Slová, slová, slová...

August | Rozprávková Morava

 

Čaute, čaute!

Tak ako? Už ste nabehli na jesenný režim? 😃 Ja som momentálne už dva týždne doma zo stáže a snažím sa adaptovať naspäť na domáce prostredie. Ako vidíte, veľmi mi to nejde – aj to je dôvod prečo článok o auguste píšem až teraz 😃
...
Niekto múdry povedal: “If you want a happy ending, that depends, of course, on where you stop your story.” Môj brnenský príbeh skončil presne k 1. septembru a musím povedať, že naozaj to pre mňa bol happy ending – celé leto bolo neuveriteľným darom zhora a je priam neskutočné ako úžasne všetko vyšlo a klaplo. Bolo mi fakt ľúto, že som musela mojich kolegovcov opustiť a vrátiť sa domov, ale hold, niekedy treba skončiť v tom najlepšom. A hlavne prišiel čas na nové dobrodružstvo – doma.
...
V auguste sa mi podarilo využiť víkendy na výletové maximum a tak vám namiesto kníh a filmov tento mesiac prinášam odporúčania na miesta, ktoré sa oplatí v okolí Brna navštíviť. Budem sa však snažiť udržať na uzde, pretože – aby som bola úprimná – básniť by som dokázala dlho 😃 Ak vás zaujíma niečo viac, určite mi napíšte, rada sa podelím o viac dojmov a zážitkov než zhrniem v nasledujúcich riadkoch.
...
Slavkov u Brna som navštívila v súvislosti s podujatím zvaným “Napoleonské hry”. Organizovali sa pri príležitosti 250. narodenín (trikrát hádajte koho) Napoleona Bonaparteho. Náhoda to nebola, Napoleon totiž naozaj kedysi na zámku Slavkov narodeniny oslávil, a to štyridsiatku v r. 1809. Z programu som bola úplne nadšená: zámkom sprevádzali herci v kostýmoch, ktorí priblížili cisárov život a boli neuveriteľne vtipní, zatiaľ čo v zámockej záhrade čakalo vojsko troch cisárov v úplne prednádherných uniformách (kamarátka by vám povedala ako som sa rozplývala 😍), ktorí si tiež pre návštevníkov pripravili rôzne predstavenia.
...
Pozrieť som sa bola aj na zámku Lednice, ktorý vyzerá ako z Disney rozprávky. Priznám sa, že som takúto nádheru v ČR nečakala – prosím, neberte to osobne 😃 Žiadny iný prívlastok ako “Disney” mi naozaj nenapadá, taký rozprávkový je! Ak si chcete prehliadnuť fakt celý areál, pripravte sa, že na to budete potrebovať jeden celý deň. Čo vám odprúčam všetkými desiatimi je ukážka dravcov spoločnosti na ochranu dravých vtákov, Zayferus. Nielenže sú ich dravce dychberúce, ale ich predstavenia sú tak geniálne a vtipné, že by ste neverili. Fakt, nevynechajte ich – garantujem vám, že neoľutujete. (P.S.: Dávajte si však pozor, v okolí zámku sa pohybujú aj plagiátori s podobným názvom! Zayferus pôsobí priamo v zámockej záhrade a verte mi, sú jedineční a nenapodobiteľní.)
...
Pernštejn je ďalšou pamiatkou, kam zavítali moje kroky. Podobne ako Lednice, aj tento hrad má úžasnú rozprávkovú atmosféru – tentokrát to však prirovnám k typickej českej rozprávke ❤️ Veľmi chválim fantastický výklad sprievodcu a tiež vytvorenie dojmu, že jednotlivé miestnosti len pred malou chvíľkou opustili domáci 🙂 Aby ste rozumeli – na stoloch nájdete pripravené jedlo, malé občerstvenia a pod. Jednoducho to vyzerá akoby sa na hrade stále žilo a je to ozaj milé. (P.S.: Fakt si k hradu neberte turistický vláčik z parkoviska. Vyhodené peniaze za asi 1 minútu jazdy. Hrad je blízko.)
...
Medzi ďalšie nezabudnuteľné miesta patrí Macocha a punkevní jeskyně. Poviem vám, tá nádhera je priam nadpozemská. A prechádzka moravským krasom – lesom – ktorý ich obklopuje je pohladením na duši. Tu mám pre vás tiež jeden tip, ak nie ste úplne na túry: k hornému mostíku sa vyvezte lanovkou a odtiaľ choďte dole pešo, budete to mať jednoduchšie. (P.S.: Hore je inak reštaurácia kde sa dá dobre najesť. My sme to mali práve tak naplánované, že sme najprv šli hore lanovkou, dali sme si obed, spravili si prechádzku dole a až tak sme šli dnu do Macochy. Bolo to úplne ideálne. Každopádne, hlavne myslite na to, že rezervovať si vstup do Macochy je nutné aspoň 2 týždne vopred!)
...
Už len samotné Brno však jednoznačne stojí za navštívenie! Počnúc jeho chrámami ako je katedrála sv. Petra a Pavla, kostol sv. Jakuba či Michala alebo jezuitský kostol (ak sa zaujímate o sakrálne umenie, nevynechajte ani Diecézne múzeum!) cez podzemný labyrint, hrad Špilberk, Otevřenú zahradu a kopu ďalších zaujímavých miest. Bonusom sú v lete rozhodne slávnosti dňa mesta Brno a akcie s ním spojené!
...
...
Ako ste trávili august vy? Navštívili ste už niekedy mnou spomínané miesta?
Ak nie, pevne dúfam, že tam niekedy zavítate – ja mám na nich len tie najkrajšie spomienky 😊

