Šľachtic srdcom

BRF: O jednej z mojich záľub

Výsledok vyhľadávania obrázkov
Tí, ktorí ma už poznajú nejaký ten piatok vedia, že medzi moje záujmy, ktorým sa venujem, patrí sledovanie diania v prostredí kráľovských rodín a že ma to neopustilo už niekoľko dlhých rokov.
.
Celé to začalo tým, že som ešte na základnej škole objavila lásku k dejepisu. Táto láska sa tak postupne čoraz viac zameriavala na dejiny Spojeného kráľovstva so všetkými ich kráľmi a kráľovnami. (Tak trošku to súviselo aj s tým, že som v siedmaku alebo ôsmaku čítala jeden skvelý historický román z obdobia občianskej vojny, po ktorom som sa začala viac a viac vŕtať v tom ako to presne v tej dobe vyzeralo :D)
.
Skrz dejiny som potom plynule prešla až do súčasnosti a začala si všímať aj terajšiu kráľovskú rodinu v UK, ktorú hlboko obdivujem za jej úžasnú prácu v charitách a iných organizáciách, za jej odovzdanie sa povinnosti národu, za ich úžasné vystupovanie a neustálu láskavosť k ľuďom.
.
Prečo o tom všetkom ale rozprávam práve teraz? To, že od pondelka v Lidli bude britský týždeň dôvodom nie je 😀 V skutočnosti ma už hnevajú články kolujúce na FB z rôznych bulvárnych plátkov plné chobotín, neoverených informácií, trápnych domnienok, zlých použití titulov a iných nepresností.
Takže tento článok je taký menší výkrik do tmy, ktorým by som vám rada predstavila pár alternatív kde čerpať také informácie, ktoré sú pravdivé a relevantné. Navyše, nikdy neviete kedy sa vám tieto zdroje zídu. Napríklad takým koncom roka… 😉
.
P.S.: Bonusom sú aj typy, ako sa ku kráľovskej rodine tak trochu dostať (:
.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt the queen prince philip
  • Čo čítať
Keďže som pred malou chvíľou spomenula čítanie článkov, začnime teda od nich. Pokiaľ sa naozaj zaujímate o kráľovskú tematiku, prosím, prestaňte brať vážne stránky typu Topstar, Azet, Čas, a pod.! Fakt sú plné hlúpostí a ja nad nimi len zbytočne šediviem, keď mi vybehnú na FB nástenke, pretože ich niekto z mojich priateľov lajkol.
Ak preferujete získavanie info online spôsobom, úplne najbezpečnejšie sú oficiálne účty britskej kráľovskej rodiny, ktoré nájdete nielen na Facebooku, ale aj Twitteri a Instagrame. Okrem nich môžete sledovať aj vierohodné stránky a fóra, na ktoré prispievajú viacerí autori svojimi článkami, poprípade samotných novinárov, ktorí chcú priniesť nie šokujúce vymyslené pikošky na pritiahnutie masy nerozmýšľajúcich čitateľov, ale pravdivý obraz života a činnosti členov kráľovskej rodiny. Príkladom môžu byť tieto odkazy:
.
.
Všetky smerujú na twitter, ale prvých 6 existuje aj na Facebooku. Čo sa týka zvyšku, tam si úplne istá nie som, ale určite sa skúste pozrieť.
.
V prípade, že sa s angličtinou veľmi nekamarátite, tak zo slovenských/českých stránok vám plne odporúčam Blog o současných monarchiích. Je síce pravda, že v poslednej dobe tam už nepribúdajú novinky tak úžasným tempom ako kedysi, ale napriek tomu ho však stojí za to navštevovať. Aj keby tam už nikdy nič nepribudlo, aj tak by som vás povzbudzovala prejsť si ho, pretože je plný maximálne skvelých článkov, životopisov, zaujímavostí, odporúčaní na knihy a filmy… Zlatá studňa, naozaj.
.
.
Za tie roky som vám aj ja priniesla niekoľko článkov ohľadom rôznych akcií – aj keď ich nebolo mnoho, pretože väčšinou mám pocit, že som jediná, ktorú to fakt zaujíma 😀 Dodatočne si ich viete nájsť v rubrike Iné → Udalosti. (Tam pomedzi články o Eurovízii :D)
.
https://i0.wp.com/www.telegraph.co.uk/content/dam/news/2016/10/02/110140251_royal%20canada%20news_trans_NvBQzQNjv4Bqeo_i_u9APj8RuoebjoAHt0k9u7HhRJvuo-ZLenGRumA.jpg
.
Čo sa týka takých kníh, ako som už vravela, plno super recenzií nájdete na blogu o monarchiách. Za seba vám v skratke môžem odporúčať
.
Alžběta II. – Život moderní panovnice (hodnotenie)
Kráľovná Alžbeta II. – Pamätné album pri príležitosti diamantového jubilea
