Knihy

Aj vy už presne viete čo chcete pod stromček?

Nie, ja vôbec nežartujem. Vonku je zima, v obchodoch sa objavili vianočné ozdoby… Som teda v téme, musíte uznať 🎄 😂

Posledné roky som si vypestovala zvyk ukladať si veci, čo ma zaujmú do záložiek. Mám na ne špeciálny priečinok s názvom “Wishlist” a našli by ste na ňom všetko možné. Od kozmetiky a oblečenie až po črepníky či vtáčiu búdku. Skrátka drobnosti, ktoré si možno kúpim až budem najbližšie v drogérii, len na to nechcem zabudnúť až po také, ktoré tam sedia dlhodobo, lebo momentálne nie sú prioritou.

A keďže už mám nejakú tú chvíľu Vianoce pod palcom ja, nájdete tam aj darčeky, ktoré majú byť “odo mňa pre mňa”. A čo spraví najväčšiu radosť pod stromčekom knihomoľovi? Verím, že ste nazapochybovali o odpovedi – jasné, že pyžamo.

No dobre, dobre, teraz už vážne 😃 V mojom hľadáčiku sú nasledujúce knihy a úprimne, neviem sa ich dočkať! Rozhodla som sa ich hodiť takto do článku, lebo, reku, možno vás inšpirujú aj takto skôr a užijete si s niektorou z nich príjemný jesenný večer. Tu sú 🙂

Ruta Sepetys: MLČÍCÍ FONTÁNY (CooBoo, 2020)

51085583. sx318 sy475

Madrid, 1957. Španělsko pod nadvládou diktátora Franka zoufale potřebuje peníze, a tak láká turisty a obchodníky. Mezi nimi je i osmnáctiletý syn ropného magnáta Daniel Matheson, který chce skrze čočku fotoaparátu poznat rodnou zemi své matky. Řízením osudu potká mladou Anu, díky níž odhaluje krutou každodenní realitu Španělů, a brzy se sám ocitá v ohrožení. Zvládne ve slunném městě, jehož ulicemi se plíží stíny občanské války, ochránit své milované?

S Rutou Sepetys som už mala tú česť. Pred rokmi ma dostala svojou knihou “V šedých tónech” a v nedávnej minulosti tiež príbehom s názvom “Sůl moře“. Ten som nemohla prestať čítať a úplne mi vzal dych. Bol fantastický a odporúčam ho bez najmenších pochýb, že vás tiež strhne. Keďže poznám autorkine kvality, veľmi ma láka prečítať si aj “Potrhaná křídla“, no myslím, že tie budú musieť počkať na nejaký ďalší sviatok. Španielsko po občianskej vojne má rozhodne prednosť 🇪🇸

Louise Cooling: A ROYAL CHRISTMAS (Royal Collection Trust, 2018)

A Royal Christmas is the first official publication to explore the fascinating Christmas traditions of royalty past and present. Drawing on many previously unpublished objects and images from the Collection, this highly visual book offers insight into the influence and charm of royal festivities. The book details the history of the royal broadcast, which is a cornerstone of Christmas for many people. It also discusses the introduction of Christmas trees to Britain by Queen Charlotte and how this custom was later popularised by Queen Victoria and Prince Albert. In this beautiful gift book, expect to see royal Christmas dinner menus and recipes; Queen Victoria’s account of Prince Albert falling through the ice while skating; photographs of Princess Elizabeth and Princess Margaret performing Aladdin at Windsor’s Christmas pantomime; exquisite festive jewellery; and many more seasonal tales.

Nemôžem si pomôcť. Mňa knihy o britskej kráľovskej rodine naozaj bavia. A vlastne čokoľvek čo s ňou súvisí, nemusia to byť ani knihy a ja sa vytešujem ako malá. Hold, každý máme koníček 😃 Táto kniha ma veľmi zaujala svojim popisom – príde mi, že by to mohol byť naozaj milý prírastok do mojej royal zbierky. Vo wishliste mám síce ešte zo niekoľko iných kníh, ktoré by ju mohli rozšíriť, ale vzhľadom na to, že táto je vianočná, tak mi príde úplne ideálne urobiť si ňou radosť práve pod stromček.