Alethea

...
P.S.: Aby ste nepovedali, že vám neprinášam žiadne knihomoľské či filmové tipy – jediný príbeh, ktorý vám viem za august odporúčať je historický seriál North & South (2004), ale vedzte, že stojí za to! ❤️

11 myšlienok na “August | Rozprávková Morava

 1. Nikdy som v Brne nebola, ale kedysi som si tam dávala prihlášku na VŠ, aj ma tam zobrali, ale nakoniec som nešla – doteraz to ľutujem, bolo by to určite super! a tieto krááásne miesta! Ani by sa mi odtiaľ nechcelo odísť!! ❤

  Páči sa mi

 2. Navštívila jsi opravdu hodně míst! Já sama jsem byla v Brně jen dvakrát – z toho jednou jen na autobusovém nádraží, takže to se ani nepočítá 😀 Podruhé jsem přijela v červnu tohoto roku kdy jsem proběhla právě historické centrum Brna. A z cyklisťáku znám Lednici.

  Páči sa mi

 3. Som rada, že sa ti stáž tak podarila! človek nikdy nevie, ako to dopadne a je super, že máš také skvelé zážitky. Ďakujem za tipy, ak budem niekedy v okolí Brna, viem, kam treba ísť 😀 Želám ti veľa ďalších takýchto pozitívnych skúseností!

  Páči sa mi

 4. Bohužel byl měsíc strávený jenom v práci 😀 Nastoupila jsem do nové, tákže na cestování nebyl čas. Vlastně možná jeden výlet byl, do Plzeňské zoo. Škoda, že ten den pršelo 😦 Hlavně, že sis to pořádně užila! Když jsem bydlela ještě u rodičů, také jsem s nima projezdila a navštívila hodně míst, nejen v ČR! 😎 V Brně jsem byla jen jednou, mám tam brášku… Ten mi stihl za dva dny ukázat v Brně opravdu hodně míst 😎 Jen tak dál! Zase tvůj blog “přijedu” navštívit 😀 😎

  Páči sa mi

 5. Ten čas tak hrozně letí! 😐 Přijde mi jako chvále, co´s psala o svém nástupu na stáž a ono už je to pryč! Každopádně jsem moc ráda, že se Ti to tam tolik povedlo. Navštívila jsi krásné památky! Lednicko-Valtický areál je nádherný, ty zahrady a všechno v nich a na zámku schodiště z jediného kusu dřeva, to se mi moc líbilo. Snad se tam ještě někdy v budoucnu podívám. Ta rezervace na Macochu mě teda dost nepříjemně zaskočila 😕 To tam opravdu jezdí tolik lidí? To je neuvěřitelné. Byla jsem tam před x lety a to skoro nikdo nebyl 😀 Chystám se sledovat seriál o Kateřině Aragonské, poslední deštivé a chladné dny tomu nahrávají, tak pokud zkouknu, podělím seo názor na blogu. Jinak u mě taky žádné novinky, které bych mohla sdílet a doporučovat 🙂 Jinak k té knize o zero waste v domácnosti – taky jsem z toho byla moc zklamaná, v knihovně jsem na ní čekala věčnost a vyleze z toho taková zbytečnost… Ale na druhý straně jsem četla mnoho pochvalných recenzí, tak třeba záleží na vnímání každého člověka, třeba to nesedlo jen mě…

  Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s