Knihy

2017 Reading Challenge #7

Doháňam čitateľské resty. Čo dobrého ste čítali naposled vy? 🙂

  • A BOOK THAT BECAME A MOVIE (2015)Rysavá jalovica
MARTIN KUKUČÍN: RYSAVÁ JALOVICA
Matej Bencúr, známy pod pseudonymom Martin Kukučín, patrí k najvýznamneším autorom slovenského realizmu. Svoj talent zužitkoval najmä v krátkej próze, kde sa idealizovane ladený obraz pracovitosti slovenského ľudu snúbi s kritikou alkoholizmu a jeho negatívneho vplyvu na život jednotlivca a celej spoločnosti. Aj táto kritika však nie je dostatočne ostrá a vyznieva skôr ako láskavé napomínanie starostlivého otca.
Hlavný hrdina poviedky Rysavá jalovica Adam Krt je vylíčený podobne. Jeho poddajnosť alkoholu ospravedlňuje Kukučín prílišnou dobráckosťou a mäkkosťou a stavia ho do humorne zosnovaných situácií, z ktorých sa Adamova slabosť stáva pre čitateľa skôr dôvodom na ľútosť než na moralizovanie.
Adam Krt so svojou ženou Evou nažívajú v svornosti, nebyť škriepnych susedov Trnkovcov, s ktorými sa povadia pre kozu a hydinu. Adam Krt sa vyberie na jarmok predať kapce a kúpi v dobrej nálade jalovičku od Trnku. Pálenka ich zblížila, lenže kým sa oni mierili, jalovička spred krčmy zmizla. U Krtov bol súdny deň, lebo Adam prišiel domov bez jalovice aj bez peňazí. Všetko sa vyrieši šťastlivo – Trnková jalovicu zašikovala domov a práve na Štedrý večer nastalo medzi rodinami zmierenie.
HODNOTENIE: 2/5
Táto slovenská klasika ma… Nebavila. Malo to síce krásnu slovenčinu, ale nevedela som tomu prísť po celé čítanie na chuť. Film z roku 1970 je však už iná vec. Kronerovi sa podarilo ma rozosmiať a jeho herecký výkon bol perfektný! A to jeho ľubozvučné vyslovovanie a všetko, ach! Pri filme však upozorňujem, že nie je doslova podľa predlohy ako to bolo pri Obžinkoch a podľa mňa vám niektoré veci ujdú, ak o nich neviete, takže ak to máte do školy, radšej si prečítajte knižku, dlhé to nie je 🙂
King's CageA BOOK THAT’S PUBLISHED IN 2017
VICTORIA AVEYARD: KING’S CAGE (Red Queen #3/4)
(V slovenskom jazyku ako “Kráľova klietka” vychádza v septembri, v českom ako “Králova klec” v októbri 2017)
Mare Barrowová je ve vězení, bez svého blesku nemá žádnou moc a neustále ji trýzní osudové chyby, jichž se dopustila. Je vydaná napospas chlapci, jejž kdysi milovala, chlapci, který je lhář a zrádce. Maven Calore, nyní král, dál pokračuje v plánech své mrtvé matky ve snaze udržet si vládu nad svou zemí – a nad svou vězeňkyní. Mare v paláci nese tíhu Tichého kamene a její kdysi ubohá skupinka povstalců a Rudých se mezitím dále organizuje, trénuje a expanduje. Nechtějí se už schovávat ve stínech a připravují se na válku. A Cal, princ ve vyhnanství, který se také uchází o Mareino srdce, udělá všechno proto, aby ji získal zpátky. Když se krev obrátí proti krvi a schopnost proti schopnosti, možná nezbyde nikdo, kdo by uhhasil oheň – a Norta, jak ji Mare zná, shoří do základů.
HODNOTENIE: 3/5
Lepšie ako dvojka, ktorej som tiež dala len po tri hviezdičky, ale stále to akosi nebolo ono. Každopádne, čo sa mi fakt ráta je, že postavy nie sú čierno-biele. V tomto dieli sa z ich pováh a života odhaľuje mnohé na čom je krásne vidieť, že človek nie je iba čisto dobrý alebo čisto zlý, ale že má z oboch niečo. Že život je komplikovanejší než je dvojfarebná škála. Dúfajme, že posledný diel tetralógie to zakončí tak štýlovo ako to prvý začal – s piatimi hviezdičkami 🙂
