Eurovízia

Eurovision Song Contest 2019

Moje 10. výročie s Eurovíziou!
Priznám sa, že ak nerátam Španielsko, tohto roku som nemala absolútnu šajnu čo sa týka súťažiacich a ich piesní. Jediné, čo som videla sú tieto dve videá BBC, ktoré vám odporúčam pozrieť si – ak už aj nie kvôli ESC, tak rozhodne kvôli malému Joelovi, ktorý rozhovory s interpretmi zmoderoval tak, ako nikto 😃 No povedzte, nie je podarený?

“Eurovision doesn’t even go from 0 to Extra it’s just straight EXTRA out the gate and I’m loving it.”
Show začala sprudka a vo veľkom, presne tak ako to má byť. Nebudeme sa tváriť predsa, toto je jediné podujatie, kde proste flitre, anténky, upíri, oheň a kadečo jednoznačne nemôžu chýbať. Excentrickosť je slovo, ktoré k Eurovízii patrí a ktoré každý očakáva a je s ním zmierený 😃 (Inak by to nepozeral, že.)
Po úvodnom vstupe a predstavení súťažiacich krajín ako prvá vystúpila Malta, ktorá na začiatok vôbec nebola zlá, nasledovalo Albánsko a ich najkrajšia bosorka (ako ktosi na tumblr poznamenal) a Česi s ich beatlesáckymi roláčikmi a energiou ako po káve s cukrom zaliatou energeťákom 😄 S týmto elixírom sa však asi nepodelili, keďže ďalší vstup, Nemecko, famózny Graham Norton veľmi výstižne okomentoval: “Well… They enjoyed it…” (Úprimne, jediné, čo ma na Eurovízii fakt mrzí je to, že Graham Norton nerobí celosvetový komentár!). Až Rusko bolo skutočne prvé, ktoré ma svojim vystúpením zaujalo – malo dosť depresívny náboj, ale asi práve to sa mi na tom rátalo 😅
Dánsko som úplne nepochopila. Vedeli oni kam sa chystajú? Nech sa nehnevajú, na ESC to bolo až príliš nevinné 😃 Ale Graham rozhodne pobavil slovami: It’s as if the person who designed the stage got inches and feet mixed up, and was too embarassed to fix it.” Každopádne, stále lepšie ako spievajúci zubár, ktorý vystúpil za San Marino a vlastne ani nespieval. Text vraj napísal v priebehu 5 minút, což… Je vidno. Ale zas “He is a dentist, so he never provides pleasure” takže asi sa niet čo čudovať.
Severné Macedónsko bolo dramatické a s krásnym hlasom, ale nezapamätateľné. Za celý ten čas ešte nikto nepochopil prečo to krajiny stále skúšajú s baladami napriek tomu, že akonáhle jedna začne, je možné začuť ako si celá Európa kolektívne vzdychne 😃 Nepochopiteľné však predovšetkým bolo Slovinsko s vyslovene creepy vystúpením a večer nejako výrazne nezachránili ani Švédsko, či Izrael hoci zlé vystúpenia to neboli. Internetom sa začal šíriť pocit podrazu – kde sú gýčové kostýmy a ohňostroje?
Môj dojem zachránilo až Nórsko – tohtoročný upíri! Každý jeden rok sa zúčastňujú upíri a už som sa fakt bála, že tento bude výnimkou, ale predsa ma nesklamali. Okrem toho, že ich vystúpenie bolo tak primerane eurovízijské, fakt žeriem bundu toho jedného speváka. Na rozdiel od outfitu Cyprusu, pretože to bolo niečo vyslovene nevkusne-nevhodné podľa môjho názoru. Keď sme už ale pri výzore, fešákom večera sa podľa voľby našej obývačkovej komisie stal reprezentant Estónska. Jeho pieseň sa nám tiež páčila, nielen on 😄 Zaradil sa medzi mojich favoritov, takže pridávam video. (Internet bol, inak, dosť sklamaný, že sa volá Victor Crone a nie Krum, čo je, popravde, fakt škoda.)
