Knihy

2017 Reading Challenge #3

Anyone who has time to clean, is not reading nearly enough.
Alebo v mojom prípade – Anyone who has time to clean, is clearly avoiding writing his bachelor thesis. S čítaním je to o čosi horšie, pretože nielenže sa cítim vinne, keď čítam niečo pomimo odbornej literatúry, ale väčšinou sa mi ani len nechce, pretože mi po celom dni hľadenia striedavo do kníh a wordového súboru už skáču písmenká pred očami. Niečo som ale predsa len prečítala. Poznáte tieto knihy? 🙂

  • A BOOK WHERE THE MAIN CHARACTER IS A DIFFERENT ETHNICITY THAN YOU
Kniha: Rozum a cit (Jane Austen) | MartinusJANE AUSTEN: ROZUM A CIT
Jane Austenovej (1775-1817) mohlo celé devätnáste storočie ďakovať za galériu krásnych moderných žien, ktoré mali odvahu správať sa tak, ako im velil zdravý rozum – či už to bola Elizabeth z Pýchy a Predsudku, Eleonor z Rozumu a citu alebo Anna z románu Anna Elliotová.
Jej prvý publikovaný román Rozum a cit (1811) dodnes nachádza vďačných čitateľov a predovšetkým čitateľky, pretože hrdinkami sú dievčatá a ženy, ktoré sa musia zmieriť s tvrdosťou života a nájsť rovnováhu medzi rozumom a citom. Aj po takmer dvoch storočiach prekvapuje Austenová neobvyklou zápletkou, jemným humorom, skvelými dialógmi a vrelosťou citu. Mnohými čitateľmi aj kritikmi je preto považovaná za najväčšiu autorku anglickej prózy.
Sestry Dashwoodové – Elinor, Marianna a Margaret – sa po otcovej smrti musia soplu s matkou odsťahovať z rodinného panstva k vzdialeným príbuzným a žiť v omnoho skromnejších podmienkach. Najstaršia z nich, rozvážna Elinor, navonok neprejavujúca city, a prostredná, romanticky založená a impulzívna Marianna, prežívajú nové priateľstvá a vzťahy. Na vlastnej koži pocítia, že láska často naráža na spoločenské konvencie a predsudky. Musia sa neraz zmieriť s krutou realitou a nájsť rovnováhu medzi tým, čo káže rozum a čo srdce.
HODNOTENIE: 5/5
No dá sa vôbec niečo dodať k tak výstižnému opisu prvej state anotácie? Prosím, ak nepoznáte Jane Austenovú, rozhodne to napravte! Jej knihy majú nielen nádherný dej, skvelé myšlienky, perfektne spracované charaktery postáv, ale aj mnoho iného. (Takmer) Všetky austenovky som čítala už niekoľkokrát a som veľmi hrdá na to, že ich aj vlastním všetky v poličke. Pri tomto opakovanom čítaní tohto roku som dokonca siahla v rámci nedostatku španielčiny v krvi po ich španielskej verzii a čítajú sa rovnako ohromne.
A BOOK WITH A SUBTITLEHP - Ikar
HARRY POTTER – SPRIEVODCA K FILMOM
Na svoje jedenáste narodeniny dostal Harry Potter ten najlepší darček, aký si mohol predstaviť: dozvedel sa, že je čarodejník a má nastúpiť do Rokfortskej strednej školy čarodejníckej! Vďaka všetkým ôsmim filmom môžete znovu prežívať Harryho vzrušujúce dobrodružstvá od jeho prvej návštevy Šikmej uličky až po hrdinské boje s Temným pánom lordom Voldemortom.
V tejto knihe nájdete okrem nezabudnuteľných citátov a fotografií všetko, čo potrebujete vedieť o “chlapcovi, ktorý prežil”.
HODNOTENIE: 2/5
Veľa fotiek a málo textu, ktorý je vlastne veľmi stručným zhrnutím 8 filmov. A keď hovorím veľmi stručným, tak VEĽMI stručným. Myslím si, že vám toto v poličke nechýba ani v prípade, že ste ozaj veľký Potterhead.
Ak však poznáte malého Potterheada – a teraz narážam na vek – tak je veľká pravdepodobnosť, že sa z tejto publikácie bude vytešovať a on ju, naopak, veľmi ocení 🙂
  • A BOOK WITH PICTURESCharlie a továreň na čokoládu
ROALD DAHL: CHARLIE A TOVÁREŇ NA ČOKOLÁDU
Neuveriteľné príhody chudobného chlapca v továrni na čokoládu pána Willyho Wonku – najúžasnejšieho, najskvelejšieho, najfantastickejšieho výrobcu čokolády, akého kedy svet videl. Vie vyrobiť všetko, naozaj všetko čo chce: cukrovú penu s chuťou fialiek, lentilky, ktoré menia farbu každých 10 sekúnd, žuvačku ktorá nikdy nestratí chuť, čokoládovú zmrzlinu, ktorá zostane celé hodiny zmrazená a nemusí byť v chladničke, oblizovacie tapety do detských izieb, horúcu zmrzlinu na chladné dni….a tisíce iných dobrôt od výmyslu sveta. Spolu s ním navštívia továreň aj štyri príšerné deti. Na ukážku si prečítajte, čo sa tam stane jednému z nich…
HODNOTENIE: 5/5
Kúzelná rozprávková kniha! A to doslova – len ju otvoríte a príbeh sa začne rozprávať sám. Nežartujem. Je tak majstrovsky napísaná, že k vám postavy skutočne sami prehovárajú, celé to má úžasnú atmosféru a spád. Roald Dahl na hrad na každú detskú policu!

2 myšlienky na “2017 Reading Challenge #3

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s