Filmy a seriály

2017: Filmy a seriály #5

Ehm, musím vám predstaviť môj nový fandom…
c

Aby ste vedeli, celé to začalo nevinným čítaním knihy o princovi Philipovi a kráľovnej Alžbete, kde okrem mnohých iných informácií sa objavila aj tá, že v šialene obrovskej zbierke kníh princa Philipa nenájdete veľa románov, ale čestné miesto má predsa len C. S. Forester s jeho ságou Hornblower.
→ “Hrdinové povídek o Hornblowerovi představují ctnosti, kterých si Philip cení – slušnost, smělost, rozvážnost, zdvořilost, přátelství, vlídnost, věrnost, odvahu – a jež organizace mládeže, jichž je hlavou (jako Projekt cen vévody z Edinburghu a nadace Na cestě), mají částečně také posilovat.” (G.Brandreth)
A mňa to, ako inak, zaujalo a začala som si googliť, kto to ten Forester a Hornblower sú…
HORNBLOWER: Rovná šance (1998) – HORNBLOWER: Důstojnícke zkoušky (1998) – HORNBLOWER: Vévodkyně a ďábel (1999) – HORNBLOWER: Žabáci a langusty (1999) – HORNBLOWER: Vzpoura (2002) – HORNBLOWER: Odplata (2002) – HORNBLOWER: Věrnost (2003) – HORNBLOWER: Povinnost (2003)
Oficiálny text distribútora:
Historicko-dobrodružná filmová séria životnej cesty Horatia Hornblowera, legendárneho britského dôstojníka, s vynikajúcim hereckým obsadením. Veľkolepé a výpravné ťaženia britského impéria nepoznali hranice. Práve naopak, neustále ich prekračovali. A v tom bol Hornblower lepší ako ktokoľvek iný. Už od nalodenia sa v prístavnom mestečku Portsmouth bolo jasné, že do služieb britskej námornej armády vstupuje muž, na ktorého sa len tak ľahko nezabudne. A jeho kariéra je dostatočne bohatá na to, aby sa pri tom nikto nenudil. Vojny zúria všade na okolo a my sa staneme spoločníkmi jedného z najudatnejších dôstojníkov svojej doby…
Horatio Hornblower
Jedného pekného rána som si teda pustila prvý diel z 8 častí filmovej adaptácie a do pár minút som tomu úplne prepadla. Keď si pozriete hodnotenia na IMDb alebo ČSFD, zistíte, že tisícky ľudí týmto filmom dáva v priemere hodnotenie 8+, a to každému jednému z dielov. Je až neuveriteľné ako si vás dokáže mladý Horatio získať a namotať vás na všetky dobrodružstvá, v ktorých sa ocitá.
Horatio ako taký je až priam dokonalý. A to nehovorím o výzore (což si neklamme, vyzerá viac než dobre :D). Jeho charakter je tak pevný, tak úžasný, až človek pozerá s otvorenými ústami ako sa nikdy nenechá podlomiť nejakou zo slabostí akými sú pocit krivdy, pomstychtivosť, pýcha, či žiarlivosť. Ale on je proste nesebecký a pokorný. (Viete koľkrát som už ja bola v tom, že veď, prebožky, utop ho alebo čosi a on nič?! 😀 A to som veľmi pacifický človek :D) Jediné, čo sa mu môže vytknúť – ale ja mu to nevyčítam, pretože ho v tom celkom chápem – je jeho šialená oddanosť povinnosti. Jeden by povedal, že je kariérista-workoholik, ale, hold, to je to, kým je a nejde to inak než ho obdivovať.
Má srdce na pravom mieste, nenechá sa zviesť zo správnej cesty, myslí mu to, je lojálny, čestný, odvážny, skromný, pracovitý a odhodlaný byť dobrým námorníkom. Až na to, že je tým najlepším, čo ho samozrejme privádza do mnohých sporov, kedy ho iní presne z tohto dôvodu znenávidia a ničia mu život. Plus si do toho zarátajte vojnový stav krajiny, a teda nepriateľov z opozičných námorných vojsk. Poprípade mor a iné problémy 18./19. stor.
Hornblower
Celých 8 filmov ale prirodzene narazíte na viac ako len na skvelého Horatia – osobne sa mi rátali Clayton a Kennedy hneď z prvého dielu, ešte viac sir Edward a Bush, ktorí sa na scéne objavia trošku neskôr. A tiež Cotard k záveru! Okrem vymenovaných tam ale skutočne nájdete širokú paletu postáv, ktoré úžasne vykresľujú a dotvárajú celý príbeh. Sledovať ich vývoj a postup ich vzťahov, fandiť im a báť sa o nich v tom-ktorom boji či probléme je fakt dychberúce. Nehovoriac o tom, že sú všetci perfektne herecky obsadení!
Plus vzhľadom na historické zasadenie príbehu v dejinách sa takisto musím ešte veľmi pozitívne vyjadriť aj k úžasným kostýmom a celkovo precíznosti, s ktorou sa venovali výprave a kulisám.
Je jedna vec, ktorú som im nežrala v priebehu deja, pretože mi vyložene nesedela k Horatiovej povahe. (Neskôr som si googlila ako presne to bolo v knihe a zistila som, že som ju ani nemala vnímať inak, čo ma potešilo.) Každopádne sa však pripravte na nádielku plnú fantastických postáv, vtipných slovných výmien, výborných dobrodružných zápletiek, a to všetko v úžasnej atmosfére prostredia britského námorného vojska na prelome už spomínaného 18./19. storočia.
Na záver tohto článku si požičiam slová z jednej recenzie uverejnenej na IMDb:
Thor Another GIFs | TenorIoan Gruffudd’s portrayal produces an honorable man, a character which every guy should secretly want to be. This series is a ‘must have’ for every film library. Ten stars!
– bill-987
Takisto plne odporúčam na pozretie – poďakovať sa mi môžete neskôr. A potom môžeme spolu vymyslieť, že čo teraz… Myslím akože po dopozeraní, pretože osobne mám absťák.
Ahoy!

Alethea

P.S.: Oh yeah, I’m in the deep sea of the fandom… #Uhm #KúpilaSomSiLoďku

7 myšlienok na “2017: Filmy a seriály #5

  1. Opět jsi mi rozšířila obzory O_O O této sérii slyším poprvé. Co se týká Zeměplochy doporučuji začít knihou “První příběhy ze Zeměplochy” 🙂 Sama jsem na tomto dvojdíle (nevím jak u Vás, ale v ČR jsou Zeměplochy obvykle vydávané po dvojdílech tj. že v jednom svazku jsou dva příběhy/knihy) začínala a nádherně mě to uvedlo do celého světa Zeměplochy a výborně jsem se bavila. 😉

    Páči sa mi

  2. Já nevím proč, ale nikdy jsem historickým filmům, seriálům nepřišla na chuť, ačkoliv se těší všeobecně poměrně velké popularitě a oblíbenosti 😀

    Páči sa mi

  3. Hm, akurát som si vravela, že nemám poriadne čo pozerať. Vyzerá to dobre! Páči sa mi setting, páči sa mi množstvo dielov! Aj herec vyzerá dobre, a raz mi nejde do hlavy, kde som ho už videla hrať, že má tak povedomý ksicht. Každopdne, vďaka za tip, určite tomu dám šancu, vyzerá to fajnovo 🙂

    Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s