Filmy a seriály · Šľachtic srdcom

Prince William: A Planet For Us All

Veľmi preveľmi som sa tešila na včerajší večer. Dôvod? Nový dokumentárny film a dokonca s princom Williamom! Mala som tušenie, že bude fantastický a že veru aj bol. Venoval sa ochrane prírody a musím povedať, že ma teda posadil. Prečo? Hneď vám vysvetlím, ale poďme po poriadku.

Prince William: A Planet for Us All Episode 1

Spájajúcim článkom celého dokumentu bol princ William, ktorý sa problematike venuje už niekoľko rokov. Popravde, mám chuť povedať celý život. Princ Charles je v tejto téme už veteránom (ešteže to nečíta, neviem, či by mi toto odpustil 😅), pred znečistením plastom varoval už pár dobrých desaťročí dozadu, venuje sa trvalo udržateľnému poľnohospodárstvu… Inými slovami, vôbec nie je prekvapivé, že cit pre životné prostredie predal aj svojim synom. Okrem tohto “domáceho zázemia” však princ William vyštudoval na univerzite geografiu, získal odbornú kvalifikáciu v agro-manažmente, pracoval v Afrike, veľa cestoval a najmä nikdy neustal v dialógu s odborníkmi. Vďaka tomu má skutočne k tejto téme čo povedať aj on sám.

I have belief that if we all work together, we can make a difference.

~ princ William
Tusk | Tusk's Royal Patron Prince William rounds off conservation tour in Tanzania

No celý dokument, ktorý bol natočený v priebehu posledných dvoch rokov, nestál iba na ňom. Prizval doň niekoľko svetových kapacít – rovnako ako to robí aj v prípade svojich iniciatív, ktorých je neúrekom. Cez záchranu nosorožcov pred vyhynutím, odstránenie obchodu so slonovinou až po patronát zastrešujúci lokálne eko aktivity akými sú trebárs “záhradky za domom”. Najlepšie na jeho iniciatívach je to, že ako princ má postavenie, skrz ktoré dokáže spájať ľud, vlády a inteligenciu dokopy, premostiť ich a vytvoriť tak skutočne hnaciu silu pre zmenu vo svete. A toho si je William veľmi dobre vedomý a robí fantastickú prácu. Svoje úprimné zanietenie netají a vďaka tomu, že sa na neho sústredí mediálny záujem, tým správnym témam sa dostáva pozornosti, ktorú si zaslúžia.

We’ve been talking about this for three generations, and still we don’t see action.

~ princ William

Najfascinujúcejšie pre mňa boli deti, ktoré sa v dokumente objavili. A keď vravím deti, tak tým myslím 8 až 10-ročné deti. Úplne sa mi zastavoval rozum nad tým, aká je dnešná generácia inteligentná, nebojácna a zapálená pre vec. Tieto deti majú nielen úžasné znalosti, ale chodia dobrovoľne čistiť pláže, záleží im na živote v moriach a oceánoch, zakladajú lúčne porasty, stavajú chrobákom Bugingham Palaces a neboja sa pozrieť do kamery a povedať, čo si myslia a čo chcú. Lepší svet. Nádej na budúcnosť. (Trošku off topic, ale William bol neuveriteľne skvelý v interakcii s deťmi, aww ❤️ Je perfektný.)

It is our collective responsibility to leave this planet in a stronger position for our children.

~ princ William

Stále máme šancu. Stále vieme momentálnu situáciu zvrátiť a máme to v rukách, každý jeden z nás. Možno je to náhoda, ale

Scots sisters hope to take Prince William on snorkelling adventure to show kids' conservation efforts - Daily Record
 • v sobotu, na sviatok sv. Františka, sa na Slovensku spustila výzva “40 dní s Laudato Si“. Ide o encykliku pápeža Františka z roku 2015, v ktorej vyzýva na ochranu prírody a zlepšenie životného prostredia. Každý deň nasledujúcich 40 dní sa budú vo FB skupine zverejňovať tipy ako žiť ekologickejšie. (Ja som sa pridala, som celkom zvedavá kam sa to celé vyvinie a ak vás to zaujalo, určite sa zapojte aj vy.)
 • v nedeľu odpremiéroval nový dokumentárny film Davida Attenborough s názvom “A Life on Our Planet” vyzývajúci k zmene správania (o ňom v inom článku)
 • v pondelok sa odvysielalo toto
 • dnes mi na mail prišla ponuka online kurzov zadarmo na témy akými sú Ecology and Wildlife Conservation, Climate Change: Solutions, Tackling Environmental Challenges for a Sustainable Future

