Knihy

2017 Reading Challenge #9

Strašne veľa čítam nejako tento rok… Si vezmite, že momentálne som prekročila počet kníh, ktorý som prečítala za CELÝ rok 2016. Divné.

  • A BOOK SET IN HIGH SCHOOL (2015) Emily Climbs
L. M. MONTGOMERY: EMILY CLIMBS (Emily #2/3)
Emily never imagined Aunt Elizabeth would allow her to go to high school in Shrewsbury, and she’s thrilled, especially as her close friends Ilse, Teddy and Perry will be there. But there are certain conditions: for the whole three years Emily must board with hateful Aunt Ruth, and she must promise to stop writing stories.
To Emily, this is unthinkable, but she wants an education, and reluctantly agrees. With the move from her beloved home at New Moon to Aunt Ruth’s house, Emily’s world is turned upside down. Not only must she prove herself at school, despite rejection and jealousy, but she can no longer count on her friends. Her happy childhood friendships – especially with Teddy and Perry – start to turn into something more complicated and in a small-town, the merest hint of gossip can cause scandal.
HODNOTENIE: 5/5
Emily nám podrástla, avšak v pokračovaní prvej časti sa chystá zostať doma, aj keď všetci jej rovesníci sa práveže zapisujú na školy. Alebo žeby nie? Nakoniec sa Emily predsa len dostáva na vysnívanú strednú školu, hoci so značným sebazapretím, pretože jednou z podmienok jej nástupu je, že prestane vymýšľať príbehy. Ako dokáže Emily fungovať bez toho? Veď snívanie a pretavovanie snov do písmen a poviedok je predsa jej najobľúbenejšia činnosť. Okrem toho začína riešiť aj dilemy ľúbostného charakteru, priateľských väzieb a intríg spoločnosti…
Je maximálne krásne ako dokáže Montgomeryová prispôsobiť štýl písania veku Emily. Prvý diel úplne odráža jej detskú psychiku a zmýšľanie, zatiaľ čo tento druhý je už na vyššej úrovni a vystihuje jej mentalitu dospievajúcej mladej ženy. Teším sa na poslednú tretiu časť! I keď, ja hlúpa som si pozrela ako to bude končiť (mala som silný tušák a proste som neodolala…), takže teraz som si trošku pokazila napätie a neláka ma to tak skoro čítať 😀
Kamoš OborA BOOK BASED ON MYTHOLOGY
ROALD DAHL: KAMOŠ OBOR
Môže malé dievčatko zvíťaziť nad hroznými, ozrutnými obrami – ľudožrútmi, ktorí šíria strach po celej krajine? Máte pravdu – nemôže. Iba ak … iba ak by jej pomohol dobrý kamarát, rovnako veľký ako oni – Kamoš obor. A nemyslite si, že malá Sophia prežíva v príbehu iba strach a napätie. Kamoš obor je totiž veľmi zábavný spoločník a Sophiu i vás často rozosmeje. No a pretože má rád deti, určite sa stane aj vaším kamarátom. V knihe sa stretnete dokonca aj s anglickou kráľovnou.
HODNOTENIE: 5/5
Po tom, ako ma príjemne potešil knižný Charlie a továreň na čokoládu, som sa rozhodla si z knižnice vypožičať aj túto rozprávkovú knihu Roalda Dahla. Prečo práve túto? Spôsobil to Spielberg s jeho fantastickým filmovým spracovaním práve tohto príbehu – vďaka mu za to!
Opäť skvelé dobrodružstvo plné rozprávkových postáv a zážitkov, takže rozhodne som sa v tejto voľbe nesklamala. Strašne sa mi rátalo ako úžasne popletene rozprával Kamoš obor! Plne odporúčam vašej pozornosti ako film, tak aj knižku 🙂
P.S.: Tie ilustrácie boli opäť úplne super 🙂
  • A NOVEL SET DURING WARTIMEThe Red Necklace
SALLY GARDNER: THE RED NECKLACE – audiobook read by Tom Hiddleston
The story of a remarkable boy called Yann Margoza; Tetu the dwarf, his friend and mentor; Sido, unloved daughter of a foolish Marquis; and Count Kalliovski, Grand Master of a secret society, who has half the aristocracy in thrall to him, and wants Yann dead.
Yann is spirited away to London but three years later, when Paris is gripped by the bloody horrors of the Revolution, he returns, charged with two missions: to find out Kalliovski’s darkest deeds and to save Sido from the guillotine.
With a tangle of secrets, a thread of magic and a touch of humour, the follies of the aristocracy and the sufferings of ordinary people are unfolded as their lives move relentlessly towards the tragic and horrific days of the Terror.
THE RED NECKLACE is not only a tremendous adventure story but a vibrant and passionate picture of Paris in turmoil and of a large cast of memorable characters.
HODNOTENIE: 5/5
Tom Hiddleston je jeden z najlepších britských hercov – teda minimálne podľa mňa. Milujem jeho hlas a jeho rečnícke schopnosti (mimo iné). Táto audiokniha mi opäť raz dokázala, aký je on talentovaný. To ako prednášal a menil hlasy pri postavách bolo proste úchvatné. Bol ozaj skvelý.
Čo sa týka deja, tak aj ten bol sám o sebe veľmi zaujímavý. Historické pozadie Veľkej francúzskej revolúcie, vzbura ľudu proti šľachte a Cirkvi, sa prelínala s prvkami fantasy a romantického príbehu. Skvelé čítanie. Musím ale upozorniť, že audiokniha má prispôsobený text – nie je to doslova originál pôvodná kniha, je v skrátenej forme. Neviem, či jej to ubralo niečo na duchu, ale predpokladám (dúfam), že sme prišli iba o pár opisov a detailov, ktoré sa škrtli kvôli väčšej dynamike.
Ak máte problém pri sústredení sa počas anglických audiokníh, odporúčam sledovať text očami, zatiaľ čo Tom číta 🙂
Čo dobrého čítate, poprípade ste čítali? Teším sa na vaše komentáre!

Alethea

4 myšlienky na “2017 Reading Challenge #9

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s