Filmy a seriály

Hamlet | Muž mnohých tvárí

Keď som sa včera dozvedela, že existuje česká muzikálová verzia Hamleta, vedela som, čo budem dnes robiť. Bola som zvedavá na aké miesto môjho hamletovského rebríčka zapadne. Videla som už rôzne verzie tejto shakespearovky, no ešte ani jedna nebola rocková! 😃 Ako so ju teda ohodnotila? Klik celý článok a dozviete sa aj to, koľko adaptácií a aké prevedenia tejto najznámejšej divadelnej hry som už zažila 😊

5. Hamlet, Andrew Scott (2018)

Začneme odzadu, a teda mojim momentálne najslabšie hodnoteným Hamletom. Ide o adaptáciu Harold Pinter Theatre, ktorú odvysielalo BBC 2 v marci tohto roka s Andrewom Scottom v hlavnej úlohe. Ak ste fanúšikom Sherlocka, isto sa vám pod týmto menom okamžite vybaví Moriarty, ktorý bol tak geniálne šialený, že ho nešlo inak, než milovať. Andrewa Scotta budem už navždy uznávať ako toho najlepšieho Moriartyho vôbec.
Nanešťastie, práve s tým prichádza kameň úrazu. Keď Andrew Scott vystúpil na javisko, videla som Moriartyho a nie Hamleta. Počas celej hry – ktorá inak bola naozaj dlhá v porovnaní s ostatnými adaptáciami, 3 hodiny aj niečo – som sa nemohla zbaviť pocitu, že sa dívam na Jima, a to mi veľmi kazilo celkový dojem. Andrew Scott má úžasnú mimiku a dokáže veľa vyjadriť aj bez slov, lenže presne tie isté tváre strúhal aj pri Moriartym a jednoducho… Preto hodnotím túto adaptáciu najnižšie.
Čo ale oceňujem v tomto prevedení je určite to, že režisér mi dokázal ukázať niektoré veci v novom svetle. To je na sledovaní rôznych adaptácií najlepšie – každý vníma čítaný text inak a interpretuje ho inak. Z tejto mi v pamäti utkvela predposledná scéna, kedy je Gertrúda aj Claudius tesne po smrti a prechádzajú na druhý svet. Hamlet sa pozerá na svojho mŕtveho otca, Hamleta staršieho, takým nádejným pohľadom malého chlapca, ktorý túži iba po otcovom uznaní štýlom aha, splnil som tvoju vôľu a aha, znova sa stretávaš s matkou, tvojou láskou a teraz, keď si pomstený už vy dvaja môžete byť naveky spolu a šťastní. Lenže Hamlet senior je ako ľad, nezaujíma ho ani manželka, ani milujúci syn. Pomsta bola vykonaná. Nikdy som si neuvedomila túto stránku Hamletovho otca, že bol taký bezcitný, chladný a že mu vlastne nezáležalo na šťastí manželky či syna, iba na osobnom uspokojení vo vražde svojho brata.

4. Hamlet, Benedict Cumberbatch (2015) & Hamlet, Janek Ledecký (2005)

Na štvrtú priečku radím pred chvíľou dopozeraný rockový muzikál Janka Ledeckého, ale tiež verziu National Theatre (Live) s famóznym Benedictom Cumberbatchom. Cumberbatcha uznávam ako “pána herca”, je fantastický, milujem jeho prácu s hlasom, melódiou reči a celkovo podaním čohokoľvek. A hoci túto verziu Hamleta vám určite odporúčam, nebola nejak výnimočne oslnivá. Rozhodne zaujímavá a vcelku vtipná však bola scéna, kde sa Hamlet prezlečie za cínového vojačika a hrá sa v hrade pre deti – kreatívny spôsob na vykreslenie Hamletovho bláznovstva!
Čo sa týka Ledeckého Hamleta v spojení s rockovou hudbou, opäť to bolo čosi iné, čosi nové. Ale sadlo mi to a síce to nemôžem zaradiť do top priečok, som rada, že som to videla a nebojím sa odporúčať to ďalej. Piesne – hudba aj slová – boli skutočne podarené, hĺbavé tam kde bola situácia vážna, vtipné tam, kde sa objavil priestor na zasmiatie. A ja som sa na mnohých miestach výborne bavila aj vďaka skvelej choreografii. Nehovoriac, že to bolo úžasne odspievané! Skrátka, veľmi pekný počin od našich českých bratov, ktorý nájdete nahraný na youtube, takže žiadne výhovorky 😁
Nové pre mňa ale bolo aj zvýraznenie, že Hamletovi nešlo ani tak o to, že stratil otca a jeho matka si vzala nového muža, ako o to, že on mohol a mal byť nástupcom trónu! Zaujímavé, väčšinou sa všetci sústreďujeme na Hamletovo zlomené srdce z úplne iného uhla pohľadu.

3. Hamlet, divadlo Kontra (2014)

Hamlet v prevedení divadla Kontra bolo moje prvé slovenské hamletovské predstavenie. Veľmi som sa tešila, keď som zistila, že v rámci festivalu divadiel pricestujú do môjho mesta. Už vopred som vedela, že celú hru majú odohrať iba dvaja herci a bola som naozaj zvedavá ako to zvládnu. A poviem vám – po skončení som sa usmievala hádam ešte ďalšie tri dni. Neviete si ani predstaviť aká hrdá som bola, že aj slovenská produkcia dokáže postúpať na päty britskej Royal Shakespeare Company. Bolo to bravúrne. Perfektne vymyslené, perfektne zahrané. Možno k tomu prispel aj fakt, že sa (podľa môjho názoru) inšpirovali mojim úplne najväčším hamletovským zážitkom, totiž verziou, ktorú radím na prvé miesto. Prv než sa k nej dostaneme však mám pre fanúšikov ešte jednu pecku – baleťáckeho Hamleta.

