Knihy

2017 Reading Challenge #8

Ak dnes večer budete podobne ako ja pozerať finále 10. série seriálu Doctor Who, tak vedzte, že v tom nie ste sami. Hádam to rozdýchame 😀

  • A BOOK YOU GOT FROM A USED BOOK SALEŽenský zákon
JOZEF GREGOR TAJOVSKÝ: ŽENSKÝ ZÁKON
Jana z Dohnian, ako znel jeden zo pseudonymov známeho autora druhej vlny slovenského realizmu, poznáme nielen vďaka jeho poviedkam, ale považujeme ho aj za kľúčového tvorcu drámy v tomto literárnom období. Realistický rozmer jeho dramatickej tvorby tkvie predovšetkým v zobrazení komplikovaných medziľudských vzťahov, v manželských zhodách a intrigách. Najmä intrigy chápe Tajovský ako zbraň žien na uskutočnenie svojich zámerov.
V Ženskom zákone, ktorý značne vystihuje podstatu diela, sa leitmotívom stáva práve logika a vynaliezavosť, obzvlášť ak ide o majetok. Satisfakcia týchto činov je možná kompromisom, nadhľadom a dôverou, ktoré sa spájajú v postave Jana Maleckého a sú morálnym mementom celého diela.
Mara aj Zuza sa ženú za bohatstvom, ktoré je pre nich dôležitejšie ako šťastie ich detí. Nechcú pustiť deti z domu, pretože by nemal kto pracovať. Konflikt umocní Dora svojimi intrigami a klebetami a spustí tak lavínu nedorozumení a ohováračiek.
HODNOTENIE: 3/5
Hra postavená na probléme s vydajom 😀 Čo je väčšou a nikdy nestarnúcou starosťou žien ako dobre sa vydať? No predsa dobre vydať svoje dcéry. Celkom ma ten námet pobavil – hlavne, keď som už tiež v tom období života, kedy aj moja rodina dotiera, že kedy mi majú prísť tancovať na svadbu. (Bez komentára.) Dej ako celok… No povedzme, že medzi moje obľúbené knihy patriť nebude. Ale ušlo to!
Emily of New MoonA BOOK WITH A CAT ON THE COVER
L.M. MONTGOMERY: EMILY OF NEW MOON (Emily #1/3)
Emily Starr has never known what it is to be unloved. But when her father dies, she is left in the care of her mother’s family. Emily is a stranger to the proud Murrays, none of whom think they can cope with such a heartbroken, headstrong girl. They decide to draw lots for her, and Emily is sent to live at New Moon with stern Aunt Elizabeth, the head of the clan. Kind Aunt Laura and friendly, eccentric Cousin Jimmy also live at New Moon, though, so she is not without hope.Emily is enchanted by New Moon, but cannot believe she will ever belong there. With her lively imagination and dreams of being a famous writer, she seems to have a talent for scandalising her family. Before long, though, she has made firm friends: Ilse, a tomboy with a blazing temper, Teddy, an aspiring artist, and Perry, the ambitious houseboy. She brings so much life to New Moon, perhaps one day even Aunt Elizabeth will consider herself lucky to have ‘won’ Emily.
HODNOTENIE: 5/5
Musím sa vám s niečim priznať. Viete, ja si nezvyknem kupovať knihy kvôli krásnej obálke. Dokonca si nezvyknem kupovať v posledných rokoch knihy vôbec, pokiaľ si nie som 100% istá, že sa mi budú fakt páčiť. Ale moje čitateľské, dlho pestované sebaovládanie zlyhalo, keď som zbadala tieto tri obálky:
Poľahčujúca okolnosť – prečítala som si obsah a pár recenzií prv než som odklikla kúpu prvého dielu… Každopádne, skôr než ma začnete lynčovať, viete aká dobrá kúpa to bola? Chvíľu mi trvalo ako v krátkosti opísať túto knihu, ale potom som na to prišla: Pohladenie na duši. To je to, čo vystihuje prvý diel tejto trilógie, ktorej ďalšie dva diely už putujú ku mne domov.
Príbeh je tak úžasne milý a príjemný. Je tak očarujúco rozprávkový, vzhľadom na úžasnú predstavivosť malej ašpirantky na spisovateľku. Hlavná predstaviteľka je v tomto dieli ešte dieťaťom s citlivou, vnímavou dušou, odvážnym srdcom a bystrým rozumom. Ostatné postavy sú takisto úžasné – či už ide o Emilinu rodinu, kamarátov, ale aj susedov. Každá z postáv má svoju hĺbku a zmysel. Napríklad aj taký otec Cassidy sa vyskytol iba na pár stránkach, no úplne ma nadchol. Bol úžasný 😀 Je to naozaj skvelý príbeh, ktorý odporúčam všetkými desiatimi.
  • A BOOK WITH AN ECCENTRIC CHARACTERAristokratka na koni
EVŽEN BOČEK: ARISTOKRATKA NA KONI
Mladá aristokratka Marie Kostková z Kostky opět řeší nezáviděníhodné problémy. “Nejchudší zámek v Čechách” zůstává věrný svému označení, a tak tu hraběcí rodinka ani personál rozhodně nemají ustláno na růžích. Místo davů návštěvníků se na zámku kupí neproplacené faktury za vodu a hrozí, že záhy bude největší atrakcí každodenní koupel obyvatel zámku v kašně s dešťovkou. Chce to nějaký nápad… Projekt nazvaný Aristokratka před smrtí se zdá být skvělým řešením. Smrt přitáhne senzacechtivé turisty, bulvární tisk jim udělá reklamu… a budou mít vyhráno. Jenomže všechno je opět jinak – projekt Aristokratka před smrtí je mrtvý. A zabil ho kníže Schwarzenberg. Nikdy ale není tak zle, aby nemohlo být hůř. O tom nás s nevyčerpatelnou dávkou humoru přesvědčuje pokračování úspěšných knih Poslední aristokratka a Aristokratka ve varu.
HODNOTENIE: 2/5
Po prvom fantastickom dieli s názvom “Poslední aristokratka” som šla do čítania druhej časti s dávkou dosť značného očakávania. Zostala som len mierne sklamaná, pretože napriek opakovaniu sa dejovej línie bola stále vtipná. Tento tretí diel ma však už sklamal o niečo viac. Dej bol síce celkom zábavný, no už tak ohrano zábavný. Opäť to bolo celé o tom istom – zas len to isté dookola. Čiže… Hm. Rátalo sa mi však Máriine rozplývanie sa nad nemenovaným – to bolo milé 😀 Ale summa summarum, viac ako dve hviezdičky tomuto (momentálne poslednému) dielu dať nemôžem.
Čo dobrého čítate? 🙂

Alethea

3 myšlienky na “2017 Reading Challenge #8

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s