Filmy a seriály

The Shows Must Go On: Divadlo v čase korony

Práve som sa dozvedela, že budúci týždeň na youtube odpremiéruje Frankenstein s famóznym Benedictom Cumberbatchom a mne nedá nepodeliť sa o moje nadšenie. Nadšenie, ktoré ma drží už niekoľko týždňov a súvisí so zatvorením svetovej divadelnej scény. Áno, áno – čítate dobre. Zatvorením. Aby som to ale uviedla na pravú mieru: divadlo mi neuveriteľne chýba. Avšak z prázdnych pódií vznikla úžasná iniciatíva, divadlo doma.

Za posledné mesiace sa mi vďaka tomu podarilo vidieť rôzne predstavenia, z rôznych miest. Prvým z nich bol muzikál Sherlock Holmes z Divadla Jonáša Záborského v Prešove, ktoré som pred rokmi veľmi túžila vidieť, no nepodarilo sa mi zorganizovať si tam cestu. O muzikáli Mária Antoinetta z rovnakého pódia som počula toľko chvál, že keď som videla, že zverejnili záznam aj z neho, rovnako mi srdce poskočilo nadšením. Do iniciatívy je zapojené tiež Slovenské národné divadlo, a tak som si mohla užiť aj Bratov Karamazovovcov, čo mi síce najprv prišlo ako šialene dlhé predstavenie (4 hodiny), no keď som to začala pozerať, čas zbehol ani neviem ako. Medzičasom začalo publikovať svoje hry aj Štátne divadlo Košice – postrehla som, že včera odpremiérovala Médeia. Tú som videla osobne naživo, boli sme na tom ešte so školou a bolo to výborné, takže určite tiež odporúčam.

Čo sa týka zahraničia, nenechajte si ujsť predstavenia National Theatre a Royal Opera House, či tvorbu Andrew Lloyd Webera, ktorá je zverejňovaná na kanáli s názvom The Shows Must Go On. Vďaka tomu som si zopakovala dychberúceho Fantóma Opery (a pripomenula si, ako veľmi zbožňujem hlas Ramina Karimloo) aj Love Never Dies a prvýkrát videla Jesus Christ Superstar (hoci, úprimne, toto ma teda neohúrilo).

Okrem týchto hier nájdete online mnohé iné, pretože sa stále priebežne zverejňujú. Tie slovenské zvyknú byť na youtube vcelku dlho, hoci aj tam si treba postrážiť presný čas, no hlavne pozor na tie zahraničné – tie sú väčšinou dostupné len 24 až 48 hodín. Za zmienku isto stojí aj vystúpenie Andreu Boccelliho, ktoré sa uskutočnilo v Milánskom Dóme. Bolo fenomenálne a, úprimne, pri tej poslednej piesni som aj zaslzila. Nádete ho na jeho oficiálnom youtube účte, tak ako aj všetky ostatné v článku zmieňované predstavenia na účtoch ich domácich divadiel.

Som neuveriteľne zvedavá čo ešte v nasledujúcich týždňoch pribudne a veľmi sa teším. Prosím, dajte mi vedieť, ak viete aj o iných divadlách a predstaveniach, ktoré sú momentálne k dispozícii (alebo budú) a odporúčate mi pozrieť si. Ako sú na tom napr. české divadlá? Dík za každý komentár! 😊

5 myšlienok na “The Shows Must Go On: Divadlo v čase korony

 1. Aj ja som si minule všimla, že sú na youtube divadelné hry, ktoré som chcela vidieť, ale vôbec som si to nedala do súvislosti s momentálnou situáciou 😂 Ani neviem, je toľko hier, čo by som chcela vidieť, ale akosi sa nedokážem prinútiť k tomu, aby som to pozrela online – ja ich chcem naživo!!! 😍 Ale zas, možno, ak sa vyobliekam, kúpim si detské šampanské a zapnem si to až bude doma ticho, tak by z toho aj bolo niečo 😊 tak či tak, najprv potrebujem nabíjačku na ntb, ja to nebudem pozerať na mobile 😂 Oh, a k Andrea Bocellimu len toľko ♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️

  Páči sa mi

 2. Áno toto je veľmi fajn vec 🙂 Hoci mohli by to “vonku” nechávať aj dlhšie lebo tí čo pracujú a možno by si chceli dačo pozrieť to nestíhajú 😀 Ale je to fakt super, že to začali robiť takto 🙂

  Páči sa mi

 3. Taky jsem říkala, že svým způsobem má tato situace něco do sebe, dostala jsem se ke shlédnutí projektů, o kterých bych si v realtivě mohla jen zdát. Andrea Bocceli je naprosto fenomenální. Jen tanto žínr nijak nemiluju, tak jeho bych mohla poslouchat pořád.

  Páči sa mi

 4. A protože jsem jako vždy blesk, tak jsem se samozřejmě k odpovědi na komentář dostala až o týden později 😀 (Ono to evidentně chtělo rozhýbat se úklidem a pak se i tohle povedlo 😀 )
  Ale děkuju a taky nám budu držet palce, jen co se tu s tím začneme kamarádit, určitě se nám povede přispívat častějc. 😀 (I když už mě by to neměl být až takový problém, cokoliv co nemá rozestup šesti let je úspěch 😀 )
  K tomu u pokemonů… Thank you 😀 It made me laugh. 😀 (I meant… I’m sorry it took me literal years? O:) 😀 Ale ten komentář was the best 😀 Baflo to na mě v práci a byla to nejzábavnější část toho dne 😀 )

  Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s