  • A BOOK FROM A NONHUMAN PERSPECTIVELord of Shadows
CASSANDRA CLARE: LORD OF SHADOWS (The Dark Artifices #2/3)
(Vydanie v slovenskom jazyku naplánované na rok 2018, v českom na záver roka 2017)
Would you trade your soul mate for your soul?
A Shadowhunter’s life is bound by duty. Constrained by honor. The word of a Shadowhunter is a solemn pledge, and no vow is more sacred than the vow that binds parabatai, warrior partners-sworn to fight together, die together, but never to fall in love.
Emma Carstairs has learned that the love she shares with her parabatai, Julian Blackthorn, isn’t just forbidden-it could destroy them both. She knows she should run from Julian. But how can she when the Blackthorns are threatened by enemies on all sides?
Their only hope is the Black Volume of the Dead, a spell book of terrible power. Everyone wants it. Only the Blackthorns can find it. Spurred on by a dark bargain with the Seelie Queen, Emma; her best friend, Cristina; and Mark and Julian Blackthorn journey into the Courts of Faerie, where glittering revels hide bloody danger and no promise can be trusted. Meanwhile, rising tension between Shadowhunters and Downworlders has produced the Cohort, an extremist group of Shadowhunters dedicated to registering Downworlders and “unsuitable” Nephilim. They’ll do anything in their power to expose Julian’s secrets and take the Los Angeles Institute for their own.
When Downworlders turn against the Clave, a new threat rises in the form of the Lord of Shadows-the Unseelie King, who sends his greatest warriors to slaughter those with Blackthorn blood and seize the Black Volume. As dangers close in, Julian devises a risky scheme that depends on the cooperation of an unpredictable enemy. But success may come with a price he and Emma cannot even imagine, one that will bring with it a reckoning of blood that could have repercussions for everyone and everything they hold dear.
HODNOTENIE: 4/5
Od prvého dielu uplynul približne jeden rok. Tak prečo je posledný tretí diel naplánovaný až o dva?! Och, to si vôbec nezaslúžime. Ale späť k dvojke.
Už som to raz vravela, ale je neuveriteľné ako dokáže byť svet Tieňolovcov aj po toľkých knihách stále zaujímavý a stále super. To je asi ako Harry Potter – ten sa nám tiež nikdy nezunuje.
Milujem vtipnosť postáv a ich jedinečnosť, ktorá však nevychádza z nejakých ich superschopností, ale proste z ich vnútra. Táto časť nie je až tak šialene napínavá, skôr sa všetko zomelie až tesne v závere – a to vám teda hovorím, že koniec je teda dobrý kolotoč. To ale neznamená, že sa tých zvyšných 400 strán nič nedeje. Ako povedal Magnus, táto skupinka Tieňolovcov je pomaly horšia ako Clary, Jace a spol. a tí teda lietali v jednom maléri za druhým 😀
Prečo som ale strhla jeden bod?
– Trošku mi prekážalo, že každá jedna z postáv bola opisovaná ako beautiful, handsome, attractive, sexy, hot…
– Podobne dávam mínus aj za pretláčanie gender ideológie do deja.
– Tri postavy boli označované ako nový Jace rôznymi postavami zo širšieho okruhu. Trošku divné, že sa to všeobecne hovorí v celej tieňoloveckej spoločnosti o troch ľuďoch zároveň, nie? 😀
Inak ale určite odporúčam 🙂

Jedna myšlienka na “2017 Reading Challenge #7

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s