2. Hamlet, balet SDKE (2017)

Keď som počula, že Košice idú spraviť Hamleta – hru postavenú na slove – bez slov a v tónoch africkej kmeňovej hudby, padla mi sánka. Fakt som mala pocit, že je to skrz a nemožné. Ale viete, košické divadlo milujem a vzhľadom na môj vrelý vzťah k Hamletovi – jasné, že som na to šla. A spravila som nie, že dobre, spravila som výborne!
Rovnako ako pri predošlej priečke som sa po predstavení ešte dlho škerila ako mesiačik. Bolo to fenomenálne a dychberúce. Ohromné a dokonalé. Naozaj sa skláňam pred každým, kto na tomto predstavení spolupracoval, pretože odviedli fantastickú prácu. Gratulujem k odvahe tomu, kto to vymyslel a tomu, kto súhlasil, aby sa to zrealizovalo. Radím to k mojim najväčším divadelným zážitkom. Počas celého večera mi behali zimomriavky po chrbte, emócie z toho len sálali. Perfektná hudba a k tomu dopasovaný každý jeden krok. Krásne. Inak sa to ani vyjadriť nedá. Čo považujem za ďalšie plus je fakt, že toto je jediná verzia, v ktorej ma Ofélia dokázala rozplakať.
Avšak, určite by som toto predstavenie odporúčala iba tomu, kto Hamleta pozná a vie o čom je dej, pretože inak nepochopí a neprecíti o čo na javisku ide.

1. Hamlet, David Tennant (2009)

Tramtadadá! Konečne sa dostávame k prvému miestu! (Ešte ste tu? 😁) Na tróne môjho hamletovského rebríčka už niekoľko rokov neotrasiteľne sedí David Tennant, ktorého do hlavnej úlohy obsadila the Royal Shakespeare Company. Ide o adaptáciu špeciálne určenú pre televízne obrazovky, čiže nie je to záznam z divadla. Spolupracovala na tom BBC a celkovo Hamletovi dodali moderný ráz, na čo som v prvých momentoch pozerala nedôverčivo. Ale fungovalo to.
Keď som hovorila o Cumberbatchovi ako o “pánovi hercovi”, nesmiem opomenúť, že Tennat si (z môjho pohľadu) zaslúži minimálne ten istý titul. Ak sa ma niekto pýta na obľúbeného herca, je to Tennant. Videla som takmer celú jeho filmografiu (nepreháňam) a to, čo mi vadí u Andrewa Scotta, sa mi pri Tennantovi nikdy nestalo. Hoci som videla v nespočet úlohách, nikdy som nemala pocit, že vidím toho istého človeka – a to je to, čo Tennanta robí skutočne výnimočným hercom. Má neskutočnú mimiku a jeho Hamlet je bláznivý, sarkastický, prešibane inteligentný a párkrát vám vezme dych. Jednoznačne must-see!
Čo hovoríte na Hamleta? Čítali ste, videli ste?
Ja by som šialene rada videla Hamleta v podaní Toma Hiddlestona. (Ďalší “pán herec”, s Cumberbatchom u mňa stoja hneď za Tennantom.) Ale, bohužiaľ…
Inak som počula, že tohto roku mal vyjsť film Ophelia alias Hamlet z jej pohľadu, to by mohlo byť tiež celkom zaujímavé, ale osobne som ešte nemala tú česť.
Ak máte obľúbenú nejakú konkrétnu adaptáciu, ktorú nepoznám, určite dajte vedieť – budem sa tešiť!

Alethea

8 myšlienok na “Hamlet | Muž mnohých tvárí

 1. Tak kto nepozná Hamleta? Ale v živote som to nevidela, marí sa mi však, že som to čítala… ale zaujíma ma jedna vec, kde si môžem pozrieť Hamleta s mojim Benďom? 😀

  Páči sa mi

 2. Ja som zatiaľ videla tuším iba verziu s Benedictom, lebo on je naozaj super herec 😀 Inak mám rada Hamleta ako príbeh, recitovala som z neho úryvok na jedne školskej súťaži 😀

  Páči sa mi

 3. Hamleta som, samozrejme, čítala… ale vidieť som videla iba takú menší parodickú inscenáciu u nás v škole, kde prišla nejaká divadelná skupina 😀 😀 pekne sme sa na tom nasmiali, bolo to skvelé! Už si ale vôbec nepamätám, ako sa tá skupinka volala 😀 Ale som veľmi veľmi veeeeľmi rada, že na tvojom prvom mieste je môj drahý David!! Schvaľujem!! ❤

  Páči sa mi

 4. Paradoxně (a už když to píšu si připadám jako vyděděnec) jsem Hamleta nikdy dvakrát nezbožňovala. Neumím to dost dobře vysvětlit, prostě mě to nevzalo jako ostatní Shakespearova díla, i když jsem ho četla mnohokrát…

  Páči sa mi

 5. Oh, áno, tvoj rebríček sa zhoduje s tým mojím minimálne čo sa týka prvého miesta 🙂 David is simply the best. Z toho s Andrewom som videla len kúsok, tiež mi veľmi vadilo, že som videla len Moriartyho – inak, chudák Andrew, lebo keď sa nad tým zamyslíš, nech ho vidím kdekoľvek, vždy je to proste Moriarty…:D A David teda vedie, prirodzene 😀 On na seba môže vziať akúkoľvek rolu, jeho ostatné roly sa mi s tým nikdy neprekrývajú a to hral Doktora!

  Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s