. Sara na to prišla a držala sa toho aj v tých najhorších momentoch svojho života. Uchovávať si lásku pre všetkých v srdci nie je vždy jednoduché, ani odvážne stáť zoči-voči nepriazni osudu, no ona to dokázala. Napriek svojmu nízkemu veku bola múdrejšia ako mnohí z nás. V tejto knihe nájdete naozaj inšpiratívny dej, ktorý otvára oči. Pevne dúfam, že Sara so mnou ostane a pripomenie sa mi, keď budem skúšaná.

2 myšlienky na “2017 Reading Challenge #2

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s