Knihy

2017 Reading Challenge #5

Vzhľadom na to, že zobrazovanie videí na blogu stále nefunguje, som nútená pridávať čisto textové články. Našťastie som sa v poslednej dobe nejako rozčítala 🙂 Čo vám však pridám v máji, to fakt neviem…

  • A BOOK YOU LOVED AS A CHILD24500252
ASTRID LINDGREN: ZBOJNÍKOVA DCÉRA RONJA
Zbojníkova dcéra Ronja je dobrodružný príbeh odvážnej zbojníckej dcéry Ronje jej kamaráta Birka z nepriateľského borkovského rodu. Zbojnícke rodiny bojujú proti sebe tvrdo a neľútostne, svorne však okrádajú pocestných.Ronja s Birkom sa prekvapujúco skamarátia a rozhodnú sa všetko zmeniť. Zažijú pritom veľké a nebezpečné dobrodružstvá v hlbokom temnom lese plnom zlých divožienok a chlpajzlíkov. Podarí sa im napokon obmäkčiť srdcia tvrdohlavých zbojníckych kapitánov?
HODNOTENIE: 4/5
Moja obľúbená kniha z detstva. V našom meste sme ju zdramatizovali – uvádzame ju na javisku ako činohru a keďže som sa vybrala ju pozrieť, najprv som si ju chcela znova prečítať a oživiť v pamäti. Milý, dobrodružný príbeh, ktorý vám príjemne skráti čas. Neviem si predstaviť čo by na tejto knihe mohlo niekomu vadiť. Dej je naozaj krásne plynúci, s nádhernými opismi prírody a postavy zažívajú skvelé dobrodružstvá, ktoré jednoducho musia nadchnúť aj samotné dieťa, ktoré o nich síce len číta. Odporúčam hlavne na slnečné dni – po prečítaní som dostala silnú chuť stráviť celý víkend vonku.
27201792A BOOK SET IN TWO DIFFERENT TIME PERIODS
JOZEF GREGOR TAJOVSKÝ: STATKY-ZMÄTKY
J. G. Tajovského poznáme predovšetkým vďaka jeho krátkym prózam Mamka Pôstková či Maco Mlieč. Málokto však vie, že začiatky písania jeho divadelných hier sa spájajú s neuhasiteľnou láskou k rodnému jazyku, v ktorom vyučoval slovenské deti napriek silnej maďarizácii. Ako trest mu školská vrchnosť uložila preradenie do malej dedinky Dohňany, kde sa stretol s Ferkom Urbánkom a začala sa jeho cesta dramatickej tvorby.
Vesolohru Statky-zmätky napísal Tajovský počas svojho pobytu v rumunskom Nadlaku a prostredníctvom vyhranených charakterov podáva kritický obraz zemianstva, predstavuje jeho dušu bez príkras a umožňuje čitateľovi kontatk s prízemnosťou a bezbrehým pachtením za majetkom, pre ktoré sa zabúda na dobré mravy aj rodinné putá.
“Šťastie sa neskrýva v majetku, ale v láske. Pre niektorých sú však majetky a vidina veľkého bohatstva na prvom mieste. Dohadovanie pre všetky strany výhodného sobáša so sebou prináša smutno-smiešne situácie a poukazuje na to, ako posadnutosť hromadením majetku ničí medziľudské vzťahy.”
HODNOTENIE: 3/5
Nemýľte sa – časy povinného čítania mi už dávno pominuli 😀 Ale na “staré kolená” som si povedala, že je treba predsa len lepšie poznať aj slovenskú literatúru, nielen stále tou zahraničnou sa zapodievať. A tak som začala čítať niektoré vybrané diela našich autorov. Námatkovo som začala s Tajovského Statkami-zmätkami. Boli také aké som si ich pamätala zo školy – v pohode. Výrečné postavy, dobrá zápletka i jej realistické pojatie. Myslím, že toto je jedno z tých lepších, zaujímavejších kníh zo zoznamu povinného čítania.
  • A BOOK WITH A LOVE TRIANGLE (2015)
8142860JULIE JAMES: JUST THE SEXIEST MAN ALIVE
(vyšlo aj v češtine pod názvom “Nejvíc sexy chlap”)
COOL. CALM. COLLECTED.
Nothing fazes Taylor Donovan. In the courtroom she never lets the opposition see her sweat. In her personal life, she never lets any man rattle her-not even her cheating ex-fiancé. So when she’s assigned to coach People’s “Sexiest Man Alive” for his role in his next big legal thriller, she refuses to fall for the Hollywood heartthrob’s charms. Even if he is the Jason Andrews.
CONFIDENT. FAMOUS. IRRESISTIBLE.
Jason Andrews is used to having women fall at his feet. When Taylor Donovan gives him the cold shoulder, he’s thrown for a loop. She’s unlike any other woman he’s ever met: uninterested in the limelight, seemingly immune to his advances, and shockingly capable of saying no to him. She’s the perfect challenge. And the more she rejects him, the more he begins to realize that she may just be his perfect match…
HODNOTENIE: 4/5
Osnova tejto knihy je totálne klišé, určite ste to postrehli z obsahu aj sami. Avšak môžem vám povedať, že lepšie spracované klišé ste ešte nečítali! Táto kniha je absolútne skvelá a vtipná. Jej čítanie si rozhodne užijete a ja vám ju odporúčam všetkými desiatimi na pohodový večer určený na relax. Buďte si istí, že vás pobaví a príjemne prekvapí 🙂

Jedna myšlienka na “2017 Reading Challenge #5

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s