Bielorusko malo Ariana Grande vibe, Grécko shakespearovské kulisy, UK baladu, všetko nič moc. Zábavu opäť rozprúdil až Azerbaidžan, ktorého vystúpenie sa u mňa tiež zaradilo medzi favoritov.
Francúzsko dokázalo, že ESC skutočne dáva priestor každému, kto by možno za bežných okolností (predsudkov) priestor nedostal, čo bolo fakt milé. U Talianska sa mi ozaj rátal zosynchronizovaný potlesk a zatlieskala som si aj ja 😃 Srbsko malo pekný hlas, Austrália sa reprezentovala s vesmírnou princeznou a dvoma dementormi, o ktorých bezpečie som sa fakt miestami obávala 😃 Ohromne ma prekvapilo Švajčiarsko, ktorého som začala po tej párty, ktorú na pódiu rozbalili, tipovať na celkového víťaza. Takto má vyzerať Eurovízia! (Plus flitre a anténky, no.)
Posledným vystupujúcim bolo Španielsko, ktoré celý súťažný večer uzatváralo, a poviem vám, keby niekedy za Španielsko aj reálne niekto hlasoval, tiež by som ho tipovala na víťaza. Ale za Španielsko nikdy nikto nehlasuje, takže som si len pridala hlasitosť a užila si ich vystúpenie, pretože bolo úplne skvelé! Táto pieseň mi hrala ešte aj na druhý deň ráno v hlave cestou do kostola 😂
Prv než sa s vami podelím o víťaza (ktorého ste už ale isto zachytili v médiách, ale meh), musím vám ešte prezradiť čo bolo mojim najväčším ťahačom celého večera a na čo som sa ale že úplne najviacveľmi tešila. Viete, kto vystupoval? Viete? MANS!! MANS IS SO COOL!! Nie, ešte ma to od roku 2015 s ním neprešlo. Pravdou je (poviem to nepekne), že o neho nezakopnem ako je rok dlhý, ale akonáhle príde čas ESC a ja počujem, že sa jej zúčastní, som v siedmom nebi. Mal by s ESC zostať už naveky. Achm. Na internete padla poznámka, citujem: “THEY JUST KNOW EVERYONE IS WEAK FOR MANS THEYRE EXPLOITING US” a ja proste nemôžem inak, než súhlasiť – presne preto ho pri tom podľa mňa držia a ja ich za to zbožňujem 😄 (Sranda pri tom je, že absolútne nikoho v tento večer Madonna nezaujímala a ani nenadchla. To sa môže stať jedine pri ESC. Hlavne, ak do programu zaradia nielenže Mansa, ale Verku Serduchku. Madonna kto?)
Ale poďme k pointe. Absolútnym vítazom tohtoročnej Eurovízie sa nakoniec – po úmornom a nekonečnom hlasovaní – stalo Holandsko! Malo naozaj peknú pieseň, ktorá ma už počas večera zaujala, hoci nebola úplne najhorúcejším favoritom. Napriek tomu ma holandské víťazstvo naozaj veľmi potešilo a bola som úprimne nadšená spolu s nimi 😍
Záverom, musím povedať, že mám ESC večery fakt rada. Sú bláznivé a od veci, áno. Zároveň sú však neporovnateľné a jedinečné, ktoré vám vždy spravia náladu a dovolia na všetko na niekoľko hodín zabudnúť. We’re all mad here. And it’s okay 😉

Alethea

Výsledková tabuľka:
ESC 2019

3 myšlienky na “Eurovision Song Contest 2019

  1. Videá si pozriem asi zajtra, dneska už zaspávam! Ale inak skvelý článok, bolo z neho fakt cítiť, ako zbožňuješ Eurovíziu a akl si si ju užila aj tento rok! Strašne sa mi to dobre čítalo! Normálne som až na seba nadávala, že som to nepozerala, tak dobre si to opísala!!! 👏👏

    Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s