Knihy

2018 Reading Challenge #3

Dnes ráno som mala poslednú skúšku tohto semestra! Takže odkedy som prišla domov, poctivo robím nič. Ale takto k večeru (k noci?) som si povedala, že by som vám mohla aspoň zverejniť článok 😀 Čo dobrého čítate, poprípade – čo dobrého sa chystáte čítať akonáhle budete mať chvíľu voľna? 🙂

 • A BOOK THAT IS ALSO A STAGE PLAYRichard III.
WILLIAM SHAKESPEARE: RICHARD III.
Tragédia Richard III. patrí medzi najznámejšie Shakespearove historické hry, za čo azda vďačí dokonale zápornému podaniu historickej postavy Richarda III. aj pôsobivému vykresleniu mechanizmov moci. Shakespeare Richarda III. nezobrazuje verne a zrejme z politických dôvodov v ňom sústreďuje všetko zlo a zášť, akých je schopná ľudská bytosť.
V jeho podaní je Richard III. prefíkaný politik, čo baží po moci a uznaní a pri ceste za svojím snom sa neštíti klamať, intrigovať ani vraždiť. Čitatelia a diváci s bázňou i odporom sledujú, ako spriada plány a manipuluje svojím okolím, až do momentu, keď ho dobehne vlastné svedomie a on odrazu čelí démonom výčitiek a duchom tých, voči ktorým sa tak kruto previnil.
HODNOTENIE: 3/5
Och, nová shakespearovka ♥ Na úvod… Prečo vynechali rozbory (diela aj prekladu) a tematické zasadenie do doby, ktoré boli vždy súčasťou vydania? 😦
Čo sa týka samotnej hry, príde mi veľmi nevhodné použiť prívlastok “slabšia” v súvislosti so Shakespearom, ale pravdou je, že boli už aj hry, ktoré ma nadchli viac. Hoci stále tu nájdete úžasnú hru so slovami, premyslené a trefné repliky, ktoré nádherne dopĺňajú charakter tej-ktorej postavy 🙂 A rozhodne vám musím odporúčať filmové spracovanie s fantastickým Benedictom Cumberbatchom v hlavnej úlohe. Iba dve varovania: 1. nie je to na 101% verné predlohe a 2. Cumberbatchove oči sú šialene rozptyľujúce ;D
War StormA BOOK WITH A WEATHER ELEMENT IN THE TITLE
VICTORIA AVEYARD: WAR STORM (#4/4)
(v slovenčine vyjde ako “Vojnová búrka” v septembri 2018)
Bestsellerová séria Červená Kráľovná sa blíži ku koncu s veľkolepým záverom.
Víťazstvo nie je zadarmo. Tento fakt veľmi dobre pochopila aj Mare Barrow, keď ju takmer zničila Calova zrada. Teraz je odhodlaná ochrániť svoje srdce a zaistiť slobodu pre Červených. Mare je rozhodnutá raz a navždy zvrhnúť kráľovstvo Norty, a to počnúc korunou na Mavenovej hlave.
Žiadnu bitku však nevyhráva jedinec a skôr než Červení zjednotene povstanú, musí sa Mare pridať na stranu človeka, ktorý jej zlomil srdce. Len tak môže poraziť toho, ktorý ju takmer zničil. Calovi strieborní spojenci spolu s Mare a so Šarlátovou gardou sformujú priam ničivú silu. Maven je však natoľko zaslepený svojou nehynúcou posadnutosťou, že sa nezastaví pred ničím. Je pevne odhodlaný dostať Mare, aj keď by to malo znamenať, že zničí všetko a všetkých, ktorí mu stoja v ceste. Vojna sa blíži a to, za čo Mare bojovala, visí zrazu na vlásku. Bude víťazstvo stačiť na zničenie Strieborného kráľovstva? Alebo Bleskové dievčatko navždy umlčia jeho nepriatelia?
V tomto epickom závere série z pera Victorie Aveyard musí Mare chopiť svoj osud do vlastných rúk… pretože všetci a všetko bude vystavené skúške, no nie každý z nej vyjde živý.
