Eurovízia

Eurovision Song Contest 2017

Guuuuuuuuuuuuuys! Zas bol ten máj, lásky čas – Eurovízie čas!
Aneb včera sa odohralo v Kyjeve finále európskych Hunger Games, tiež známych ako Eurovision Song Contest.
https://i0.wp.com/68.media.tumblr.com/37319a9b5e43fc15aa04e482b715a66b/tumblr_inline_opwpubkLBM1rr44xu_400.gif

Taakže, nemám veľa času, lebo sa mi treba učiť – vlastne aj včera som sa mala učiť, ale chápete. Eurovíziu som nevynechala už niekoľko rokov. Nejaké štátnice ma od nej teraz neudržia. Každopádne zhrniem len to, čo mi vyslovene zostalo zo včerajšieho epického večera v pamäti. (It’s always epic. Even when it’s not.)
Ako úplne prvé ma svojim vystúpením zaujalo Bielorusko. Bolo to veselé, na pódiu vyzerali dobre a dokonca spievali vo svojom jazyku, čo kvitujem. Teda, má to svoje nevýhody, lebo zahraničné rádia vás potom s najväčšou pravdepodobnosť nezahrajú, ale je to milé – držať sa svojej kultúry.
Nasledovalo Rakúsko, ktoré vyzeralo nejako takto. Chlapec z loga Dreamwork vyrástol – feel old yet? Aj jeho pesnička bola taká fluffy, ako k animáku.
Holandsko ma celkom chytilo, mali dobrú pieseň – niečo na štýl Little Mix, ak poznáte 🙂
Ale potom prišlo Moldavsko! A tí boli jednoducho parádni. Dostali ma už v semifinále, ktoré šlo v utorok. Tancovali trošku… Divne 😀 Pripomenulo mi to s kamarátkou “I take my foot, my little foot!” ♪ z A Very Potter Musical 😀 Boli skvelí, mali rytmus – prosto to bolo chytľavé.
O chvíľu neskôr prišli na rad moji favoriti – Taliani! Pre mňa boli víťazmi na prvé počutie, skvelá pieseň s úžasným textom aj melódiou. Och, stále nechápem prečo nevyhrali…
Súťažiaca pieseň Dánska bola síce veľmi pekná, speváčka má ozaj krásny hlas (aj vlasy, keď už sme pri tom), ale nevidela som to na výhru. Vraj mali najdlhší a najdrahší pyro-efekt zo všetkých vystúpení večera 😀
So, we know where you are, we’ll be in touch.”
– Graham Norton
Nasledoval kôň na rebríku (srsly, Azerbaijan, what :D) a za Chorvátsko vystupoval mierne (viac) schizofrenický spevák, ktorý spieval duet sám so sebou. Uznávam, že je umením vedieť vytiahnuť oba konce hlasovej škály, avšak prišlo mi to odveci. Buď mal spievať operne alebo popovo, ale nie obe naraz 😀 Graham Norton to zabil hláškou: “Ironically, for a man singing a song called “My Friend”, he doesn’t appear to have any.”
Austrália mala peknú baladu, ale stále baladu… Aspoň sme tento rok nemuseli riešiť, že ako môže Ne-Európa vyhrať Európsku súťaž 😀
Also do Australia know that this isn’t an actual singing competition? That it’s basically just Europe being petty to each other?
Španielsko tohto roku asi nekomentujem, Nórsko bolo vcelku slušné, a potom prišiel Maaaans! ♥ Nie, vôbec nemám a thing for him. Nieee. Och, konečne na obrazovke niekto s parádnym oblekom! Takto má vyzerať oblek! Ďakujem Mansovi za názornú ukážku, lebo ozaj. To čo predvádzali na obrazovke od utorka prosto nebolo to pravé orechové oblekové. Mans is so cool…
Spojené kráľovstvo podobne ako vyššie spomínané Dánsko – krásny hlas, super pieseň, ballad, but perfect. Rumunsko kamarátka okomentovala, že ich pieseň je tak od veci ako kapustnica s lentilkami. A musím súhlasiť. To jódlovanie bolo totálne mimo. Inak to mohla byť pekná pesnička, lebo slová boli fajn.
Pri Ukrajine som si uvedomila, že tohtoročná Eurovízia napriek mottu “Celebrate diversity” vlastne ani nie je veľmi diverzná. Tento rok napríklad nikto nevystupoval s metalom? Ani vo flitrách a s anténkami?
At least it’s not a ballad.”
– an ancient Eurovision proverb
Belgicko ma šokovalo tým, že ich reprezentujúca speváčka má 17 rokov. Vôbec na to nevyzerala, ani nespievala. Ale bodlo by jej, keby sa trošku usmiala. Takisto 17-ročný bol chalan, čo zastupoval Bulharsko a ten už na svoj vek síce vyzeral, ale ten hlas!! Pááni. Popri Talianoch sa stal mojim druhým favoritom večera. Tretím bolo už spomínané Moldavsko.
Tam kde snaha byť sexy u Izraelčana zlyhala, Švédsku som ju zhltla aj s navijákom. Nabehli ako takí Backstreet Boys na javisko a boli famózni. Takí tí bad boys, ktorým som to žrala. (Pravdepodobne za to mohli modré oči speváka… A tiež mal super oblek!) Tie bežiace pásy mi, mimochodom, pripomenuli minuloročné vystúpenie Mansa na takých tých… Neviem ako sa to volá, ale celý čas som čakala, kedy z toho spadne 😀
Záverom, okrem toho, že celkovo pripravený program nebol taký skvelý ako minuloročný – nudila som sa – vyhral niekto, koho som vôbec nečakala. Celý čas počas hlasovania som neveriaco pozerala komu to tie krajiny neustále pripočítavajú 12 bodov. Keďže som zároveň bola online, videla som, že rovnako šokovaní boli aj ľudia na tumblr. Mne osobne sa výherná pieseň hodí tak do divadla, nie práve na výhru Eurovízie, ale budiž. Portugalskovíťaz Eurovízie 2017:
Pozerali ste Eurovíziu aj vy? Čo hovoríte na vystúpenia a víťaza tohto ročníka? 🙂

Alethea

P.S.: Graham Norton je ten najlepší komentátor Eurovízie všetkých čias. Zhrnutie jeho najlepších hlášok ESC 2017 nájdete tu!
P.P.S.:

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s