Filmy a seriály

2020: Filmy a seriály #1

Minulý rok som sa filmovým zážitkom venovala v rámci mojich mesačných “denníčkovských” zápisov, no včera som dostala chuť vrátiť sa k môjmu pôvodnému formátu. Čo myslíte, čo vám vyhovuje viac? Určite mi dajte vedieť aj váš pohľad na spomínané filmy a seriály a poteším sa aj akýmkoľvek ďalším tipom na pozretie 🙂

 • TAYLOR SWIFT: MISS AMERICANA (2020) Trailer │ HODNOTENIE: 8/10
Ak patríte k fanúšikom Taylor Swift, určite ste zachytili, že v januári Netflix uviedol tento jej životopisný film. Ja mám osobne Taylor ako speváčku veľmi rada a najčastejšie si spievam práve jej pesničky. Hoci som registrovala, že bola namočená do nejakého mediálneho cirkusu, úprimne ma to až tak nezaujímalo a veľa som o tom nevedela. Bližšie mi to objasnil až tento film, ktorý dokumentuje jej život v podstate už od začiatku jej kariéry country speváčky až do dnešného dňa a nevyhýba sa ani tejto nepríjemnej téme, či téme americkej politickej scény.
Musím povedať, že čo sa mi najviac rátalo bolo, že vždy uvádzali nielen rok zobrazovanej udalosti jej života, ale aj vek, ktorý v tom čase Taylor mala. A to ma dostalo. Pretože až pri tom som si skutočne uvedomila, že ak by som toto všetko mala riešiť toľko a toľko ročná, tak ďakujem pekne. Celkovo tento film ukázal Taylor ako človeka, poľudštil ju. Donútil diváka uvedomiť si, že to nie je len nejaká hviezdička na speváckej oblohe, ale ľudská bytosť, ktorá bojuje s rovnakými problémami ako mnohé mladé ženy – vrátane problému s poruchou príjmu potravy.
 • LITTLE WOMEN (2019) Trailer │ HODNOTENIE: 6/10
V decembri minulého roka uzrelo svetlo sveta nové spracovanie krásneho historického románu s názvom Malé ženy. Patrí k mojim obľúbeným, takže som sa na túto adaptáciu veľmi tešila – o to viac, keď som videla fantastické herecké obsadenie a trailer. Príbeh hovorí o štyroch sestrách, ktorá je každá iná a jedinečná, s vlastnými snami a ambíciami. Príbeh, ktorý má aj po toľkých desiatkach rokoch od napísania stále čo spoločnosti povedať.
Priznám sa však, že sa mi nepodarilo užiť si tento kino večer tak, ako som dúfala. Napriek tomu, že tento príbeh poznám, mala som pocit, že film skákal z udalostí minulosti a prítomnosti príliš chaoticky, sem a tam. Viackrát počas filmu mi napadlo, že niekto kto knihu nepozná musí mať z tejto popletenej časovej osi dobrý guláš a tiež aj to, že osobnosť postáv nevyniká tak, ako by mohla, resp. tak ako v knihe. Na druhej strane, moja kamarátka, ktorá príbeh nepoznala vyšla z kina so slzami v očiach a bola spokojná, takže možno som to len príliš analyzovala.
 • DOLITTLE (2020) Trailer │ HODNOTENIE: 8/10
Koncept lekára, ktorý ovláda reč zvierat je niečo, čo už poznáme – ale ešte nikdy nebol tak rozprávkový! Tento film od tvorcov Alice z krajiny zázrakov bol nádherne farebný a hlavne nádherne milý. Nechýbali vtipy, dobrodružná moreplavba na bájny ostrov ani záporáci, či kráľovná. Takže ak máte chuť na niečo milé pri čom pookrejete a je to dlhé tak do hodiny a pol, neváhajte pozrieť si tohto nového Dolittla. Okrem toho, hrá v ňom Robert Downey Jr.! A Aziraphale (Michael Sheen), či Antonio Banderas, ktorého som teda fakt nečakala 😄
 • JOJO RABBIT (2019) Trailer │ HODNOTENIE: 10/10
Jojo je malý chlapec, ktorého snom je byť najlepším kamošom Führera. Je členom Hitlerovej mládeže a jeho ambície nesiahajú nikam ďalej ako byť fantastickým Árijcom. S nadšením heiluje, účastní sa vojenského drilu a verí nacistickej propagande. Nenávidí Židov. Veď majú rohy, šupiny a pijú krv! Koniec koncov, aj jeho imaginárny priateľ, samotný Adolf, to hovorí a pomáha mu stať sa plnohodnotným nacistom. Zlom prichádza až v momente, kedy sa Jojo stretáva s dievčaťom, ktoré je fakt milé. A pekné. A nevyzerá, že by mala šupiny. Zrazu je Jojo postavený tvárou v tvár svojej zaslepenosti, ktorej musí čeliť zatiaľ čo sa celý Berlín začína otriasať v základoch.