Jane Austen: PRIDE AND PREJUDICE – THE COMPLETE NOVEL WITH NINETEEN LETTERS FROM THE CHARACTERS’ CORRESPONDENCE (Chronicle Books, 2020)

From Lydia’s announcement of her elopement, to Mr. Darcy’s honest, beseeching missive to Elizabeth, this deluxe edition pays homage to the power of these epistles.
* Nothing captures Jane Austen’s vivid emotion and keen wit better than her characters’ correspondence.
* Each letter is re-created with gorgeous calligraphy.
* Letters are hand-folded with painstaking attention to historical detail.
Perusing the letters will transport readers straight to the drawing room at Netherfield or the breakfast table at Longbourn.
For anyone who loves Austen, and for anyone who still cherishes the joy of letter writing, this book illuminates a favorite story in a whole new way.

Keď na mňa na Twitteri vybehli fotky tejto knihy spolu s jej nádhernými listami, z očí som mala v tom momente srdiečka. Nádherná edícia! A keďže milujem Jane Austen a najmä Pýchu a predsudok, už dlhšie som si priala nejakú peknú vlastniť, v pôvodnom znení. Priznám sa však, že stále váham či si zaobstarať túto alebo tú, ktorá je súčasťou Penguin Clothbound Classics kolekcie (a poprípade si z nej neskôr doplniť aj iné publikácie). Čo myslíte?

.

Toľko k mojim vianočným-nevianočným knižným tipom. Zaujalo vás niečo? Alebo pre mňa máte úplne iné návrhy? Určite ich spomeňte v komentároch, budem sa tešiť a rada tento svoj zoznam prehodnotím. Alebo napíšem Santovi, nech si pripraví väčšie vrece a jednoducho ho len doplním… Hm 😃

Alethea

8 myšlienok na “Aj vy už presne viete čo chcete pod stromček?

 1. Ten vtip o pyžame mi pripomenul, ako často v poslednom čase snívam práve o pyžamách! 😅
  Krásne knihy!! Tá prvá znie fakt dobre! A tie ďalšie dve! Omg, úžas!! Tú o royal Christmases by som si rozhodne chcela prejsť! A listy z P&P!!! Wow! Skvelé vydanie! 😍😍
  Rozhodne nemám čo dodať! Kupuj!

  Aj ja mám taký ten wishlist, kde sú veci, ktoré plánujem kúpiť, až na ne budem mať peniaze a podobne… Len u mňa sa to volá “Buy” 😅 Ale zatiaľ som vôbec neuvažovala o Vianociach, aj keď je pravda, že tie ozdoby v obchodoch ma vždy prekvapili 🙄

  Páči sa mi

 2. Jéé to vyzerá naozaj super 🤩 Priznám sa, že ja už začínam tiež uvažovať nad darčeky, ale skôr pre rodinu a priateľov. Minulý rok som to podcenila a kupovala nezvyčajne na poslednú chvíľu, takže už uvažujem čo komu kúpiť 🙂

  Páči sa mi

 3. Nooo, minulý týden jsem kupovala podzimní dekorace a málem jsem už nepořídila, byly téměr sklizené a prodavači vytahovali vánoční stromky a ozdobičky.
  Taky si v průběhu roku dělám poznámky pro Ježíška. Knížky, co´s uvedla vůbec neznám. Přemýšlím, že si nadělím nějakou detektivku s Herculem Poirotem…

  Páči sa mi

 4. Vánoce, Vánoce přicháááázejíííííí! (Ano, dneska už přestávám odmítat fakt, že se Vánoce blíží, protože včera sněžilo. Tudíž it’s Christmas time!)
  Ty knížky vypadají všechny zajímavě.
  Já osobně nemám nejmenší tušení. Ale ono se to zvrhne v moment, kdy otevřu Martinus. 😀 Jenom budu muset vymyslet, jestli vlastně chci něco nového nebo jestli si chci pořídit něco, co jsem už četla, ale ještě nemám doma a musím mít doma. 😀 Každopádně můžu dopředu říct, že to jistojistě skončí něčím ze seznamu na Goodreads pro mamku a já si potom půjčím, něco beztak od Kinga pro nás obě, a něco s trochou draků a skřítků a vražd pro mě 😀

  Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s