Knihy

“Mátajú ma ľudia.”

The Book Thief
Niektorý deň som náhodou chytila v telke filmové spracovanie úžasnej knihy – Zlodejka kníh. Nedalo mi a šla som do svojej izby vybrať ju z mojej knižnej poličky. Jasne som si spomínala ako vo mne pred siedmimi rokmi zanechala skutočne silné dojmy, ako som ku koncu takmer nemohla dýchať a oči som mala plné sĺz. Musím sa priznať, že ako som si ju letmo listovala, znovu sa mi tisli do očí.
.
Židovský holokaust je téma, ktorá je veľmi, veľmi bolestivá a nepochopiteľná – ako sme mohli?! Popravde, tak trošku sa vedome vyhýbam knihám (aj) s touto tematikou, pretože sa v poslednej dobe necítim na srdcelámajúce príbehy. Napriek tomu som niektoré čítala a o mnohých počula. Pomaly sa však odhodlávam opäť sa do týchto kníh pustiť, takže celkom by ma zaujímalo, čo hovoríte na nižšie menované a ktoré odporúčate vy?

Zlodejka kníh (M. Zusak) a Medzi odtieňmi sivej (R. Sepetys) sú príbehmi, ktoré som čítala a ktoré osobne môžem odporúčať ďalej. Ruta Sepetys síce nepísala priamo o židovskom holokauste, no je rovnako o prenasledovaní a útrapách spojených hoc nie s koncentračným, ale s pracovným táborom – opäť iba kvôli pôvodu. Mohlo by vás tiež zaujímať.
.
 • MARKUS ZUSAK: Zlodejka kníh
Zlodejka kníhLiesel Memingerová prichádza do nemeckého mestečka Molching, kde ju čakajú adoptívni rodičia. Postupne si zvyká na krik a výčitky novej mamy Rosy i na láskavosť nového ocka Hansa. Liesel si nachádza priateľov – aj toho najlepšieho, ktorý sa do nej zaľúbi. Zoznamuje sa so slovami, učí sa ich čítať i zapisovať. Počúva hudbu, ktorou jej ocko obveseľuje mestečko. A hoci by to od nej asi nik nečakal, kradne knihy.Na všetko, čo vnímavá Liesel prežíva, však dopadá tieň Adolfa Hitlera, ktorý vládne Nemecku a nepochybne aj srdciam väčšiny jeho obyvateľov. Jej ocko nacistickému poblázneniu odolal a Liesel sa čoskoro naučí rozlišovať medzi svetom “tam vonku”, kde treba na požiadanie hajlovať či vešať zástavy so svastikami, a svetom “vnútri”, v dome, kde sa v pivnici ukrýva mladý židovský utečenec.

Blíži sa koniec vojny, život je čoraz ťažší a Smrť, rozprávač strhujúceho príbehu Liesel Memingerovej, má čoraz viac práce. Jeho pohľad sprevádza čitateľov od prvej stránky po poslednú a prifarbuje ju melanchóliou i čiernym humorom.

.
 • RUTA SEPETYS: Medzi odtieňmi sivej
Medzi odtieňmi sivejV pútavom a miestami až desivo mrazivom príbehu rozpráva mladučká Lina o tom, ako sa počas stalinských deportácií Litovčanov v roku 1941 dostala spolu s matkou a bratom do pracovného tábora na ďaleký Sibír. Jej otca, univerzitného profesora, obvinili z protisovietskej činnosti a popravili vo väzení. Rodina odhodlaná nedať sa zlomiť znáša ustavičné ponižovanie, muky a trápenie dozorcov, ale aj nehostinnú zimu za polárnym kruhom, ktorej mnohí z deportovaných podľahli. Bojujú o každú omrvinku chleba, o každú vykopanú repu, aby mali čo do úst. Mnohí chorľavejú, no v blízkosti niet lekárskej pomoci.
V najdrsnejších podmienkach sa postupne odhaľujú charaktery deportovaných, ale aj ich strážcov. Niektorí prejavujú ľudskosť, súdržnosť, súcit a pokoru, ďalší by radi prežili aj na úkor iných. No aj v tomto neľudskom a mrazivom prostredí vzplanie láska… Podarí sa Line, jej bratovi Jonasovi a matke prežiť, alebo sa stanú obeťami krutého zaobchádzania, hladu a vyčerpania uprostred nekonečnej ľadovej pustatiny?
.
Knihy, ktoré som nečítala, no počula som o nich samé chvály:
 • JOHN BOYNE: Chlapec v pásikavom pyžameChlapec v pásikavom pyžame
  (Takisto je vraj skvelou knihou aj Chlapec na vrchole hory od toho istého autora)
Príbehy nevinnosti existujú aj v tej najdesivejšej realite. Toto je príbeh dvoch chlapcov v časoch, ktoré nemôžu nijako ovplyvniť. Začína sa v Berlíne roku 1942.Jedného dňa sa Bruno vráti zo školy a nájde pobalené všetky veci. Jeho otec dostal nové miesto a rodina sa s ním musí odsťahovať ďaleko na zvláštne miesto, kde nemá čo robiť, kde sa nemá s kým hrať. Kam len oko dovidí sa tiahne plot, ktorý ho oddeľuje od čudných ľudí. Bruno je však prieskumník a nezmieri sa s tým, čo vidí. Pri prieskumných cestách pozdĺž plota stretne chlapca, ktorého život a podmienky sú úplne odlišné od jeho.

