Knihy

2017 Reading Challenge #6

  • A BOOK SET AROUND A HOLIDAY OTHER THAN CHRISTMAS
27201836
JÁN PALÁRIK: ZMIERENIE ALEBO DOBRODRUŽSTVO PRI OBŽINKOCH
Zámena postáv je obľúbenou témou u jedného z našich najväčších dramatikov. Ján Palárik sa k nej niekoľkokrát vrátil aj vo svojich nasledujúcich divadelných hrách. Ako aktívna osobnosť nielen literárneho, ale aj politického života v druhej polovici 19. storočia pôsobil na rôznych postoch, redigoval mnohé časopisy a napísal aj niekoľko teoretických prác o dramatickej tvorbe. Spolupracoval tiež na založení Novej školy slovenskej, ktorej ideovou koncepciou bolo uzmiernenie medzi Slovákmi a Maďarmi a na základe vzájomného rešpektu postaviť spoločnú budúcnosť.
Táto koncepcia a politické presvedčenie sa odrážajú aj v Palárikových hrách. Jeho v poradí tretia veselohra Zmierenie alebo Dobrodružstvo pri obžinkoch z roku 1862 krátko pred skonštituovaním Matice slovenskej. Je založená na zámene postáv a tým zapríčinených zápletkách, ktoré vyúsťujú do komických situácií. Predovšetkým je však obranou slovenského národa a jazyka a snaží sa poukázať na potrebu tolerancie nielen medzi národnosťami, ale aj spoločenskými vrstvami.
Barón Ľudovít Kostrovický sa má oženiť podľa vôle otca a dávnej zmluvy s grófkou Elisou Hrabovskou. Prichádza si ju obzrieť práve na obžinky spolu s jeho priateľom, inžinierom Rohonom. Chce Elisu lepšie spoznať a až potom sa rozhodnúť, či je preňho dobrá. Vymyslí plán – vymení si identitu s Rohonom. On súhlasí, a tak za grófkou do kaštieľa prichádzajú vymenení netušiac, že aj barónka Elisa zmýšľa rovnako (vymení si postavenie s jej priateľkou Milušou). Ako sa spoznávajú, všetci sú nešťastní, pretože sa grófka zaľúbila len do “obyčajného inžiniera”, barón do “obyčajnej grófkinej služobnice”, Miluša do “baróna” a Rohon do “grófky”.
HODNOTENIE: 4/5
Keby toto vydal Shakespeare, tak to pozná a miluje celý svet. Alebo teda ak by to bolo napísané v angličtine. Úplne som od stredoškolských čias zabudla aké skvelé je toto dielo! Výborne som sa na ňom zabavila. Trošku mi prekážalo – ale to je skôr výtka editorom textu – že som si preklady a vysvetlivky musela hľadať až na konci knihy, čo mi spomaľovalo čítanie. Ideálnejšie by podľa mňa bolo umiestniť ich na tú istú stranu, ako poznámku pod čiaru. Podobne to bolo aj pri nedávno spomínanom diele (Statky-zmätky), kde som sa po čase rozhodla, že môžem na vysvetlivky kašľať – tu to ale nešlo, vzhľadom na to, že to bola úplne cudzia reč, o ktorú sa jednalo. Záverom – krásna hra! Vskutku vydarená.
Veľmi vám odporúčam aj filmové spracovanie z roku 1968. Je bravúrne spravené! Herecké výkony ma naozaj dostali, hlavne Dočolomanský s perfektným maďarským prízvukom. Málokedy sa vidí takto skvelá filmová adaptácia.
(P.S.: Holiday other than Christmas… Obžinky sú slávnosť/sviatok po ukončení žatvy, ráta sa to? :D)
A BESTSELLER FROM A GENRE YOU DON’T NORMALLY READ
SARAH ANDERSEN: ADULTHOOD IS A MYTH
(v slovenčine vyšlo pod názvom “Dospelosť je mýtus”)
Pripadáte si výnimoční?
Užívate si nadväzovanie kontaktov dôležitých pre vašu budúcu kariéru?
Je pre vás dospelosť vzrušujúca nová výzva, na ktorú sa cítite pripravení?
Blah. Prosím, choďte mi z očí!
Táto knižka je pre nás ostatných. Tento komiks ilustruje, ako presurfujeme na internete celé víkendy, trápi nás neznesiteľná agónia, keď sa na ulici držíme za ruky s úžasným chalanom, celý deň snívame, ako konečne prídeme domov a oblečieme si pyžamo, a sme zvedaví, kedy tá dospelosť konečne začne aj u nás. Inými slovami, hrozné i trápne chvíle moderného života mladých.
HODNOTENIE: 3/5
Kniha populárnych komiksov Sarah Andersen, ktorej som neodolala a jednoducho som si ju musela prezrieť/prečítať aj ja! Musím povedať, že síce ma pobavili v rámci tých pár minút, ktoré som jej venovala – uškŕňala som sa a nachádzala v niektorých vyobrazeniach, ale zas… Neviem, či by som mala potrebu túto knihu osobne vlastniť alebo ju dokonca čítať odznova 😀 Myslím, že mi stačí vidieť tieto komiksy z času na čas na internete 🙂 Každopádne, palec hore za kreativitu a úžasné zobrazenie reality nás “ostatných” 😀
  • A BOOK WITH A TITLE THAT’S A CHARACTER’S NAME