Je príliš skoro dúfať, že toto je to? Že sme konečne na začiatku zmeny? Musím sa priznať, že nasledujúce slová ma na konci filmu rozplakali. Povedalo ich jedno malé dievčatko z Liverpoolu, úplne jednoducho, úplne roztomilo. Ale bez zaváhania.

Don’t be lazy lemons. Get up and do something.

~ dievčatko z Liverpoolu

Záverom, fantastický dokument, ktorý si nesmiete nechať ujsť. Je inšpiratívny, nehrá sa na bububu kázeň, ale predstavuje našu úžasnú prírodu, organizácie, ktoré sa dennodenne zasadzujú o jej zdravie a tiež perspektívnu, uvedomelú mládež. Princ William to všetko fantasticky odkomunikoval a zastrešil svojou autenticitou a úprimným zanietením. Za mňa, hats off.

Alethea

13 myšlienok na “Prince William: A Planet For Us All

 1. Výborný článok, presne ako som predpokladala! 👏👏

  Ochrana životného prostredia pre mňa nie je cudzou témou, takže si ma celkom navnadila na tento dokument! Mala by som si ho pozrieť 😊
  Aj čo sa týka Laudato Sí! Pápež František je asi najlepším pápežom, aký tu bol ❤️
  A, samozrejme, princ William je skvelým predstaviteľom kráľovskej rodiny!

  Nemám čo dodať – super článok! 👏👏

  Páči sa mi

 2. Super článek 🙂 Někdy mi vážně zůstává rozum stát, co jsou lidé schopní udělat (vyhazování věcí do lesa, odhazování odpadků na zem, i když je koš 2 metry od nich…) Takže pokud se doba začíná měnit k lepšímu, bylo by jen dobře 🙂

  Páči sa mi

 3. To zní zajímavě, ráda se podívám. Přírodu miluju a ochranu životního prostředí považuji za velmi důležitou. Jsem ráda, že si to začíná uvědomovat více lidí. Obzvlášť mě těší, jestli se dokument nevěnuje pouze problémům “daleko za hranicemi” (v Africe a jinde), ale také tomu, co se děje doma. Považuji totiž za nejdůležitější začít u sebe – je skvělé finančně podporovat eko-projekty v zahraničí, ale když člověk doma netřídí ani odpad, tak to vyznívá trochu naprázdno. Určitě si v podzimní plískanici najdu čas to shlédnout 🙂

  Páči sa mi

 4. Bugingham palace. 😀 😀 😀 Pardon, ale tohle pobavilo. Miluju puns. (Slovní hříčky, já vím, dokonce jsem použila google překladač. Kam to ten svět spěje, že si musím překládat angličtinu do češtiny… Moje mladší já by nevěřilo. Každopádně slovní hříčky je moc dlouhé a vůbec. Prostě puns. :D)
  Ale k věci. Ty děti jsou výborné. Co já si pamatuju, tak nás vždycky nahnali uklízet dobrovolně povinně, k “velkému nadšení” nás všech. 😀 Ale je dobře, že se tomuhle tématu začíná věnovat víc pozornosti a spousta lidí se zapojuje, protože koneckonců máme jenom tuhle planetu. (A ne, o koloniích na Marsu nechci nic slyšet 😀 Jo, takhle na Pluto, kdyby se šlo odstěhovat. Nebo do úplně jiného konce vesmíru… Ale to zase odbíhám.) Klobouk dolů před těma dětma, nejenomže dobrovolně chodí uklízet, ale ještě mají dost odvahy vlézt před kameru.
  …Bugingham palace 😀 😀

  Páči sa mi

 5. Spätné upozornenie: LIST ’20 – Alethea Caris

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s