Eurovízia

Eurovision Song Contest 2018

Mamma mia, here I go again! My, my, how can I resist you?
alias ja, keď začína Eurovízia:
image

Eurovision 2018: dead family members, goth vampires, and cult initiations.
Trošku meškám, priznám sa. Ale na moju obhajobu, dnes som mala skúšku, z ktorej som bola riadne na prášky! Hoc akonáhle som vyšla z miestnosti prišlo mi to úplne smiešne, že som kvôli tomu stresovala. No ale nič. To je život študenta 😀
Viete, čím bola tohtoročná Eurovízia pre mňa ešte výnimočnejšia ako obvykle? Uplynulo nielen 9 rokov od prvého prenosu, ktorý som sledovala, ale zároveň aj od výhry Alexandra Rybaka, ktorý sa tento rok Eurovízie zúčastnil opäť! Wheee! ♥ ♥ Bol skvelý a som veľmi rada, že s prehľadom vyhral jednak nórsky výber a takisto aj semifinále tohto ročníka ESC. Bolo mi síce dosť jasné, že finále nevyhrá, ale napriek tomu som mu fandila a vytešovala sa. (A nechápala ako je možné, že poroty jednotlivých krajín udeľujú body maďarskej katastrofe a nie jemu, ako vážne…)
Všimli ste si, že každý ročník ESC má svojho Draculu? Tento rok to opäť nebolo inak, na starosť si to vzala Ukrajina a hoc ma spevákovo divné oko mierne vyrušovalo, pieseň Under The Ladder som si z celého prenosu užila úplne najviac. Ešte aj teraz si na ňu tancujem 😀 Oh-oh-oh-oh, oh-oh-oh-oh, yeah! ♪ ♫
Slovinsko nebolo až také zlé, na pódiu to slušne rozbalili. Všetci sme zvedavo čakali, či im zase vypne uprostred piesne hudba, ale pre tentokrát sa rozhodli prerušiť hudbu slovami “Stop the music!”. Takže vlastne nevieme, či to v druhom semifinále bola fakt nešťastná náhoda alebo naschvál. (I keď osobne sa prikláňam skôr k tomu naschvál, ale ktovie.)
Podobne ok bolo aj Rakúsko, hoc som nečakala, že pri odovzdávaní bodov bude hodnú chvíľu atakovať víťazné prvé miesto. Už skôr som to čakala pri Spojenom kráľovstve, pretože sa mi zdalo, že prvýkrát počujem ozaj nahlas spievať celé publikum. Pikoška večera, ak ste prenos nesledovali – počas toho ako chudák Surie spievala jej tam nabehol nejaký srandista, vytrhol jej z rúk mikrofón a začal čosi kričať. Potom pribehli ochrankári, spacifikovali ho a vrátili speváčke mikrofón. Nechápem ako je možné, že každý rok sa nejaký takýto incident odohrá – na čo tam tí ochrankári sú?! Surie bolo ponúknuté zopakovať si vystúpenie, ale odmietla.
Austráliu som, popravde, mala medzi favoritmi na výhru, i keď teda… Vieme ako to je s Austráliu v tejto európskej súťaži 😀 Ale mali fakt super pesničku!
Nemecko sa mierne zahralo na Eda Sheerana, čo sa týka efektov, ale bol to pekný song, nie, že nie. Hlas má spevák pekný, melódia je tiež fajn. Nasledovalo Albánsko s tiež veľmi príjemným vystúpením.
If you just joined us, no Middle Earth has not joined Eurovision. That was Albania.
– Graham Norton being a nerd
Jediný problém, ktorý som mala s Francúzskom je fakt, že francúzsky toho veľa nenaspievam 😀 Ale inak pekná pieseň, ktorá mi, popravde, hrala celé bodové vyhodnocovanie večera v hlave. Tematicky by mala byť o dievčatku narodenom na migrantskej lodi, takže textovo tiež veľmi zaujímavá. Och, a chválim výber čierneho outfitu s červeným doplnkom. Parádne to vyzeralo.
Moldavsko začalo super, potom sa to podľa mňa zmenilo na odrhovačku, avšak kulisy a tanec k tomu mali premyslený úplne skvelo! Švéd bol čistý Bieber, hoc s dosť dobrými svetelnými efektami a čo sa týka Čiech, sklamalo ma hlavne tým, že si nepriniesli ťavu!! 😀 (V oficiálnom klipe k piesni na nej Mikolas sedí.)
This song’s called Lie To Me… Ok, you’re going to win.
– Graham Norton
Prekvapivo breath-taking boli Dáni s ich vikingskou výpravou, no uznajte sami – nemáte chuť naskočiť na loď a ísť preskúmať sedem morí? Sú úplne akoby vystúpili z Hobbita, ale v dobrom slova zmysle 😀 Krásne hlasy, krásne spestrenie večera.
Strašne sa mi páčili gitary (ach! ♥) a refrén piesne Holandska (Everybody’s got a little outlaw in ‘em! ♪ ♫). Záverom sa ešte predviedla cypruská Beyoncé, ktorá sa vraj najviac tipovala na výhru, čo som si, úprimne, aj celkom vedela predstaviť. Talianska pieseň bola, tak ako aj minulý rok, výpoveďou o súčasnej dobe – veľmi, veľmi silný text má, odporúčam pozrieť si jej anglický preklad.
Po miernych nechápačkách, ktoré som zažila pri odovzdávaní bodov porotami účastných krajín však úplne nakoniec nastali ešte väčšie nechápačky. Musím sa priznať, že som ani nedýchala pri odovzdávaní hlasov vyplývajúcich z SMS hlasovania. Napinák na entú!
Vás však napínať už nebudem, vyhrala perfektná pieseň tak vystihujúca ducha Eurovízie ako žiadna iná. Inými slovami, je tak správne hrabnutá ako celé ESC 😀 Takže za mňa spokojnosť 🙂
I have no idea what was going on, but how enjoyable was that?
– Graham Norton, basically describing Eurovision
Speváci sa počas celého večera očividne bavili, a to je podľa mňa najdôležitejšie. (There’s no bigger party than this.) A hoc mi sprievodný program Portugalska prišiel slabý, sobota s ESC aj tento rok stála za to 🙂

Alethea

Tabuľka konečných výsledkov:

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s