Knihy

2018 Reading Challenge #1

Konečne sa dostávam von z môjho poskúškového útlmu. Máte to aj vy tak? Že po skúškach proste vypnete a potom sa neviete znova zapnúť? 😀

 • A BOOK BY TWO AUTHORS
Kniha, ktorú spolu napísali svetoznámy astronóm Stephen Hawking a jeho dcéra Lucy, kombinuje napínavý a zábavný príbeh s množstvom zaujímavých faktov o vesmíre vrátane najnovších poznatkov Stephena Hawkinga o čiernych dierach. Keď Gregor hľadá svoje domáce prasiatko v susednej záhrade, stretne nových susedov Annu a jej otca Erika, ktorý je uznávaný vedec. Otvoria sa mu dvere do celkom nového sveta. Do sveta, kde sa dá na svet pozerať z iného pohľadu – z vesmíru.
HODNOTENIE: 3/5
Niektorý januárový deň mi prišiel e-mail s ponukou knižných noviniek. Všimla som si v nej jednu knihu, ktorá podľa popisu bola práve z pera Lucy Hawkingovej – dcéry slávneho Stephena Hawkinga, ktorý sa tiež na danej knihe podieľal. Išlo o piaty diel série pre deti a mládež, ktorá do dobrodružného príbehu Gregora a Anky prepája aj skutočné vedecké poznatky nenásilnou formou. A keďže som stále nedostala odvahu prečítať si Stručnú históriu času, pomyslela som si, že toto by mohol byť vcelku zaujímavý odrazový mostík a zašla do knižnice 😀
Gregorove tajné dobrodružstvo je skutočne zaujímavé a mám pocit, že pre čitateľov nižšieho veku aj napínavé. Mne osobne sa veľmi páčilo ako sú tam ozaj v pozadí poprepájané fakty o vesmíre a v prípade, že má čitateľ záujem o viac info, vždy má po ruke okienka s viacerými detailami k danej téme (viď obrázok koláže dole vpravo, sivý box nad textom). Kniha je tiež doplnená nielen krásnymi kreslenými ilustráciami popri texte, ale aj zbierkami farebných fotografií.
Najlepšie na tom celom je to, že aj na “staré” kolená som sa dozvedela niečo nové – čiže rozhodne sa má na čo tešiť aj dospelejšie publikum. Pre mňa bolo najväčšou novinkou, že Mesiac má farby!! No vážne, vedeli ste to? Vždy som si ho predstavovala ako taký sivý nudný… A on je farebný. No wow. (Prečo mi to ani len Doctor nikdy nepovedal?! :D)
Úlomky ženy
A BOOK ABOUT DEATH OR GRIEF
Kniha silných ženských príbehov a citátov o láske, ženskom svete a ženskej sile… Občas sa smejeme, občas plačeme. Občas sa hľadáme, no nie sme stratené. Sme úplne obyčajné ženy, sme ako vy. Ženy, ktoré budú vždy milovať aj nenávidieť. Smútiť aj sa tešiť. Žiť naplno a nielen prežívať. Lebo chceme…. BODKA! Ak sa prichytíš, že ospravedlňuješ sama pred sebou niekoho správanie stále dookola a pýtaš sa, či ťa ten človek vôbec má rád, už len tvoja otázka by ti mala byť odpoveďou. Ľudia nie sú komplikovaní. To my sme si obľúbili slovo komplikovanosť. Skrývame do neho to, že niečo nefunguje. Láska buď je, alebo nie je. Vzťah buď je, alebo nie je. Veci sú vždy jasné. To len my máme strach ich jasnými vidieť, pretože pravda sa nám občas nepáči. Lenže to na nej nič nezmení…
HODNOTENIE: 3/5
Túto zbierku krátkych príhovorov ženy žene mi požičala kamarátka. Vraj sa v nej isto nájdem rovnako ako sa v nej našla aj ona. A mala pravdu. Samozrejme, nestotožnila som sa úplne so všetkým, no s väčšinou áno. Bolesti ženskej duše, hlavne tie spojené s láskou k mužom sú (možno prekvapivo, možno nie) univerzálne a v tejto knihe hlavne precítené. Dáva čitateľke pocit, že je (konečne) pochopená, že v tom nie je sama a že (z vlastnej skúsenosti autorky) sa naozaj DÁ znova postaviť na vlastné nohy a opäť začať usmievať.
 • A BOOK WITH YOUR FAVOURITE COLOUR IN THE TITLEThe Blue Castle
LUCY MAUD MONTGOMERY: THE BLUE CASTLE
(v slovenčine vyšlo ako “Osudný omyl” vo vydavateľstve Mladé letá)
Po Anne zo zeleného domu, ďalšia vynikajúco stvárnená hrdinka kanadskej spisovateľky Lucy Maud Montgomeryovej. Kniha, ktorá poteší dušu a srdce, úsmevná, ale najmä inšpiratívna.
Plachá a na začiatku zakríknutá Valancy Stirlingová môže byť vzorom pre odvahu, s akou sa rozhodne zmeniť svoj život. Roky prudérnej výchovy na nej vykonali svoje dielo, a tak nie div, že sa neodvažuje žiť podľa svojich predstáv. Obáva sa, kto si čo o nej myslí, nemá priateľov, bojí sa, že sa nevydá a že na nič nie je dosť dobrá. Keď napokon nájde silu urobiť prvý krok k slobode, dozvie sa, že má choré srdce a ostáva jej rok života. Vidina predčasnej smrti ju zbaví strachu. Už sa nemusí báť budúcnosti! Dostane krídla a zostávajúci čas chce využiť na plnenie snov. Jej príbuzní si myslia, že sa zbláznila, pretože im svoju chorobu zatají. Napriek ich námietkam si nájde prácu a spozná Barneyho Snaitha, tajomného muža so zlou povesťou. Čo jej prinesie zmena myslenia a oslobodenie sa od očakávaní iných?
HODNOTENIE: 4/5
Rozsahovo krátky, no veľmi výstižný príbeh. Osobne mi pripomínal Coelhovu knihu Veronika sa rozhodla zomrieť, až na to, že toto bolo pojaté jemnejšie a hlavne to bolo zasadené do úplne inej doby. Prvá polovica knihy ma akosi nestrhla a začínala som mať pocit, že som asi divná, keď má táto kniha také kvantum pozitívnych hodnotení! Ale potom, potom prišla druhá polovica a mne sa naozaj veľmi rátalo ako Valancy postupne rozkvitala, bola čoraz viac sama sebou, smiala sa… Žila svoj život. Páčilo sa mi, ako jej k šťastiu stačili maličkosti, ako si čoraz viac rozumela s Barneym, ako si ho doberala a, samozrejme, že nechýbala ani romantika 🙂
(Ktorá ma ale doviedla k otázke, či muži skutočne takto rozumejú ženám a hovoria tak krásne veci alebo je to len výmysel ženských autoriek…)
Ak si chcete nechať prekvapko, text vyznačený modrou farbou nečítať 😀 Inak, však je to priam… darcyovské? Aww 😀
“I can’t believe you care for me,” she said helplessly. “I know you can’t. What’s the use, Barney? Of course, you’re sorry for me, of course you want to do the best you can to straighten out the mess. But it can’t be straightened out that way. You couldn’t love me-me.”
She stood up and pointed tragically to the mirror over the mantel. Certainly, not even Allan Tierney could have seen beauty in the woeful, haggard little face reflected there.
Barney didn’t look at the mirror. He looked at Valancy as if he would like to snatch her – or beat her.
“Love you! Girl, you’re in the very core of my heart. I hold you there like a jewel. Didn’t I promise you I’d never tell you a lie? Love you! I love you with all there is of me to love. Heart, soul, brain. Every fibre of body and spirit thrilling to the sweetness of you. There’s nobody in the world for me but you, Valancy.”
Čo dobrého čítate? Ja mám práve rozčítaný Ptačí zpěv od Faulksa a chcela by som konečne dokončiť Nebezpečné dědictví (Weirová) a The Da Vinci’s Code (Brown). Je to zvláštne – nikdy som nemávala rozčítaných viac kníh naraz, vždy iba jednu, no v poslednej dobe sa to akosi zmenilo 😀

