Filmy a seriály · Knihy

Rok 2019 v knihách a filmoch

Fireworks
 
Zdravím!
Ako sa máte, ako sa darí?
Takto ku koncu roka vám prinášam jedno veľké “kultúrne” zhrnutie. Jedná sa už o tretie v poradí, takže myslím, že pomaly ho môžem nazývať tradičným 😁 Ak vás zaujíma komu som udelila knižné a filmové Oscary tentokrát, rozhodne kliknite na Celý článok!

 
Mala som pocit, že tento rok bol na knihy celkom silný. Prečítala som ich (podľa GoodReads štatistík) 42, čo sa mi zdalo ako obdivuhodné číslo – je to rovných 9 436 strán! A potom som si otvorila články z predošlých rokov a zistila som, že napríklad ten minulý tých strán bolo dokonca takmer dvanásť tisíc 😃 Tak či tak, som vďačná za čas, ktorý som mohla knihám venovať. Vo všeobecnosti som knihám tohto roku udelila hodnotenie 3,4
Najväčší dojem na mne z nich všetkých zanechala asi The Fork, the Witch, and the Worm od Christophera Paoliniho, a to z dôvodu, že to bol návrat do mojich detských čias. Na ságe od tohto autora som začala fičať niekedy ku koncu základnej školy a bola pre mňa natoľko dôležitá, že tvorila moju súčasť. Môj úplne prvý blog sa venoval práve týmto knihám, predovšetkým poviedkam, ktoré som písala v rámci pokračovania série. Dokonca som na internete používala meno jednej z hlavných postáv. Dodnes na to obdobie rada spomínam, preto bolo pre mňa vydanie nového dielu po 7 rokoch (od poslednej knihy) veľkou udalosťou.
Okrem toho som čítala hneď niekoľko historických či mysterióznych románov a klasík. Ak ešte nepoznáte autorku menom Liane Moriarty, určite neváhajte dať jej šancu. Čítala som od nej už viacero kníh a každá ma zatiaľ skutočne dostala. Z klasík vám zas odporúčam Importance of Being Earnest (O. Wilde) alebo vianočné A Christmas Carol (Ch. Dickens) či The Life and Adventures of Santa Clause (L.F. Baum).
And the Oscar goes to… alias NAJLEPŠÍ Z NAJLEPŠÍCH V ROKU 2019!
 • Najlepšia mužská postava: Eragon, The Fork, the Witch, and the Worm (Ch. Paolini)
 • Najlepšia ženská postava: Cecilia, The Husband’s Secret (L. Moriarty)
 • Najlepší záporák: Masha, Nine Perfect Strangers (L. Moriarty)
 • Najlepší vývoj deja: v knihe The Husband’s Secret (L. Moriarty)
 • Najlepší dejový zvrat: v knihe Again, But Better (Ch. Riccio)
 • Kniha, ktorú som zavrela s radosťou: A násilní ho uchvacujú (F. O’Connor) – nanešťastie v negatívnom slova zmysle
Čo sa týka filmov a seriálov, najočakávanejším bol pre mňa jednoznačne posledný diel marvelovskej phase, Avengers: Endgame (2019). Tohto filmu som sa nemohla dospať a nakoniec som, samozrejme, skončila v slzách. Najväčším objavom tohto roku bol zas seriál Grantchester, ktorý som zhltla v priebehu pár dní a do dnešného dňa sa mi úplne nepodarilo jeho svet opustiť. Nebudeme si klamať, Sidney je láska 🙄 😄 (Aj napriek tomu, že by som ho miestami nakopala a rozhodne nesúhlasím s tým, ako tvorcovia ukončili jeho story.) Okrem toho však boli ešte zážitkom tohto roka seriály Vicious alebo aj Good Omens. Veľmi ma takisto potešil nový seriál His Dark Materials, a to nielen obsadením (Lin-Man! McAvoy! ❤️), ale aj tým, že to konečne bolo poriadne, hodnoverné, úctivé spracovanie Pullmanovej série.
And the Oscar goes to… alias NAJLEPŠÍ Z NAJLEPŠÍCH V ROKU 2019!
 • Najlepšia mužská postava: Sidney Chambers, Grantchester
 • Najlepšia ženská postava: Peggy Carter, Agent Carter
 • Najlepší záporák: Amanda Kendall, Grantchester – fakt ju neviem vystáť
 • Najlepší vývoj deja: v seriáli Vicious
 • Najlepší dejový zvrat: vo filme Spider-Man: Far From Home (2019)
 • Film, pri ktorom som neverila vlastným očiam: Avengers: Edgame (2019)
Aké boli vaše filmové a knižné NAJ z tohto roka? Dajte mi vedieť, budem sa tešiť!
 

Alethea

 

3 myšlienky na “Rok 2019 v knihách a filmoch

 1. Ahoj! Ja sa mám dobre, už konečne to môžem napísať! 😀 Importance of Being Earnest mám v pláne prečítať, mám knihu, ale A Christmas Carol som už raz začala a nejak ma to nechytilo – ja mám najradšej tú disney verziu, čo si budeme klamať 😀 😀 Som rada, že Vicious získalo tvojho Oscara, to ma naozaj potešilo! a že to získalo za najlepší vývoj deja sa mi páči ešte viac! Tak som to nikdy nezhodnotila, ale máš pravdu, je to super! ❤ A Peggy Carterová je najviac! Omg v Agent Carter bola dokonalááá! a v druhej sérii, hneď v prvej časti, omg! úžasná! Ten seriál nehorázne zbožňujem, to sa ani nedá opísať! Jarvis, Ana, Howard!! proste dokonalé! Keď ja chytím do ruky tých, čo to zrušili, tak to bude ešte len világoš!

  Páči sa mi

  1. Vicious bolo prvotriedne a som ozaj vďačná, že si mi ho odporučila! Ani jeden diel nesklamal 😀 Však je Peggy pecka?! A presne, Jarvis, Ana… Ten seriál sa vydaril a je nefér, že ho zrušili 😐

   Páči sa mi

 2. Taky jsem s pomocí statistiky na GoodReads sepsala podobný článek 😀 Koukám, že jsem proti tobě úplný čtenářský zelenáč, zdaleka jsem tolik knih nepřečetla. Ale hodnocení jsme myslím udělalovaly “stejné”, to jsem do článku nezahrnula. Z postav, které jsi tu zmínila ať už z knih nebo plátna mi něco říká jen Eragon 😀 A samozřejmě Avengers, ale tento díl jsem ještě neviděla. Pro mě byla loni velmi zajímavá kniha Útěk do divočiny (je podle toho i film), to jsem opravdu zhltla rychle. Jinak jsem se docela dost vrátila ke knihám, které jsem už v minulosti četla a jsem za to ráda, protože jsem si je nejen zopakovala (člověk by neřekl kolik toho zapomene), ale hlavně si na některé opravila názor, což je fajn. A pořád jsem se nerozhodla kolik knih si dám letos jako cíl 😀

  Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s