(↑ plné krásnych fotografií!)
Philip a Alžběta: Portrét jednoho manželství (hodnotenie)
Králova řeč
Charles – Príbeh, o ktorom sa mlčí (hodnotenie)
.
Počula som, že skvelá kniha je aj Kate – Budúca kráľovná, ktorá na mňa už čaká na mojej poličke, no vzhľadom na to, že som ju ešte nečítala, neviem vám povedať 😀 Každopádne ju určite neskôr spomeniem v niektorom z mojich Reading Challenge článkov 🙂
.
Z dejepisných kníh mám osobne veľmi rada Slavné příběhy anglických dejin (R.Lacey) a chcela by som si prečítať Dějiny anglického národa (P.Johnson), ale tak k tým neviem kedy a či sa dostanem 😀 Počula som mnohé chvály aj na Churchillove Dejiny po anglicky hovoriacich národov, no takisto som ich stále nečítala. Z vlastných skúseností ešte ale viem odporúčať autorku Alison Weir, ktorá píše nielen faktografické knihy o osobnostiach britských dejín, ale aj romány, ktoré sa skvelo čítajú a sú historicky presné.
.
Záverom ešte spomeniem britský časopis Hello, ktorý v žiadnom čísle nevynechá niekoľko článkov o európskych kráľovských rodinách (samozrejme najmä o tej britskej) doplnené o úžasné fotografie. Zbožňujem ich špeciály!
V českom znení chvíľu fungoval časopis Dotyk – Royal, no bohužiaľ už zanikol. Ešte donedávna sa dali staré čísla čítať na ich stránke v archíve, no pokiaľ viem, tak už ani tá neexistuje. Veľká škoda.
.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Diana her life and legacy
.
  • Čo pozerať
Popravde v tejto rubrike nejaký šialený prehľad nemám, ale fantastické boli všetky dokumenty ITV, ktoré som videla a ktoré prešli oficiálnym schválením. Tými sú napríklad:
.
Our Queen at 90 (2016)
Prince Harry at 30 (2014) × Prince Harry in Africa (2016)
Diana, Our Mother: Her Life and Legacy (2017)
.
Milé sú aj tieto filmy kráľovskej tematiky inšpirované skutočnými udalosťami:
Jej Veličenstvo (2001) × Kráľova reč (2010) × Kráľovská noc (2015)
.
  • Čo robiť
V úvode článku som vám sľúbila typ ako sa dá s takou kráľovskou rodinou prísť do kontaktu a nezabudla som na to 🙂 Osobne strašne rada posielam a dostávam listy, či pohľadnice (tie robím najradšej handmade, hlavne na Vianoce). V dnešnej dobe je však málo ľudí, s ktorými sa dá dopisovať. Našťastie sú tu však kráľovské rodiny, ktoré nemajú problém vám odpísať a venovať vám za vašu snahu a čas neobyčajný suvenír v podobe unikátnych foto-pohľadníc s totálne milými poďakovaniami a prianiami. (Predstavte si odpovedať na tú haldu listov, akú vidíte na fotke – a predsa vždy odpovedia!)
Stačí napísať pár riadkov (napríklad prianie šťastných a veselých Vianoc alebo blahoželanie k narodeninám/svadbe/narodeniu dieťaťa) a odoslať na správnu adresu. Samozrejme nesmiete zabúdať na slušné správanie! Písať princovi Harrymu takú žiadosť o sobáš fakt nie je kóšer, ale dúfam, že vám to nie je nutné vysvetlovať 😀 Slušnosť je základom pre jednanie s hocikým, však?
Adresy nájdete na už spomínanom Blogu o současných monarchiích – konkrétne tu. Nezabudnite aj na správnu tituláciu, nech už píšete komukoľvek!
.
https://i0.wp.com/www.ridgewoodschool.co.uk/_site/data/files/images/content/A6E5A731966365467CB9E75C555CDFEE.png
.
Okrem toho prednedávnom začal už aj na Slovensku fungovať program Ceny vojvodu z Edinburghu, do ktorého sa teraz od septembra zapájam aj ja! Aj to je jeden krôčik bližšie ku kráľovskej rodine, ktorý vám môžem odporúčať, a to hlavne preto, lebo jeho pointou je rozvíjať mladých ľudí v ich talentoch a zručnostiach 🙂
(Viac info nájdete na ich ofiko stránke: dofe.sk)
.
.
.
Vyčerpávajúci článok, čo poviete? 😀 Rozmýšľam, že o čo som sa ešte mohla podeliť, ale už mi nič k tejto téme nenapadá. Kdyby něco, doplním a samozrejme sa neváhajte pýtať v komentároch, ak vás niečo zaujíma. Pokiaľ budem vedieť, rada odpoviem 🙂
Krásny víkend vám prajem!
A nezabudnite zajtra v noci sledovať roj perzeíd 😉

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s