Čo sa inam nezmestilo

Digitálny poriadok │ Marie Kondo

Počuli ste už metóde KonMari? Alebo o japonskej poradkyni so zameraním na poriadok v domácnostiach menom Marie Kondo?
Vraj sa spoločnosťou jej zázračné rady šíria už nejakú tú dobu. Ja som jej meno zachytila až v kauze, ktorá pohla knižným svetom a vyvolala pobúrenie. Totiž, aby ste boli v obraze, podľa Marie Kondo by ste mali mať doma max. 30 kníh. Jednoducho škandál. (Na jednej poličke? Možno. V celej mojej domácnosti? NEHROZÍ.)
Každopádne, o niečo neskôr na mňa vybehol článok, ktorý chce heslo “Vyhoď všetko, čo ti nerobí radosť” aplikovať v digitálnom priestore. Budem k vám úprimná. Môj počítač je dosť veľký bordel. Preto som si to teda otvorila a začítala sa o tom, čo to “KonMari čaro poriadku” vlastne chce byť.

“Chaos is merely order waiting to be deciphered.”

Pointou je vraj ponechať si len to, čo nás teší. Akýsi minimalizmus s emotívnym nádychom. Uprataním súčasnosti si človek uprace aj minulosť, a to sa týka aj všetkých priečinkov, súborov, e-mailov, či aplikácií. Priznám sa, že mám zlozvyk posielať si na mail všetko, čo ma zaujme, ale v konkrétnom momente si to nemám čas prečítať. Poprípade mi to príde zaujímavé a “určite sa mi to ešte niekedy zíde”. HA. Týmto spôsobom mám v neprečítaných mailoch cez 20 správ, ku ktorým som sa odo dňa poslania v roku päť ešte nevrátila. Takže… Dobre. Fair point. Zišlo by sa to dať do poriadku. (Ten rok päť je sarkastický, aby ste si zas nemysleli 😂)
V článku bolo upozornenie, že počítač sa upratuje ľahšie, ak sa na to nepozeráme pohľadom “čo musím vymazať”. Lepšie je k tomu pristupovať pozitívne štýlom “čo si uchovám”. Ohľadom súborov radí vytvoriť si dva priečinky – Dôležité súbory a Súbory, ktoré mi robia radosť. A všetko ostatné zmazať. Au. Ja viem.
Podobne by sme mali pristupovať aj k mobilu, e-mailovej schránke či cloudu. Osobne som sa zatiaľ dostala len k preriedeniu e-mailov a momentálne mám na vrchu iba 3 neprečítané správy! Hneď to vyzerá lepšie 😄
Čo som spravila so zvyškom? Hneď vám poviem. Na praxi totiž používame stránku Trello, na ktorej mi šéfka odporúčala zaviesť si nástenku aj mimo praxe, pre osobné účely. Vraj to pomáha zorganizovať sa, a to je, popravde, momentálne niečo, čo by sa mi fakt zišlo, tak som si povedala prečo nie, vyskúšam.
Trello je zdarma a prihlasujete sa tam cez email. Je možné si tam vytvoriť nástenku, na ktorú si potom viete pripnúť všetko, čo potrebujete spraviť alebo k čomu sa chcete vrátiť a prečítať si neskôr. Práve vďaka tomu mi počet neprečítaných emailov radikálne klesol.
Toto je tá moja nástenka – pre ukážku. Mám tam kolónku Jazyky, Pamätaj, SPRAV a Spravené 🙂 a v každej z nich nejakú úlohu. (Úlohy sa dajú medzi stĺpcami presúvať.) Niektoré sú farebne odlíšené, aby mi skôr udreli do očí, pretože sú dôležitejšie. Iné sú bez farby ako napr. “Žítkovské bohyne”. Tie ma zaujímajú mimo to, čo reálne potrebujem spraviť, sú pre mňa len zaujímavosťou, o ktorej by som chcela vedieť viac. Všimnite si, že tam mám 3 prílohy – pod tou jednou kartou mám totiž uložené tri odkazy. Na rozhovor s ľuďmi, ktorí si tradíciu žítkovských bohýň pamätajú, na rozhovor s autorkou knihy Žítkovské bohyně, ktorú som nedávno čítala a tiež na odbornú literatúru týkajúcu sa tejto témy. Normálne by som to mala na maile. Teraz to mám tu a je to naozaj prehľadnejšie. A nezaberá mi to miesto tam, kde netreba.
Takýto poriadok by sa mi zišiel aj na cloude a v mobile… Ani nie tak v aplikáciách a fotkách ako v hudbe. Mám tam kopu pesničiek, ktoré každýkrát čo mám pustenú hudbu len zbytočne preskakujem. Ach jaj.
Ako ste na tom s digitálnym poriadkom vy? Tiež máte všetko šírom-šárom – aj to, čo vám netreba? Ak som vás inšpirovala k jarnému upratovaniu, určite dajte vedieť. Môžeme si na jeho náročnosť zafrflať spoločne 😄

2 myšlienky na “Digitálny poriadok │ Marie Kondo

  1. Čo sa týka digitálneho sveta, tak myslím, že v tom mám poriadok – ak teda nerátam záložky, ktoré som si uložila pri výskume pre moju knihu 😀 Ale zas, nedávno som sa pustila do reálneho upratovania – zbavila som sa všetkého oblečenie, ktoré mi nerobilo radosť, všetkých zbytočnosti, čo som mala a týkalo sa to aj kníh (tie ešte mám, ale sú odložené v skrini a nie na poličke, je ich veľa a nemám to kedy odniesť do knižnice alebo popredávať). A okrem toho ma celkom zaujal aj minimalizmus. Fakt sa mi to páči, ale ešte som ho neaplikovala na všetky aspekty svojho života – snáď sa k tomu raz dostanem, lebo zbavovať sa vecí, ktoré mi už neprinášali radosť bolo fakt skvelým rozhodnutím!! Odporúčam ❤

    Páči sa mi

  2. O Marii Kondo jsem slyšela, ale nijak detailně. Jen jsem jednou viděla nějaký titul, jak jsou (tuším) v Americe nadšení z její schopnosti organizovat a uklidit. Třicet knížek v domácnosti teda opravdu nehrozí 😡 Ale je pravda, že když jsem se naposled stěhovala, tak jsem nespočet knih rozdala, prodala, nacpala do knihobudek nebo vnutila příbuzným. Na jednu stranu mi to bylo líto, ale na druhou stranu jsem věděla, že cca 80% mých knih jsou takové, které jsem si jednou přečetla a potom jsem je nikdy víc neměla v ruce. Nebyly to špatné knížky, líbily se mi, ale bylo jasné, že k příběhu o jednorožcích se už nejspíš nevrátím 😀 Ten pocit, když jsem “rozebrala” poslední krabici byl k nezaplacení. Teď to dělám tak, že pořizuju jen opravdové knižní poklady. Knihy si nejdřív přečtu díky půjčení z knihovny a pak uvážím, jestli je opravdu potřebuju mít, budu se k nim někdy vracet… A nedávno jsem koukala na naši knihovničku a přemítala, že by to nejspíš chtělo další čistku. Digitální prostor mám poněkud neorganizovaný 😀 Já si vždycky vymyslím nějaký dokonalý projekt za pomoci kterého si udělám spoustu místa v počítači a nakonec to selže na tom, že vidím to obrovské množství souborů, fotek a všeho dalšího, že to vzdám :O S písničkami jsem na tom úplně stejně. Ale v mobilu jsem je už dokázala promazat, teď bych měla udělat totéž s přehrávačem…

    Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s