Viete, rozmýšľam ako predstaviť režiséra a scenáristu tohto filmu za predpokladu, že ste nevideli ešte žiaden jeho film. Lebo ak ste videli napr. Thor: Ragnarok, tak približne viete, čo môžete od Taiku Waititiho čakať, ale ak nie… Tak vám vravím, že niečo jedinečné. Viete, iba on mohol prísť s vtipným podaním strašného príbehu a pritom nebyť neúctivý a ešte vás aj dohnať k slzám. Naozaj som presvedčená, že tento príbeh vyslovene čakal na jeho spracovanie. Je geniálne ako vás dokáže pri takejto vážnej téme rozosmiať, no nezvrhnúť to na nejakú nevhodnú paródiu. Hneď vzápätí vás totiž núti myslieť a plakať. Nádherne spracovaný film, ktorý vám rozhodne odporúčam pozrieť si.
 • THE TRIAL OF CHRISTINE KEELER (2019-2020) Trailer │ HODNOTENIE: 6/10
Príbeh založený na skutočnom politickom sexuálnom škandále 60. rokov vám v tomto seriáli predstaví mladú ženu, Christine, ktorá túži po sláve. Muži za ňou letia pre jej krásu a ona sa vďaka pomoci svojho dobrého priateľa Stephena ocitá v tej “správnej” spoločnosti. Čoskoro sa dostáva do povedomia celého národa. No realita je omnoho komplikovanejšia ako si ju vysnívala a ona je príliš naivná, aby to dokázala včas predvídať.
Tento seriál ma spočiatku v traileri namotal na dve veci: prísľub Jamesa Nortona v jednej z hlavných úloh a dobu, v ktorej sa to odohráva. Čo ma však fascinovalo už v priebehu samotných epizód bolo, že vlastne nedokážete určiť kto je ten zlý. Počas Vianoc som videla desiatky rozprávok, mám ich rada, a keď začal vychádzať tento seriál okolo nového roka, postavil sa do úžasného kontrastu. V rozprávkach je vždy jasné kto je dobrý a kto zlý, je tam vyznačená jasná línia. V tomto príbehu si však v určitom momente poviete – no moment, a kto je vlastne záporákom?! Celé sa to pohybuje v úžasnej šedej oblasti morálky. Navyše, keď som už spomenula Nortona, nedá mi nevyzdvihnúť jeho herecký talent. Viete, v hlave ho mám fixovaného predovšetkým ako milovaného Sidneyho (kňaza z prvých sezón Grantchesteru), no tu hral… Sliziaka, ktorému stačilo povedať “babygirl” a mne bolo zle. Zároveň však nešlo nemať ho rada, pretože ako vravím, nič tu nebolo čierno-biele. Bol Stephen neviniatko? Nebol. Plakala som? Plakala.
 • GRANTCHESTER (2020) Trailer │ HODNOTENIE: 8/10
O tom ako mám veľmi, veľmi Grantchester rada rozprávam už rok, odkedy som ho objavila 😃 Ide o detektívny príbeh zasadený do obdobia 50. rokov v malebnom anglickom mestečku s rovnomenným názvom, neďaleko Cambridgu. Ako povedal Robson Green, predstaviteľ Geordieho: “Je to miesto perfektné pre piknik. A vraždu.” Hlavné postavy sú vcelku nekonvenčným duom. Ide o tamojšieho kňaza (ktorý už vonkoncom nie je typickým kňazom, ktorého ste si v tomto momente predstavili) a detektíva-inšpektora, ktorí sa navzájom dopĺňajú maximálne úžasne. Dej dokonale dotvárajú všetky vedľajšie postavy a spoločne tvoria fantastický seriál, ktorému by ste mali dať šancu. V tejto piatej sérii je mi ľúto jediné – všetko sa tak krásne posledným dielom uzatvorilo, že to pokojne mohol byť záver celého príbehu. Zatiaľ nie je jasné, či skutočne šlo o koniec alebo sa dočkáme obnovenia v podobe šiestej sezóny. Každopádne, Grantchester mi chýba už teraz…
 • KOMMISSAR REX (1994-2001) Trailer │ HODNOTENIE: 7/10
Ha! Aj vy ste postrehli, že od januára v televízii beží repríza všetkých častí Komisára Rexa? Ja totiž áno a odvtedy poctivo vysedávam každý večer pri telke. Teda, momentálne už pri počítači, ale to je jedno. Pointa je, že som sa vrátila do detských čias – pamätám si, keď som to ešte ako malá pozerávala s dedkom. Hoci som už vyrástla, seriál ma baví (už len z nostalgických dôvodov), a to aj napriek tomu, že si v ňom všímam úplne iné veci ako kedysi. Vtedy som videla iba Rexa a jeho husárske kúsky. Dnes už vidím aj to aký je Moser sukničkársky parchant 😃 (Napriek tomu mi ale prirástol k srdcu a, úprimne, oplakala som ho.)
Vo štvrtej sérii sa v hlavnej úlohe policajného komisára stretávame s Brandtnerom, na ktorého som sa tešila. (Fun fact: Brandtner bol mojou prvou platonickou láskou – čo vám poviem, už vtedy som mala vkus 😂) Momentálne sa už pomaly blížim ku koncu šiestej série a potom ma čaká ešte siedma. Tam plánujem svoj rewatch ukončiť. Rexom vypĺňam svoje voľné chvíle a kamaráti sa mi smejú, že až dôjdem na koniec, budem stratená. Čo je dosť možné 😃 Ak máte aj vy niekedy chuť vypnúť, nerozmýšľať a neriešiť, spomeňte si na tento seriál. Pomôže a ešte vás aj očarí svojimi geniálnymi psími hercami!