CORA HARRISON: I WAS JANE AUSTEN’S BEST FRIEND (#1 z 2)
https://images.gr-assets.com/books/1282260317l/6853842.jpg(v slovenčine vyšlo ako “Jane Austenová bola moja najlepšia kamoška”)

Pohrúžte sa s nami do mladosti anglickej spisovateľky Jane Austenovej a prežite spolu s ňou a jej sesternicou Jenny Cooperovou fantastický rok na anglickom vidieku. Jenny riskuje život i svoju dobrú povesť, keď tajne utečie z internátnej školy, lebo Jane je vážne chorá a riaditeľka školy o tom odmieta upovedomiť rodičov. A tak sa začína nočné dobrodružstvo plné zvratov a nebezpečenstva, počas ktorého sa Jenny zoznámi s očarujúcim kapitánom Thomasom Williamsom… Pripravte sa na vzrušujúci život dospievajúcich dievčat plný zábavy, bálov, krásnych šiat, romantiky a lásky.

HODNOTENIE: 4/5
Môže mi niekto vysvetliť, kto a prečo vybral tú katastrofálnu ružovú obálku pre slovenské vydanie? Pretože nebyť toho, že sa dopočujem, že ju mám totálne ignorovať a prečítať si túto knihu, tak si ju nikdy neprečítam a prídem o super príbeh a zábavu s ním spojenú.
Skvelé odpočinkové čítanie, ktoré na mnohých miestach vyvoláva úsmev až smiech. Hoci to tak nevyzerá, číta sa naozaj dobre, plynulo. Napriek tomu, že je vek hlavných postáv okolo šestnástky, nesprávajú sa zmagorene a hlavne – nesprávajú sa moderne. V príbehu bola zachovaná dobová atmosféra a veľmi ma prekvapilo, keď som sa na záver dočítala, že dokonca aj mnohé detaily zo skutočnej reality života mladučkej Jane Austenovej. Chutný príbeh určený síce pre mladšie pokolenie, ale zaujal aj mňa a prečítala som ho jedným dychom 🙂
Samozrejme, nie je to take sofistikované ako také romány samotnej Austenovej. Navyše v interakcii Jenny s nemenovaným som mala pocit, že ona rozprávať nevie vôbec, zatiaľ čo on vo mne vzbudzoval chvíľami nedôveru skrz to, čo vravel. Ale tak či tak, bolo to fajn!
O mesiac mám štátnice… Myslite na mňa!

Alethea

Jedna myšlienka na “2017 Reading Challenge #6

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s