Filmy a seriály · Čo sa inam nezmestilo

Mesiac do Vianoc #3: Netradičný filmový zoznam

Ahojte!

Mesiac do Vianoc #3Už sa to blíži! KONIEC SEMESTRA JE ZA DVERAMI!!
Neviem vám na isto povedať, či žijem, pretože tento článok je prednadstavený a faktom je, že som posledný týždeň šedivela pod návalom termínov. Nehovoriac o tých budúci týždeň a potom predtermínoch ešte pred Vianocami, ach…
Ale tento článok, samozrejme, nechcel byť o mojom sťažovaní sa. Po pesničkách a knihách vám takto blogovo prinášam zoznam 5 netradičných filmov na vianočné obdobie!

1.) A Little Princess – Malá princezná (1995)A Little Princess
“Nech príde čokoľvek,” povedala Sara, “jedna vec sa nezmení. Ak aj v handrách nevyzerám ako princezná, môžem ňou byť v duši. Bolo by ľahšie byť princeznou v zlatých šatách, ale je oveľa väčším víťazstvom byť ňou stále, keď o tom nikto nevie.”Takto rozmýšľa hrdinka nádherného príbehu určeného predovšetkým dievčatám – 11-ročná Sara Crewová, ktorú pre jej ušľachtilé správanie všetci prezývajú princezná. Sara vyrastala v Indii, 7-ročnú ju otec, bohatý kapitán Crewe, priviedol do penziónu slečny Minchinovej v Londýne. Keď Sarin otec zomrel a nechal dcéru bez peňazí, zlá a panovačná slečna Minchinová ju chcela vyhodiť na ulicu, potom však z nej urobila slúžku. Statočná “princezná” Sara musela prekonávať neuveriteľné príkoria.
2.) Anděl Páně 1 & 2 (2005 & 2016)
Je časné ráno, v předvečer Štědrého dne, a celé nebe se chystá na velkolepé oslavy Ježíškových narozenin. Panna Marie se sv. Veronikou pečou hory cukroví, Tři králové chystají dort a sbor andílků nacvičuje koledy. Jen jeden anděl jakoby tu byl navíc a jakoby se každému jen pletl pod nohy – Petronel (Ivan Trojan), paličatý nešika a přetrhdílo. Na co sáhne, to zkazí, ale přitom nikdy nepřizná svoji chybu. Zakrátko si proti sobě poštve všechny svaté. Jediný, kdo má s Petronelem ještě trpělivost, je sám Pán Bůh (Jiří Bartoška), ale i toho Petronel nakonec urazí. Za trest je poslán na pozemský svět, aby napravil jediného hříšníka, jinak na Štědrý den skončí jako padlý anděl v pekle. Vyděšený Petronel, proměněný v žebráka, odchází mezi smrtelníky, o jejichž životě nemá ani potuchy. Průvodcem je mu poťouchlý čert Uriáš (Jiří Dvořák), který se náramně dobře baví na Petronelův účet. Petronel bloudí zasněženým krajem a pokouší se najít si svého hříšníka, kterému by napravil hlavu. Nemá však nejmenší ponětí o lidských přáních, touhách, starostech a láskách. (oficiální text)
Trailer │ Moje Hodnotenie:
Skvelo som sa na tejto rozprávke bavila! Ako pri prvom, tak aj pri druhom dieli som sa skutočne nasmiala. Hoci tie žarty sú zrelé na exkomunikáciu, ale… 😀 Nemôžeme byť všetci svätí, že? O:)
3.) Paddington (2014)Paddington
Paddington není jen tak obyčejný medvídek. Pochází z nejtemnějšího Peru, nosí červený klobouček a víc než cokoliv jiného miluje marmeládové sendviče. Když zemětřesení zničí jeho domov, pošle ho teta Lucy do Londýna, aby zde našel novou rodinu. Sám a opuštěný na paddingtonském nádraží pomalu zjišťuje, že život ve velkoměstě není úplně takový, jak si ho představoval. Naštěstí ale potká rodinu Brownových, která se ho ujme i přes kategorický nesouhlas tatínka Browna – typického, spořádaného a trochu i nudného Brita. K jeho zděšení, kdekoliv se medvídek objeví, začnou se dít neuvěřitelné věci. Svými ztřeštěnými nápady často převrátí celý dům vzhůru nohama a způsobí neskonalý chaos. Svým úsměvěm a dobrým srdcem si však nakonec získá srdce celé rodiny a vše se v dobré obrací… avšak jen do okamžiku, kdy si ho všimne zákeřná ředitelka místního muzea, která z něj chce udělat vycpaný exponát… (oficiální text)
Trailer│ Moje hodnotenie:
Paddington je jedna z tých najroztomilejších rozprávok vôbec! Quintessentially British and irresistibly warm – to je to, čo ju vystihuje 🙂 Už sa teším na to, až si pozriem druhý diel!
4.) Stardust – Hviezdny prach (2007)
Ten příběh začíná pádem hvězdy. Říká se, že když padá hvězda, měl by si člověk něco přát a ono se mu to splní. Pokud si všichni výše zmínění tvůrci přáli natočit úžasnou podívanou, která naplní pravý obsah slova velkofilm, pak tahle pověra platí.Tristan Thorne (Charlie Cox) je prosťáček z anglické vísky Zeď (příhodně pojmenované podle kamenného valu, který ji obklopuje a chrání před paralelním světem za jejími hranicemi). Miluje místní krasavici Victorii (Sienna Miller) a to tak, že je pro ni schopen čehokoliv. Třeba výpravy do zapovězeného světa za zdí, odkud jí hodlá přinést spadlou hvězdu. Netuší ovšem, že ta po svém dopadu získala podobu krásné dívky jménem Yvaine (Claire Danes) a že nebude jediný, kdo po ní touží. Proti sobě má přitom velmi mocné soupeře – všehoschopného prince, jemuž má hvězda pomoci k získání trůnu, a ohavnou čarodějnici (Michelle Pfeiffer), jíž by spořádání Yvainina srdce zajistilo věčné mládí a krásu. Největším nepřítelem si ale nakonec bude Tristan sám, protože ho ani ve snu nenapadlo, že by se do dárku pro dívku svých snů mohl zamilovat…
Pohádkový příběh pro všechny bez ohledu na “počet letokruhů”, vznikl v roce 1997 původně jako komiks. Když ho o rok později Neil Gaiman přepracoval do knižní podoby a ta se okamžitě stala bestsellerem, začalo se mluvit o filmovém zpracování. (oficiální text)
Trailer │ Moje hodnotenie:
Keď sa bavíme o rozprávkach, jednoznačne medzi nimi nesmie chýbať Hviezdny prach! Úžasný dobrodružný príbeh plný fantázie 🙂 Je dnes ešte reálne niekto, kto ho nepozná? Dúfam, že nie!
5.) Rise of the Guardians – Legendárna partia (2012)
Rise of the Guardians
Když se jeden zloduch rozhodne vzít dětem na celém světě radost ze života, dá se dohromady parta superhrdinů, a ta se ho pokusí zastavit. Její členové jsou skutečně legendární. Provázejí každého z nás od dětství, ale nikoho asi ještě nenapadlo, že by ti, kdo rozdávají dětem radost, taky uměli rozdávat rány.
Jejich neformálním šéfem je Santa, jenž bohatýrským zjevem a chováním připomíná ruského kozáka. K ruce má nejen skřítky, ale i bandu sněžných mužů. Jeho křehkým protipólem je pak Víla Zuběnka se svou armádou minivíl. Partu pak doplňují Velikonoční zajíc, za jehož drsným vzezřením se skrývá roztomilý zajda, a mlčenlivý pohodář Sandman. Ti všichni zpříjemňují životy dětí, ať už jim nosí dárky na Vánoce, vyměňují vypadlé zuby za peníze, schovávají velikonoční kraslice nebo je každý večer uspávají a jako bonus dodávají hezké sny. Všudypřítomnou idylu ale kazí “Bubák”. Taková ta potvora, co se na beton schovává pod postelí nebo ve skříni a spícím dětem přináší jen noční můry. A tenhle Bubák se rozhodne škrtnout Velikonoce, Vánoce i kšeftování s mléčným chrupem. Legendární parťáci si záhy uvědomí, že na tohohle nepřítele sami nestačí a povolají do svých řad Jacka Frosta. Bohužel, vysmátému klukovi, který škádlí lidi mrazivými malůvkami na oknech a náledím uprostřed města, se do záchrany světa nechce. Štve ho, že na rozdíl od jeho kolegů v něj děti nevěří. Otázkou je, co se stane, až pod vlivem nočních můr přestanou caparti věřit i v jejich existenci. (oficiální text)
Napadá mi mnoho ďalších rozprávok ako skvelý Polárny expres, menej vianočné Frozen a Beauty and the Beast, či dokonca komédia Nativity 2: Danger in the Manger s Davidom Tennantom alebo Prázdniny s Jude Lawom. A potom tu máme každoročné klasiky, ktoré nesmú chýbať – Popelka, Mrázik, Perinbaba! Osobne mám tiež veľmi rada Princeznu se zlatou hvězdou na čele.
Ktoré rozprávky si tento rok nenecháte ujsť vy?
Poznáte vyššie menované? Dáte niektorej šancu? 🙂