.
Denník Anny FrankovejOTTO H. FRANK, MIRJAM PRESSLER (eds.): Denník Anny Frankovej
Úplné vydanie najznámejšieho denníka na svete pod záštitou Nadácie Anny Frankovej.
Je len pár kníh, ktoré majú takú obrovskú výpovednú hodnotu a emocionálny náboj ako denník trinásťročnej Anny Frankovej, ktorá sa spolu s rodinou počas druhej svetovej vojny dva roky ukrývala v zadnej časti jednej budovy v Amsterdame. Tesne pred koncom vojny však bola prezradená a spolu s celou rodinou odvedená do koncentračného tábora, kde tesne pred koncom vojny zomrela.
Zostali po nej len zápisky. Denník, do ktorého si zapisovala udalosti od 12. júna 1942 do 1. augusta 1944, a v ktorom očami dievčatka, ktoré musí akceptovať hrôzostrašnú realitu, zachytávala všetko, čo sa okolo nej dialo. A napriek tomu, že sa konca vojny nedožila, jej denník ostáva svedectvom neuveriteľnej krutosti nacistického režimu a pripomienkou udalostí, ktoré sa už nikdy nesmú zopakovať.
.
 • VIOLA STERN FISCHEROVÁ, VERONIKA HOMOLOVÁ TÓTHOVÁ: Mengeleho dievčaMengeleho dievča
Každý večer, keď myslím na svojich drahých, ktorí už nežijú, si hovorím: Ako si to mohla prežiť? Sama neviem. Bolo to naozaj iba o šťastí a náhodeTo sú slová Violy Fischerovej, ženy, ktorá prežila Mengeleho pokusy, štyri koncentračné tábory a nakoniec nacistom utiekla. Tá hrozná doba stvorila množstvo príbehov. Príbehov o odvahe, statočnosti, láskavosti a obetovaní sa, ale aj o zlobe, podlosti a obludnom ponižovaní iných ľudských bytostí. Príbeh Violy Fischerovej je však výnimočný. Ona totiž okrem toho, že prežila peklo táborov smrti a našla v sebe silu na riskantný útek, dokázala ešte niečo. Vďaka nej chytili brutálnu dozorkyňu z Birkenau.

Po vojne sa náhodou stretla so svojou veľkou láskou. Mužom, o ktorom roky nevedela, či ešte žije. Ale nakoniec sa vydala za niekoho iného. Rytiera. Skutočného novodobého rytiera, ktorý získal toto vyznamenanie od francúzskeho prezidenta za statočnosť v boji na strane Spojencov.
Viola Fischerová po rokoch zverila svoje spomienky reportérke Veronike Homolovej Tóthovej. Táto kniha zaznamenáva jej osud i osudy iných ľudí, ktoré by nemali upadnúť do zabudnutia.
.
Utiekol som z OsvienčimuRUDOLF VRBA, ALAN BESTIE: Utiekol som z Osvienčimu (Nemôžem odpustiť)
Príbehy nevinnosti existujú aj v tej najdesivejšej realite. Toto je príbeh dvoch chlapcov v časoch, ktoré nemôžu nijako ovplyvniť. Začína sa v Berlíne roku 1942.Jedného dňa sa Bruno vráti zo školy a nájde pobalené všetky veci. Jeho otec dostal nové miesto a rodina sa s ním musí odsťahovať ďaleko na zvláštne miesto, kde nemá čo robiť, kde sa nemá s kým hrať. Kam len oko dovidí sa tiahne plot, ktorý ho oddeľuje od čudných ľudí. Bruno je však prieskumník a nezmieri sa s tým, čo vidí. Pri prieskumných cestách pozdĺž plota stretne chlapca, ktorého život a podmienky sú úplne odlišné od jeho.

.
Posledná poznámka vášho rozprávača (Smrti):
Mátajú ma ľudia.
– Zlodejka kníh, Markus Zusak

5 myšlienok na ““Mátajú ma ľudia.”

 1. Z uvedených knih jsem přečetla pouze Deník Anny Frankové. Je to těžký a smutný příběh, kterému na tragičnosti přidává to, že chybělo velice málo, aby se rodina zachránila. Přiznávám, že jsem byla po přečtení vyvedená z míry, neboť veřejnost vede diskuze o pravosti deníku (respektive o tom, zda je autorkou skutečně Anna, mladá děvče), neboť se v něm vyskytují úvahy/vyjádření, které mají přesahovat “schopnosti” dívky v jejím věku. Osobně všechno, co Anna psala považuji za přiměřené a nemyslím si, že by byla zcela geniální nebo byl deník podvrhem. Na syrovosti a smutku svědectví doby to však nic nemění. V dané tématice jsem přečetla Noemovo dítě od E.E. Schmita; není to prvoplánové vyprávění o hrůzách dané doby, všechno se odjíví postupně a občas je třeba hledat mezi řádky nebo v náznacích. Ještě jsem přečetla Ženy z bloku 10, to je spíše “dokumentární” kniha, pokud se to tak dá nazvat a bylo to celkem silné kafe…

  Páči sa mi

 2. Knihy, ktoré uvádzaš hore som ešte nepočula, ale o tých zvyšných áno a tuším jeden bol aj filmovo spracovaní a tou je kniha chlapec v pásikavom pyžame tuším ak sa dobre pamätám tak to aj dávali v telke 🙂 Ja osobne takéto knihy nečítam to by ma dostalo na plnej čiare.

  Páči sa mi

 3. Zlodejka kníh ma čaká, film som videla a bol skvelý. Naopak z týchto kníh som čítala Mengeleho dievča a bol to silný príbeh, hoci v ňom priamo neboli opisované hrôzy, človek sa dokázal až desivo vcítiť do atmosféry a tých hrôz.

  Páči sa mi

 4. Ďakujem za odporúčania! K týmto knihám vo všeobecnosti mám dosť rešpekt, takže uvidím, čo so mnou spravia… Každopádne, patrilo by sa dať im šancu

  Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s