5 myšlienok na “2018 Reading Challenge #1

 1. Ta první kniha mě celkem zaujala, vzpomínám si, jak jsem ve věku cca osmi let žrala všechno, co souviselo s vesmírem a uměla nazpaměť celou část encyklopedie, která o tom pojednávala 😀 Před pár dny jsem dočetla knižní novinku Život, na který metr nestačí (brzo o tom napíšu na blogu) a je to velmi zábavná záležitost. Včera jsem začala číst knihu od norského autora (wau, moje první kniha z této země), přečetla jsem jen úvod, tak jsem zvědavá, jak mě to nakonec osloví. Šifra mistra Leonarda od Browna je moje srdcovka, snad nejlepší z jeho série!

  Páči sa mi

 2. Mala si teda veľmi zaujímavé knihy. Tú od Hawkingovcou by som si veru prečítala a aj tie úlomky ženy. Čo sa tretej týka nejako ma nezaujala, ale tvoja otázka, že či muži tak rozumejú ženám je odpoveď za mňa áno 🙂 Aspoň čo sa toho môjho týka 😀

  Páči sa mi

 3. Líbí se mi ten nápad s výběrem knihy podle barvy nadpisu. 😀 V blízké době se chystám na Pýchu a předsudek. Ale momentálně čtu Hamleta, Ydris a Zlodějíček z pátých hradeb (sedmý smysl). Šifru mistra Leonarda znám jen jako film, ale líbilo se mi to. 🙂

  Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s