Alethea

7 myšlienok na “Mesiac do Vianoc #3: Netradičný filmový zoznam

 1. První a třetí film vůbec neznám 😯 O prvním filmu slyším skutečně poprvé v životě a třetí film mi něco málo říká, ale nic konkrétního si vybavit neumím. Hvězdný prach znám, ale nijak moc se mi nelíbí. Anděl Páně je moc srdcovka 😛 To je ultra-vtipná podívaná, která neomrzí. Nejsem si úplně jistá, nakolik je to pro děti (jak moc mohou chápat ty vtipy), ale já se u toho bavím moc a už se letos tak těším, až se podívám! Legendární parta je také skvělý film, ale s Vánoci ho moc spojený nemám. Moje vánoční tradice je koukání na Grinche (ač obvykle nejsem příznivce amerických komedií, tak svět podivných lidiček se složitými účesy a zvláštními nosy mě každý rok přiláká k obrazovce. A hlavně pes Max 🙂 ). Pak mám moc ráda pohádku Jak ševci zvedli vojnu pro červenou sukni – je to opravdu hodně stará česká kreslená pohádka. A vlastně není nijak zvlášť vánoční, ale obvykle ji na Vánoce dávají a už to mám tak spojené. Taky mě napadla Kráska a Zvíře (animovaná) nebo Letopisy Narnie; Lev, čarodějnice a skříň (to asi tou zimní krajinou na začátku). A na závěr moje oblíbená – jak se budí princezny 🙂

  Páči sa mi

  1. Grincha som kedysi dávno, dávno videla, ale popravde si ho veľmi nepamätám. Jak se budí princezny mi čosi hovorí, ale je možné, že len podľa názvu a rozprávku som nevidela… Alebo? No neviem 😀 Ak náhodou pôjdu v telke tento rok, tak si to pozriem 🙂 Narnia je skvelá, máš pravdu, tú som mohla tiež spomenúť! 🙂

   Páči sa mi

   1. Jak se budí princezny je vlastně Šípková Růženka 😉 U nás to v televizi dávají několikrát do roka, ale koukám jen o Vánocích 😀 Mám to za krásně odvyprávěnou pohádku s trochou napětí, láskou a skvělými vtipy. A ještě jsem si vzpomněla na Pelíšky! To je prostě film bez kterého se moje Vánoce neobejdou 🙂

    Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s