Knihy

2017 Reading Challenge #11

Pokiaľ sa teda rozhodnem, že čo chcem čítať – prinášam vám zhrnutie troch kníh, ktoré som čítala v septembri 🙂

  • A BOOK BOUGHT ON A TRIPIrresistible
MARY BALOGH: IRRESISTIBLE (Horsemen Trilogy #3/3)
Sophia Armitage was a friend, indeed. She had agreed to help Sir Nathaniel Gascoigne find a husband for his cousin, Lavinia, in the glittering city of London-only half hoping that she’d find one herself. Sophia knew the odds were against her. Men simply did not seem attracted to her-not that way. Even her late husband had treated Sophia more as a companion than a lover. But then something shocking happened in London-Sophia found herself in the arms of Nathaniel himself! Not only did this act of indiscretion threaten their lifelong friendship, it revealed the depth of passion that defied everything Sophia believed about herself.
HODNOTENIE: 3/5
Historické ľúbostné romány od Mary Balogh alebo Julie Quinn, ktoré som vám už párkrát spomenula (tu a tu), sú výborné na totálne vypnutie a neriešenie nejakých hlbších zápletok. Samozrejme, sú predvídateľné a také… No, typicky ružovo románové s “pravážnou” zápletkou, hrdým charakterom postáv a úžasným rozuzlením v náručí toho pravého. Aj také padne dobre si niekedy prečítať – pokiaľ je to teda dobre napísané, což v tomto prípade je. Dej má dobrý spád a fakt príjemne sa číta, takže môže byť 🙂
A BOOK BY OR ABOUT A PERSON WHO HAS A DISABILITYHemingway
ERNEST HEMINGWAY: POVIEDKY
Hemingwayov autorský výber poviedok vyšiel roku 1938, v slovenčine prvý raz roku 1961. V textoch akoby sa premietal celý spisovateľov život – ocitneme sa uprostred Afriky pod Kilimandžárom, v michiganských lesoch, na talianskom fronte, v povojnovom Francúzsku či Španielsku. Poviedky vychádzajú v novom slovenskom preklade Vladislava Gálisa.
HODNOTENIE: 1/5
Keď som odklikávala počet hviezdičiek na GoodReads, až som sa pozastavila nad tým, či si ma neprídu podať všetci tí ľudia, ktorí túto knihu hodnotia vysoko. Ale, hold, Hemingwayov štýl písania mi očividne nesedí a tento fakt sa nezmenil ani po tých 500 stranách, počas ktorých som mu dávala šancu. Samozrejme, učili sme sa, že jeho štýl je strohý a vyhýba sa jazykovým okrasám, no mne prišiel až príliš úsečný. Akosi mi k srdcu neprirástol. Výnimku tvorí zopár príbehov, ktoré sa mi však rátali – prevláda v nich psychologická téma zničených duší vojakov.
Anjeličku môj strážničku – rozpráva o dvoch vojakoch, ktorí nemôžu spávať, ukazuje čo sa im odohráva v hlave
Čisté, vysvietené mesto – opäť motív bezsenných nocí a túžba po dôstojnosti
Taký nikdy nebudeš – koľko toho zmení zranenie hlavy napriek hlade po živote
Prírodopis mŕtvych – opis bojiska a strata ľudskosti, veď aj tak všetci zomrú
  • A BOOK WITH A FAMILY-MEMBER TERM IN THE TITLEDetektívne príbehy otca Browna
GILBERT KEITH CHESTERTON: DETEKTÍVNE PRÍBEHY OTCA BROWNA
Chestertonove detektívne poviedky môžeme smelo zaradiť k najlepším dielam klasickej detektívky a najmä k románom sira Arthura Conana Doyla. Nenápadný, ošumelý, postavou ťarbavý, na prvý pohľad naivný, ba až smiešny katolícky kňaz postupne rozuzlí navonok neriešiteľné kriminálne prípady a svojím racionalizmom a dôsledne logickým myšlienkovým postupom prekvapuje aj najskúsenejších profesionálnych detektívov. Na rozdiel od Sherlocka Holmesa, ktorý pri práci používa aj vedecké metódy, otec Brown dedukuje svoje závery pri odhaľovaní zločinu či zdanlivo nevysvetliteľnej “nadprirodzenej” situácie na základe dokonalej znalosti ľudskej povahy a psychológie.
HODNOTENIE: 2/5
Priznám sa, že som čakala nového Sherlocka (ak teda môže postava napísaná pred 90 rokmi byť nová). Niečo so šmrncom, niečo s premakaným prípadom, ktorého vyriešenie vám hýbe mozgovými závitmi pritom ako sledujete inteligenciu a dôvtip detektíva.
Tu máme kňaza, ktorý síce nerieši jednoduché prípady, ale jeho riešenia sú jednoduché. V skratke, vie prekuknúť povahu človeka a odhaliť v ňom vinníka. Inými slovami… Nebavilo ma to.
Poznáte nejakú dobrú detektívku s výnimkou Doyla a Agathy Christie?
(A s výnimkou tých moderných s brutálnymi vraždami psychopatov, tie nemusím :D)

Alethea

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s