7 myšlienok na “2020: Filmy a seriály #1

 1. Tento formát článku sa mi páči akosi viac! 😀 Hneď ako som uvidela obrázky, tak mi do očí udrel Rex, však ako inak… Tak som sa tešila, že čo si to popísala o tom a nesklamala si… Som rada, že po Brandtnerovi už nejdeš ďalej, lebo to by si ma predbehla a to fakt nechcem 😀 😀 Jojo Rabbit mám na zozname odkedy na tom bola Zoe v kine a odporučila mi to Taylor Swift som kedysi zbožňovala! dokonca som sa aj dala ostrihať ako ona, keď som si prvý raz dala ostrihať moje dlhé vlasy, ale tento dokument som ešte nevidela, akosi som sa mu vyhýbala keď mi vyskočil na Netflixe 😀 ale možno sa k nemu dostanem Ok, ale že Antonio Banderas je v Dolittlovi, tak to mám aspoň dôvod prečo si to pozrieť, aj keď aj tomuto filmu som sa chcela vyhnúť… ale ak je tam Antonio, tak nemám šancu to prepásť!

  Páči sa mi

 2. Malé ženy som videla a popravde ja som si film nesmierne užila 🙂 Knihu som ešte nečítala a nevidela som ani staršiu verziu filmovú, ale osobne som sa vôbec nenudila, stále ma film zaujímal a celkovo mám z neho veľmi dobrý pocit. A potom som ešte videla Doolitla a ten sa mi tiež páčil, najmä vďaka hlavnej postave 😀

  Páči sa mi

 3. Myslím, že bys články měla psát tak, aby to vyhovovalo především Tobě, protože tento blog je tvůj a musí to bavit především Tebe 🙂 Mě nevadí ani jeden z představených formátů. To jsem “zklamaná” tvým hodnocením Malých žen, já jsem si zrovna říkala, že bych to mohla zkouknout. No, tak si je alespoň přečtu, to bývá sázka na jistotu 😉 A na Dollitla si musím najít čas! Mě v poslední době zaujal film Tolkien, zrovna jsem o něm psala na blog. Jinak ze seriálů teď koukám na druhou sérii Nebe s.r.o., ale té první nesahá ani po kotníky 😦

  Páči sa mi

 4. Spätné upozornenie: LIST ’20 – Alethea Caris

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s