HODNOTENIE: 5/5
Páni, páni, páni! To bola jazda! Hotový kolotoč emócií, to vám poviem. Veľmi ma to teší, pretože po skvelom začiatku (1. diel) ma druhá a tretia časť sklamali a ja som naozaj pevne dúfala, že to nakoniec autorka dorazí tak úžasne ako to aj začala. A stalo sa! Skutočne som si záver tejto tetralógie užila, autorka sa krásne vyhrala s viacerými pohľadmi na dej v knihe a dala tak priestor hneď niekoľkým postavám. Dej mal skvelý spád, vyvolával pocity počnúc frustráciou až po smiech (večera v M. je nezabudnuteľnou scénou, na ktorej sa bavím ešte dnes, hoci som túto knihu zlhtla za víkend :D). A úplný koniec príbehu? Presne zapasovaný. Tlieskam. A teším sa!
 • A BOOK WITH AN ANIMAL IN THE TITLEPes Jejího Veličenstva
DAVID MICHIE: PES JEJÍHO VELIČENSTVA
Štěně corgiho, kterého se jeho bezohlední chovatelé chtějí kvůli převislému uchu nemilosrdně zbavit, zachrání britská královna, a tak se malý corgi ocitne na zámku ve Windsoru, ve světě rudých koberců a přepychových komnat – a bez hromad špinavého prádla. Okouzlující Nelson si rychle získává náklonnost všech členů královské domácnosti a dává nahlédnout do života královny ze své psí perspektivy. Stává se svědkem jejích setkání s celebritami, filantropy a poradci, a slýchává jejich vzácné postřehy o tajemství života. Díky jednomu z nejtajemnějších poradců Její Výsosti zjišťuje, jak starodávné zvyky a symboly působí mocně i v současnosti. Poznává také nejpřekvapivější vlastnost královny: jemné a zároveň neochvějné očekávání, že každý, s kým se setká, ze sebe dává to nejlepší.
Pes Jejího Veličenstva je plný radosti ze života, humoru a dobrodružství. Nelsonův sáhodlouhý seznam přečinů a přehmatů hravě strčí do kapsy jeho dobrosrdečnost a hluboká moudrost, která určitě potěší každého, kdo ví, jak se psi dokážou usmívat a jak vřelý mají jazyk.
HODNOTENIE: 4/5
Je možné odolať takému zlatúchovi na obálke? Správna odpoveď: nie, nie je 😀
Veľmi milá kniha popreplietaná hlbokými myšlienkami. Okrem zamyslení sa na tému život a šťastie tu však nájdete aj humor, ktorý vás rozosmeje a príjemne rozptýli. Určite odporúčam 🙂
Nezabudnite ma follownuť na instagrame! Rada vás tam ponachádzam a follownem späť, nech sa mi aj niečo na tej nástenke tam zobrazuje 😀 (Som tam nová o.O)

4 myšlienky na “2018 Reading Challenge #3

 1. Gratuluji k úspěšně ukončenému semestru! 🙂 Shakespeare je moje srdcovka a Richard III. se v mém srdci drží na zvláštním místě, i když je to z velké části díky geniálnímu divadelnímu zpracování, které jsem shlédla, to opravdu nemá chybu.

  Páči sa mi

 2. War storm vyzerá naozaj dobre a corgy je podľa mňa úplne rozkošná rasa takže tá kniha ma zaujala kvôli nemu 😀 A gratulujem k ukončeniu semestra!!

  Páči sa mi

 3. Veľmi si ma potešila, že záver Červenej kráľovnej stojí za to, pretože ja som po dvojke a trojke naozaj váhala či sa do záverečného dielu vôbec pustím alebo nie 😀 Takže zrejme tomu dám šancu 😀

  Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s